Lietuvos statybų sektoriuje vis daugiau dėmesio skiriama inovacijoms

Publikuota: 2016 m. rugpjūčio 16 d. antradienis

Lietuvos statybų sektorius sukuria apie 7,5 proc. viso šalies BVP, jame dirba daugiau nei 5 proc. visų Lietuvos dirbančiųjų. Iš viso Lietuvoje veikia 6763 statybos įmonės, o statybos paslaugų eksporto apimtys kasmet auga apie 16 proc. 2015 m. palyginus su 2014 m. skaitmeninės statybos iniciatyvos vystymas prisidėjo prie beveik penkis kartus padidėjusių apimčių investicijų į programinę įrangą Lietuvos statybų sektoriuje.

„Dėl greitų technologinių pokyčių ir naujovių, statybos procesai vis labiau skaitmenizuojami, o tai keičia ir statybininkų darbo įpročius bei aplinką, taip pat stereotipinį visuomenės požiūrį į statybininko profesiją. Statybų planai dabar braižomi ir darbai statybų aikštelėje atliekami pasitelkiant greitai tobulėjančias programas ir įrankius, tačiau Lietuvai dar yra kur pasitempti šioje srityje“, – sako Dalius Gedvilas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas.

Kaip vieną iš galimybių D.Gedvilas įvardina skaitmeninę statybą, kuri atveria naujas galimybes valstybėms, miestams ir jų gyventojams. Diegdamos skaitmeninės statybos principus, statybos įmonės  ir visi statybos procesų dalyviai siekia bendrautti vienoje aplinkoje, viena standartizuota kalba ir vadovaudamiesi vienodomis pagal statybos proceso etapus standartizuotomis procedūromis. Skaitmeninis statybų projektavimas prilygsta statinio gyvenimo aprašymui, kai išsamiai aprašyta naudojimo inžinerinė ir eksploatacinė informacija. Skaitmeniniai miestų modeliai leidžia visą reikiamą informaciją matyti tekstine ir grafine išraiška.

Nors šiuo metu apie 50 Lietuvos įmonių tendencingai taiko statybų informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modelling – BIM) standartus savo veikloje susisiekimo ir statybos srityse, tačiau, pasak LSA vadovo, statybos sektoriui Lietuvoje būtina aktyviau atsinaujinti, įsisavinti jau dabar užsienyje sėkmingai taikomas pažangiausias statybos organizavimo technologijas, išnaudoti jų suteikiamas galimybes, baigiant senų pastatų statybą ir pradedant naujus jau su BIM metodika.

„Augant skaitmeninės statybos mastams laimėtų visi: tai leistų užtikrinti didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą, o BIM technologijos taikymas padėtų iki 30 proc. sumažinti statybos projektų kainas. Vertindami užsienio šalių patirtį, matome akivaizdžias BIM naudas. Tai ir tikslesnės sąmatos, pinigų srautai, resursų valdymas, didesnės galimybės statytojams dalyvauti tarptautiniuose statybų projektuose. Skaitmeninė statyba lemia efektyvesnį projektavimo procesą, ženkliai mažesnį klaidų skaičių, į naują kokybės lygį pakelia miestų infrastruktūros planavimo procesus“, – atkreipia dėmesį LPK viceprezidentas.

Skaitmeninė statyba, BIM technologijos ir technologijų taikymas Lietuvoje žada daug naujų perspektyvų, todėl reaguojant į naujoves keičiamos ir būsimų inžinierių mokymo programos.

„Studentams jau siūlomos naujos statybų studijų programos, susijusius su BIM, taip pat pagal skaitmeninės statybos poreikius atnaujinamos egzistuojančios programos. Prognozuojame, kad statinių informacinio modeliavimo studijų populiarumas tik augs, nes statybų rinka jau dabar jaučia tokių specialistų poreikį, o ateityje jų neišvengimai reikės dar daugiau“, – teigia D. Gedvilas.

Statybos įmonės ir mokslo institucijos aktyviai bendradarbiauja vystydamos energijos taupymo ir kitas technologijas, plėtojant skaitmeninę statybą Lietuvoje.

Šaltinis: lpk.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Informacija klientams (6)

Nuo š. m. sausio 29 dienos yra sutrikusi el. pašto @post.skynet.lt veikla. Šiuo metu problema yra šalinama. skaityti »

Vilnius ir šiemet sulauks daugiau nei milijono turistų

2017 m. pirmąjį ir antrąjį ketvirtį Vilnius sulaukė atitinkamai 7 ir 5 proc. daugiau turistų nei praėjusiais metais. skaityti »

Vilniuje susitinka Lietuvos ir Suomijos centrinių bankų vadovai

Lapkričio 2–3 dienomis Vilniuje vieši Suomijos bankų valdybų nariai. skaityti »

Japonijoje aptartos pasaulio ekonomikos aktualijos ir geroji „FinTech“ praktika

Tokijuje ​Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas su Japonijos centrinio banko vadovu Haruhiko Kuroda aptarė FinTech sektoriaus raidą, rizikas pasaulio ekonomikos augimui, Japonijos ir euro zonos ekonomikos aktualijas. skaityti »

5 pagrindinės kliūtys, pradedant verslą Lietuvoje

Baimė bankrutuoti, nepasitikėjimas savo galimybėmis, nedraugiškas valstybės požiūris – anot dr. Austės Kiškienės, tai pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria pradedantieji verslą Lietuvoje. skaityti »

Inovacijos tapo iškalbinga Lietuvos vizitine kortele JAE

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito JAE metu su Dubajaus Emyru ir šalies Premjeru Mohammedu bin Rashidu Al Maktoumu aptarė bendradarbiavimą aukštųjų technologijų, inovacijų, komunikacijų, atsinaujinančiosios energetikos, gyvybės mokslų srityse. skaityti »

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »