Spalvoti sapnai

Publikuota: 2011 m. liepos 20 d. trečiadienis

Japonų mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau iškeltą prielaidą, kad dažniau sapnuoti spalvotai yra linkę jaunesni žmonės. Mokslininkai žmonių galimybę sapnuoti spalvotai tiria jau nuo XX a. pradžios. 1915–1950 m. surinkti duomenys liudija, kad dauguma sapnų būdavo nespalvoti. Tačiau 7-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį surengtos apklausos liudija, kad sapnuose respondentai matydavo vienokias ar kitokias spalvas. Panašios spalvingumo tendencijos vyrauja ir nūdienos sapnų pasaulyje.

Amerikos psichologų asociacijos paskelbtame pranešime rašoma, jog viena to priežasčių gali būti didesnis spalvotų televizorių paplitimas.

Japonų mokslininkų grupė apklausė 1,3 tūkst. žmonių. Respondentų apie sapnus buvo teiraujamasi dusyk, o tarp pirmosios ir antrosios apklausos – 16 metų pauzė.

Tik kas penktas 60 metų ir vyresnio amžiaus apklausos dalyvis teigė sapnuojąs spalvotai. Tarp respondentų, dar nesulaukusių 30-ies, spalvotus sapnus sapnavę teigė 80 proc.

Mokslininkų teigimu, spalvotų sapnų skaičius laikotarpiu nuo 1993 iki 2009 metų gerokai išaugo. Japonai, kurie pirmosios apklausos metu 1993 m. buvo jaunesni negu 20 metų, tikėtina, spalvotą televiziją buvo žiūrėję visą savo gyvenimą ar bent jau didžiąją jo dalį.

Nors ankstesni tyrimai yra parodę, kad senstant spalvotai sapnuojama vis rečiau, vis tik spalvotos televizijos žiūrėjimas gali koreguoti šias tendencijas ir padidinti spalvotų sapnų dažnį vyresniame amžiuje.

Tiesa, sprendžiant iš tyrimo duomenų, įtakos sapnų spalvingumui televizija turi dažniausiai tik tuo atveju, jei spalvotas televizorius buvo žiūrimas nuo mažų dienų. Svarbiausias laikotarpis šiuo aspektu – nuo 3-iųjų iki 10-ųjų gyvenimo metų, kuomet formuojasi sapnavimą nulemiantys psichikos procesai.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »