Per 2016 m. I ketv. CERT-LT ištyrė 12 035 incidentus kibernetinėje erdvėje

Publikuota: 2016 m. balandžio 11 d. pirmadienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) per 2016 m. I ketv.  ištyrė 12 035 incidentus pagal iš Lietuvos elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, užsienio CERT tarnybų, atliekančių tarptautinius incidentų tyrimus, ir iš Lietuvos interneto naudotojų gautus pranešimus. Palyginti su 2015 m.  I ketv. (11 707 incidentai), tirtų incidentų skaičius išaugo 2,8 procento. Palyginti su 2015 m. IV ketvirčiu (10 641 incidentas), šis skaičius išaugo 13,1 procento.

CERT-LT pastebi tendenciją, kad nuolat auga informacinių sistemų užvaldymų skaičius. Per 2016 m. I ketvirtį tokių incidentų buvo net 2 902 ‒ beveik dvigubai daugiau nei 2015 m. I ketvirtį. CERT-LT tyrimų duomenys rodo, kad dauguma aptiktų užvaldymo atvejų buvo atlikti automatizuotomis priemonėmis ir susiję su pažeidžiama įranga internete. Daugiau kaip 40 procentų visų incidentų buvo susiję su kompiuterių naudotojų tinklo įrenginiais, turinčiais pavojingų saugumo spragų – 4 963. Ketvirtadalį visų incidentų sudarė kenkimo programinė įranga (virusai, Trojos arkliai ir pan.) – 2 887 atvejai.

Elektroninių duomenų klastojimo atvejų skaičius, palyginti su 2015 m. I ketvirčiu, sumažėjo daugiau nei dvigubai ‒ jų buvo 112. Daugiausia buvo aptikta socialinio tinklo „Facebook“, el. pašto sistemų „Gmail“, „Yahoo“, „PayPal“ el. atsiskaitymų svetainės klastočių, taip pat buvo klastojamos Lietuvoje ir užsienyje veikiančių bankų interneto svetainės. Pasinaudodami brukalu (angl. spam) ar kitomis apgaulės priemonėmis, piktavaliai siūlydavo aplankyti suklastotas interneto svetaines, kad išgautų prisijungimo slaptažodžius ar kitus konfidencialius duomenis. Minėtas klastotes CERT-LT darbuotojams pavyko greitai likviduoti.

2016 m. I ketv. dažnai plito naujo tipo brukalas su pavojingu „JavaScript“ kenkimo kodu (anksčiau populiariausios buvo .EXE bylos). Taip pat praėjusį ketvirtį pasaulio IT bendruomenė buvo aptikusi dvi pavojingas plačiai naudojamos programinės įrangos spragas, viena iš kurių egzistavo dar nuo 2008 m. gegužės mėn. (žr. https://www.cert.lt/naujienos.html).

Visos CERT-LT tirtų incidentų statistikos ataskaitos skelbiamos https://www.cert.lt/statistika.htm. CERT-LT skelbia įspėjimus apie kibernetinius incidentus bei trumpas kibernetinio saugumo naujienas socialiniame tinkle „Twitter“. Jeigu norite sužinoti IT saugumo aktualijas, prisijunkite (angl. follow) prie mūsų adresu https://twitter.com/cert_lt.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »