Ar galima sapnuoti nemiegant?

Publikuota: 2017 m. spalio 10 d. antradienis

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. Kitaip tariant, kaip priversti žmogų sapnuoti nemiegant. Priešingai nei galėjote pamanyti, šiam fenomenui pasiekti nereikia jokių narkotikų ar virtualios realybės akinių – tik šiek tiek konteksto inžinerijos.

Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad vienas iš būdų priversti žmogų sapnuoti jam nemiegant gali būti garsų supratimo sutrikdymas. Į tyrimą buvo pakviestas būrys savanorių. Į vieną žmogaus ausį buvo grojamas vienokio tono ir dažnio garsas, o į kitą - kitokio. Žmogaus smegenys nesuvokia, kaip taip gali būti, kad skirtingos ausys girdi tokius kardinaliai skirtingus garsus, todėl juos bando sureguliuoti ir girdimą dažnį išlyginti.

Skamba skausmingai? Iš tikrųjų, žmogaus smegenys tai daro nuolat. Vienintelis skirtumas yra tas, kad į eksperimento dalyvių ausis buvo siunčiamas nenatūralus garsas – tai nebuvo kalbėjimas, muzika ar gamtos garsai, o tik vienodo dažnio garsas. Jis žmogaus smegenis sutrikdo, tačiau kartu yra labai aiškus, į jį lengva susikoncentruoti. Tai tyrimo dalyviai ir turėjo padaryti, tačiau ne į iš vienos ar kitos pusės sklindantį garsą, o į trečiąjį, kurio niekas kitas negirdėjo.

Žmogaus smegenys šiuos garsus tarsi išlygina, sukuriamas trečio tono garsinis signalas, kurį žmogus ir suvokia. Eksperimento dalyviai turėjo susikoncentruoti į šį trečią garsą, o tai juos panardino į tam tikrą būseną, kuri yra labai artima sapnavimui. Tiesa, tai nėra taip jau lengva - į šį savo galvoje girdimą garsą reikia koncentruotis bent 15 minučių ir leisti savo smegenims panirti į vadinamąją „delta būseną“. Tuo metu smegenys iš dalies pereina į miego režimą, nors žmogus nemiega. Eksperimento dalyviai pasakojo, kad jie jautėsi lyg sapnuotų, nors net nemiegojo.

Išeiti iš šios būsenos yra labai lengva. Iš tikrųjų, tai likti joje yra kur kas sunkiau. Mokslininkai teigia, kad tokie eksperimentai yra visai nepavojingi, o pats metodas ateityje gali padėti gydyti miego sutrikimus.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Dantis bus galima valytis be rankų

Elektroninis dantų šepetėlis „Amabrush“ veikia be rankų, jį tereikia įsikišti į burną. skaityti »

Kinijoje atidarytas Dirbtinio intelekto miestas

Hangzhou mieste įdiegta 90 inovatyvių projektų, veikiančių 15-os skirtingų dirbtinio intelekto sistemų pagrindu. skaityti »

Kaip ir kodėl naujosios technologijos skatina sportuoti?

Sporto populiarumo bangai vis dar augant, spėliojame, kas tam padarė įtaką. Vienas iš tai nulėmusių faktorių yra išmaniųjų technologijų tobulėjimas. skaityti »

Robotas išgelbėjo mergaitę nuo griūvančių lentynų

Permėje (Rusijoje) robotas išgelbėjo vaiką nuo griūvančių ant jo lentynų. skaityti »

Vilniuje lietuviai ir amerikiečiai filmuoja fantastinę dramą apie ateitį „001Lithium X“

Vilniuje prasidėjo bendros Lietuvos ir JAV gamybos vaidybinio filmo „001Lithium X“ filmavimo darbai. skaityti »

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų „Moby Mart“, kuri gali pati važinėti gatvėmis. skaityti »

Serveriai šildys vandenį privačiuose namuose

Olandijos bendrovė „Nerdalize“ siūlo panaudoti serverių gaminamą šilumos energiją šildyti vandeniui. skaityti »

Lietuvos gyventojai – aistringiausi serialų žiūrovai Baltijos šalyse

Duomenys rodo, kad 81 proc. apklaustųjų šalyje linkę žiūrėti net keletą mėgstamo serialo serijų iš eilės. skaityti »

Australiškas monetas puošia bananai su pižamomis

Ir kas tik nevaizduojama ant monetų! Pavyzdžiui – bananai su pižamomis! skaityti »

Slovėnijoje populiarėja skaitmeniniai antkapiai

Vienose Slovėnijos miesto Mariboro kapinėse pasirodė unikalus antkapis su didžiuliu jutikliniu ekranu, kuriame galima peržiūrėti nuotraukas ir vaizdo įrašus. skaityti »