Kova už bankomatus. Kaip šiais laikais apiplėšiami savitarnos įrenginiai

Publikuota: 2018 m. rugsėjo 18 d. antradienis

Vagystės iš bankomatų, panaudojant piktavalių sukurtą programinę įrangą ar bankomatą išlaužiant tiesiog fiziškai, tebėra skaudi 2018-ųjų metų bankinio sektoriaus tema. 

Vadinamųjų „jackpotting“ atakų banga (kai bankomatas  išduoda sukčiautojui visus jame saugomus grynuosius), šių metų pradžioje nuvilnijo Azijos, šiaurės ir pietų Amerikos šalyse ir pasiekė vakarų bei rytų Europą. 

Viena iš pagrindinių problemų, su kuriomis susiduria finansinės įstaigos – tai, kad reikia apsaugoti  savitarnos įrenginius nuo daugybės skirtingų tipų atakų, o universalaus apsaugos sprendimo trūksta. 

Finansinėms įstaigoms svarbu saugoti ne tik savitarnos terminalus, kuriuose laikomi pinigai, bet ir prieigą prie svarbios informacijos, klientų duomenų. Dėl bet kokios saugos spragos kenčia organizacijos įvaizdis, klientai pradeda abejoti jos patikimumu. 

Grėsmes galima suskirstyti į tris pagrindinius tipus. Šie tipai skiriasi savo specifika ir reikalauja iš karto kelių banko skyrių (klientų aptarnavimo, techninės priežiūros skyriaus, apsaugos tarnybos) bendro darbo pastangų, taip pat patikimo technologinio partnerio.

1. Fizinės bankomatų atakos 

Statistika rodo, kad dažniausiai bankomatų atakos būna gana primityvios: piktavaliai bankomatą bando tiesiog išlaužti ar perpjauti. Tai atima daug laiko ir atkreipia policijos dėmesį. 8-ias iš 10-ies fizinių atakų gana paprasta susekti ir sustabdyti. Piktavaliai tokiais atvejais dažniausiai netgi nespėja  prieiti prie pinigų. 

Daugiau problemų bankams sukelia sprogdintojai, kurie bankomatus mėgina apiplėšti sprogdindami įvairias priemones. Pvz., bankomatas gali būti pripildomas dujų, o tuomet susprogdinamas. Tokiais atvejais apsauga gali nebespėti sustabdyti grėsmės. Pastaraisiais metais pasaulyje užfiksuota apie 30 tokių atvejų, o metiniai nuostoliai sudaro nuo 170 iki 200 mln. eurų. 

Nuostoliai nemaži, todėl būtina prevencija. Sumažinti tokių atakų grėsmes padeda į bankomatą įdiegta vaizdo apsaugos sistema ir jutikliai, fiksuojantys grėsmių požymius ir iš karto pranešantys apie pavojaus ženklus atitinkamoms tarnyboms.

2. Atakos, nukreiptos į bankomatų programinę įrangą 

Daug didesnę grėsmę kelia piktybiškos programinės įrangos įdiegimas į bankomatą. Piktavaliai paprastai išgręžia bankomate nedidelę skylę, per kurią prieina prie jo kompiuterio ir per USB jungtį įdiegia specialią piktybinę programinę įrangą, pvz. trojaną „Green Dispenser“ ar „Cutlet Maker“ rinkinį, kuris prieinamas viso pasaulio įsilaužėliams juodojoje rinkoje. 

Šiuo atveju piktavaliai savo darbą dirba beveik nepastebimai: užklijuoja bankomato vaizdo kamerą, per kelias minutes išgręžia bankomato korpuse skylę ir lengvai apeina į bankomato kompiuterį įdiegtą standartinę antivirusinę sistemą (kartais netgi ir jos bankomate nebūna). 

Šios atakos, vadinamos loginėmis atakomis, yra pats patikimiausias vagystės iš bankomatų būdas. Į bankomatą įdiegta piktybiška programa duoda komandą bankomato pinigų išdavimo  įrenginiui išduoti visus jame saugomus grynuosius. Viskas vyksta labai greitai, todėl apsaugos tarnybos neretai nespėja sureaguoti. 

Apsaugoti bankomatus nuo tokios piktybinės programinės įrangos gali padėti specializuoti programiniai sprendimai, kurie riboja prieigos teises ir sukuria savotišką gaudyklę, padedančią aptikti  bet kokią įtartiną veiklą bankomate. Aptikus įsilaužėlių veiksmus, apie tai informuojamas personalas, o bankomato ekrane paleidžiamas tokiems atvejams sukurtas veikimo scenarijus ir pranešimas.

3. Virusinės atakos, nukreiptos į banko IT infrastruktūrą 

Gana dažnai sukčiautojai, siekiantys apiplėšti bankomatus arba mokėjimo terminalus, atakuoja šiuos įrenginius ne tiesiogiai, o per kitas banko infrastruktūros dalis. 

Nuolatinė personalo, turinčio prieigą prie svarbios vidinės informacijos, kaita, žemas technologinis lygis, prastai optimizuoti darbo procesai – visa tai sukelia papildomų grėsmių ir sukuria apsaugos tarnyboms vis didesnes saugumo užduotis. 

Dėl šios priežasties visi bankomatai sujungiami į vidinį tinklą, prie kurio išorinė prieiga taptų bemaž neįmanoma. VPN tinklai (ang. Virtual private network),TLS protokolai (ang.Transport Layer Security), specialios ugniasienės ir griežtos prieigos kontrolės sistemos padeda sustiprinti bankinės infrastruktūros saugumą. 

Tokiais atvejais netgi įsilaužus į banko duomenų bazę (pvz., interneto bankininkystės sistemą) bankomatai ir mokėjimo terminalai išlieka palyginti saugūs. Jų apsaugos sistema privalo būti nepriklausoma nuo visko, kas vyksta aplink juos. Tačiau patikrinti, ar visi apsaugos įrenginiai veikia tinkamai, gali tik įmonės, šioje srityje turinčios didelę darbo patirtį.

Lietuvos bendrovė BS/2 siūlo savitarnos įrenginių apsaugos sistemų audito paslaugas ir patikimas apsaugos priemones nuo bet kokio tipo atakų. Tai įgyvendinti padeda BS/2 sukurtas vaizdo stebėsenos sprendimas „ATMeye.iQ“, šiuo metu saugantis daugiau nei 80 tūkstančių savitarnos įrenginių visame pasaulyje, ir pasaulinės bankomatų gamintojos „Diebold Nixdorf“ apsaugos sprendimas „Vynamic Security“

Dėl išsamesnės informacijos, minėtų sprendimų galimybių ir jų įdiegimo susisiekite su BS/2 atstovais.

Jei patiko šis straipsnis, siūlome prenumeruoti mūsų naujienlaiškį, kad reguliariai gautumėte naujausią informaciją ir išskirtinių BS/2 pasiūlymų.

Šaltinis: Penki kontinentai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Inkasavimo modeliavimo priemonė – „CIT Simulator“

Grynieji pinigai pasaulyje dar nesiruošia trauktis, o jų apyvarta vis auga. Bankai ir kitos organizacijos nuolat ieško būdų, kaip efektyviau susitvarkyti su dideliais grynųjų srautais. skaityti »

„TransLink.iQ“ pelnė „Lietuvos metų gaminio“ aukso medalį

Įmonių grupei „Penki kontinentai“ priklausančios bendrovės „ASHBURN International“ programinis sprendimas „TransLink.iQ“, skirtas valdyti elektroninių kortelių skaitytuvų (EKS) tinklą ir užtikrinti sėkmingą finansinių duomenų perdavimą, gavo prestižinio konkurso „Lietuvos metų gaminys 2018“aukso medalį. skaityti »

„Penki“ dovanojo kalėdinę nuotaiką savo kaimynams

„Penki kontinentai“ artėjančių švenčių proga padovanojo kalėdines eglutes savo kaimynams. skaityti »

Naujas sprendimas „Cash-In Box.iQ“ – prekybos ir paslaugų įmonių saviinkasacijai

Prekių ir paslaugų įmonių saviinkacija – viena iš pagrindinių 2018-ųjų grynųjų apyvartos tendencijų. BS/2 tam įgyvendinti siūlo techninį ir programinį sprendimą. skaityti »

BS/2 įtraukta į geriausių Europos bankinių technologijų įmonių sąrašą

Tarptautinis žurnalas „Banking CIO outlook“ paskelbė įmonių grupei „Penki kontinentai“ priklausančią bendrovę „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) viena iš dešimties geriausių 2018-ųjų Europos bankinių technologijų bendrovių. skaityti »

Į eterį sugrįžta atsinaujinusi „IT+“ laida

Laida „IT+“ startuoja pakeitusi savo veidą: nuo šiol su žavingąja Elita Citovičiūte ekrane pasirodys Saulius Jeruslanovas. skaityti »

„Penkių kontinentų“ įvaizdiniame filme – žmonės, kuriantys ateities technologijas

Įmonių grupė „Penki kontinentai“ yra viena pažangiausių grupių, veikiančių Lietuvoje ir užsienio šalyse, kurianti aukštųjų technologijų sprendimus, keičiančius daugelio žmonių kasdienį gyvenimą. Tačiau už kiekvienos technologijos slepiasi jas kuriantys žmonės – atviri, linksmi, žingeidūs. skaityti »

BS/2 atnaujino tarptautinį sertifikatą ISO/IEC 27001

Tarptautinė įmonė „Bureau Veritas“ įmonių grupės „Penki kontinentai“ bendrovėje „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) sėkmingai atliko auditą ir patvirtino, kad įmonės informacijos apsaugos valdymo sistemos atitinka tarptautinio standarto ISO/IEC 27001 reikalavimus. skaityti »

Įmonių grupės „Penki kontinentai“ 2018-ųjų trijų ketvirčių pajamos augo

Viena iš seniausių ir pažangiausių Lietuvos įmonių grupių „Penki kontinentai“, diegianti bankinių technologijų, mokėjimo sprendimus bei teikianti telekomunikacijų paslaugas, pasiekė stabilų 2018 m. trijų ketvirčių finansinių rodiklių augimą. skaityti »

Biometrinė identifikacija įsitvirtina Azerbaidžano rinkoje

Aptarti naujausių finansinio sektoriaus tendencijų ir pristatyti inovacinių bankinių technologijų į Azerbaidžane, Baku, vykusį III-iąjį tarptautinį bankinį forumą, susirinko ekspertai iš viso pasaulio. skaityti »