Per 2017 m. III ketv. Lietuvoje įregistruotas 13 281 incidentas kibernetinėje erdvėje

Publikuota: 2017 m. spalio 24 d. antradienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) per 2017 m. III ketv. apdorojo 13 281 pranešimą apie incidentus, gautą iš Lietuvos elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, užsienio CERT tarnybų, atliekančių tarptautinius incidentų tyrimus, ir iš Lietuvos interneto naudotojų. Palyginti su 2016 m. III ketv. (12 563 incidentai), incidentų padaugėjo 5,7 procento. Palyginti su 2017 m. II ketvirčiu (13 530 incidentų), incidentų sumažėjo 1,8 procento.

CERT-LT duomenimis, apie penktadalį visų incidentų (arba 2 898 pranešimai) sudarė kenkimo programinė įranga: virusai (įskaitant išpirkos reikalaujančias kenkimo programas „ransomware“), Trojos arkliai ir pan.

Informacinių sistemų užvaldymo atvejų skaičius siekė 2 704. Buvo užfiksuoti 2 išskirtiniai atvejai, kai svetainės, be jas valdančių žmonių žinios, buvo išnaudotos ne kenkimo kodo platinimui, o kriptovaliutos gavybai (angl. mining). Interneto naudotojui apsilankius svetainėje, kurioje įdiegta „JavaScript“ kalba parašyta komandų seka (scenarijus), kompiuterio procesorius pradeda vykdyti intensyvius skaičiavimus be naudotojo žinios. Skaičiavimų metu išgaunama kriptovaliuta patenka į skaitmeninę piniginę ir persiunčiama kitiems asmenims, o naudotojas patiria nepatogumų dėl sulėtėjusio kompiuterio ar kito įrenginio veikimo, nes yra apkraunamas įrenginio procesorius.

Fiksuoti 6 464 incidentai, susiję su tinklo įrenginiais, įskaitant ir daiktų interneto įrenginius (angl. „Internet of Things“). Tokie spragų turintys įrenginiai vėliau gali būti įtraukti į botnetus (pvz., „Mirai“) arba išnaudoti kitai kenkimo veiklai.

Svetainių klastojimo atvejų buvo 257, t. y. 68 proc. daugiau nei prieš metus, bet trečdaliu mažiau, nei užfiksuota 2017 m. II ketvirtį. Kaip ir anksčiau, piktavaliai daugiausia klastojo socialinio tinklo svetainę Facebook, el. pašto sistemas (gmail.com, yahoo.com), el. atsiskaitymų „PayPal“ svetainę, failų talpyklą dropbox.com, užsienio bankų svetaines ir užsienio el. parduotuves. 2017 m. liepos pradžioje ir rugsėjo viduryje užfiksuotas Lietuvoje veikiančių bankų svetainių klastočių „pliūpsnis“. Atkreiptinas dėmesys, kad nuorodos į suklastotas svetaines buvo platinamos ir trumposiomis SMS? žinutėmis.

Išsamesnė 2017 m. III ketv. veiklos ataskaita

Primename, kad apie incidentus elektroninėje erdvėje galima pranešti CERT-LT interneto svetainėje užpildžius specialią formą www.cert.lt/pranesti.html.  

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

komentarai

Kas laimės: lietuviškos technologijų baimės ar mašinos, atstojančios Dievą?

Kaip keičiantis technologijoms keičiasi pasaulis aplinkui? Apie tai kalbamės su informacinių technologijų ekspertu Arnoldu Lukošiumi. skaityti »

Kaip pradėti kurti „tech“ karjerą?

Darbo rinkos prognozės, vertinant 10–15 metų į priekį, didžiuliu greičiu ir toliau įtvirtina vieną svarbią kryptį – technologijas. skaityti »

Išmanieji telefonai: vyresniesiems – susisiekti, jaunimui – išsiskirti iš minios

Vienas labiausiai pastebimų „tūkstantmečio“ vaikų išskirtinumų – aktyvus naudojimasis išmaniosiomis technologijomis. O šias technologijas kuriančioms kompanijoms tai – ir iššūkis, ir galimybė. skaityti »

Vaikų laisvalaikis internete – leisti ar drausti?

Internetinės svetainės, socialiniai tinklai ir kompiuteriniai žaidimai neretai kelią susirūpinimą ne vienam savo atžalą saugančiam tėvui. skaityti »

Sukurtas atminties lustas padės greičiau apdoroti informaciją

Kalifornijos technologijos instituto tyrėjai sukūrė lustą, padėsiantį greičiau apdoroti informaciją mažesniuose įrenginiuose. skaityti »

„Samsung“ pristatė itin greitą ir patikimą nešiojamą diską „SSD T5“

Įrenginys turi naujausią 64 sluoksnių „V-NAND“ technologiją, todėl pasižymi vienu didžiausių rinkoje įrašymo greičiu, duomenų užšifravimu bei yra kompaktiško, bet patvaraus dizaino. skaityti »

Pirmasis telefonas vaikui: į ką atkreipti dėmesį perkant?

Rugsėjis tėveliams ir jų atžaloms, pradedančioms eiti į mokyklą, atneša nemažai iššūkių. Kai kuriems jų tenka pasirūpinti ne tik būtinais mokykliniais reikmenimis, tačiau ir tokiais pirkiniais kaip išmanusis telefonas. skaityti »

„IFA 2017“ parodoje – „Samsung“ produktai, keičiantys žmogaus kasdienybę

Šiuo metu Berlyne vykstančioje technologijų parodoje „IFA 2017“ „Samsung“ pristatė produktus, kurie, anot kompanijos atstovų, netolimoje ateityje pakeis mūsų kasdienybę. skaityti »

„Fitbit“ pristatė išmanųjų laikrodį „Ionic“

Fizinio aktyvumo apyrankių ir laikrodžių gamintoja „Fitbit“ šią savaitę pristatė ilgai lauktą produktą – išmanųjį laikrodį sportuojantiems „Fitbit Ionic“. skaityti »

Kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį mokiniui?

Labai didelis planšetinių kompiuterių mobilumas suderintas su aukšto lygio funkcionalumu ir mažesnėmis nei nešiojamų kompiuterių kainomis lemia, kad ruošiantis mokyklai tikrai verta pagalvoti būtent apie šio įrenginio įsigijimą. skaityti »