Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta kenkimo programa

Publikuota: 2015 m. vasario 11 d. trečiadienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja apie pavojingą programą, plintančią socialiniame tinkle „Facebook“. Kenkimo programa iš kompiuterio išsiunčia kitiems „Facebook“ naudotojams (atsitiktiniu būdu yra pažymima keletas asmenų iš draugų sąrašo) žinutes su nuoroda į vaizdo klipą. Norėdamas peržiūrėti vaizdo klipą, vartotojas patenka į suklastotą tinklalapį (šiuo atveju ‒ į „Facebook“ klastotę). Įspėjame, kad, jei asmuo paspaus ant tokios vaizdo klipo nuorodos, jis gali užkrėsti savo kompiuterį kenkimo programa.

 Užsikrėtimo eiga:

- Naudotojas, paspaudęs nuorodą į vaizdo medžiaga, gautą iš draugų ar pažįstamų savo „Facebook“ paskyroje, nukreipiamas į suklastotą tinklalapį (angl. phishing), kuriame neva yra pateikiama vaizdinė medžiaga.

- Suklastotame puslapyje naudotojui paspaudus ant siūlomo vaizdo įrašo, paprašoma įdiegti papildinį (angl. Add-on/extenion), skirtą „Google Chrome“ naršyklei, šiuo atveju – „Dark skin for Youtube“.

- Po papildinio įdiegimo pasikeičia viršutinis „Facebook“ meniu (dingsta „Log out“ funkcija), dešiniajame naršyklės kampe atsiranda piktograma „Dark skin for Youtube“. Kenkimo kodas neleidžia užeiti į papildinių (angl. extensions) skiltį.

CERT-LT šiuo metu dirba siekdamas išspręsti incidentą. Kreiptasi į užsienyje esančius paslaugų teikėjus su prašymu pašalinti minėtos žalingos veiklos komponentus (pvz., naršyklės „Chrome“ papildinys jau pašalintas).

CERT-LT rekomenduoja nespausti įtartinų ar neaiškių nuorodų, gautų iš „Facebook“ naudotojų arba pastebėtų sraute („Facebook“ naudotojo „sienoje“), net jei ta nuoroda gauta iš jums gerai pažįstamo asmens;nediegti siūlomų įtartinų programų ar naršyklės papildinių;jei nepavyksta įprastu būdu peržiūrėti vaizdo medžiagą, nevykdyti jokių papildomų veiksmų.

 Jei Jūsų kompiuteris ir naršyklė „Chrome“ buvo užkrėsta, siūlome:

- spausti dešinįjį pelės mygtuką ant dešiniajame viršutiniame kampe esančios piktogramos „Dark skin for Youtube”; pasirinkti „Pašalinti iš naršyklės“ (angl. Remove from Chrome); pasirinkti „Taip“ (angl. Yes);

- pašalinti naršyklės naudotojo profilį („Windows“ operacinėje sistemoje:  C:Documents and Settings arba Users, jei naudojama „Windows 7/8“ → *vardas* → Local SettingsApplication DataGoogleChromeUser Data);

- atsisiųsti naujausią „Chrome“ versiją ir iš naujo įdiegti naršyklę; patikrinti kompiuterį su antivirusine programa; peržiūrėti ir pasikeisti „Facebook“ saugumo ir privatumo nustatymus (plačiau http://www.esaugumas.lt/lt/socialiniu-tinklu-saugumas.html);

- peržiūrėti „Facebook“ programėlių nustatymus ir šalinti įtartinas programėles;

- pasikeisti „Facebook“ slaptažodį.

 Daugiau informacijos apie saugumą internete www.esaugumas.lt.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kriptovaliutą kasantis kenkėjas naudojasi „Microsoft“ saugumo spraga

Nustatytas naujas kenkėjas, kuris pasinaudodamas užkrėstais „Windows“ interneto serveriais kasa virtualią valiutą „Monero“. skaityti »

Pavojingas bankininkystės trojanas vėl siaučia „Google Play“

Šių metų pradžioje aptiktas pavojingas „Android“ bankininkystės trojanas „BankBot“ sugrįžo į „Google Play“ su naujomis kenksmingomis funkcijomis. skaityti »

Interneto paslaugų tiekėjai galėjo dalyvauti šnipinėjimo kampanijose

Paaiškėjo, kad vartotojų šnipinėjimo kampanijose buvo naudojama naujausia gerai žinomos šnipinėjimo programos „FinFisher“, dar vadinamos „FinSpy“, versija. skaityti »

Programišiai „kasė“ virtualią valiutą rusiškose svetainėse

Virtualios valiutos kelia susidomėjimą ne tik siekiantiems užsidirbti vartotojams, bet ir kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Lietuva ES valstybėms siūlo kurti karinį Šengeną ir glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos srityje

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis rugsėjo 6-7 dienomis dalyvavo Taline vykusiame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, kuriame aptarė naująsias ES gynybos iniciatyvas ir praktinius bendradarbiavimo projektus. skaityti »

Piktavaliai pasinaudojo „Facebook“ reklamai platinti

Užpuolikai pasinaudojo „Facebook“ keitimosi žinutėmis programa ir socialine inžinerija kenkėjiškai „JavaScript“ programai platinti skaityti »

Kas skatina kibernetinių nusikaltimų augimą?

Europolo duomenimis, globalus kibernetinių nusikaltimų poveikis šiuo metu yra vertinamas 3 trilijonais JAV dolerių ir viršija pasaulinę narkotikų rinką. skaityti »

Sukčiai pasipelnė iš „WannaCry“ epidemijos

2017 m. antrąjį ketvirtį kibernetiniai nusikaltėliai įsitraukė į šlamštalaiškių platinimą, bandydami pasinaudoti visuomenės baime dėl „WannaCry“ išpirkos reikalaujančių virusų epidemijos gegužę. skaityti »

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mokymų projekto vadovė. skaityti »

Torentų keliami pavojai nuo piratavimo dar neatgrasė

Nepaisant didelio populiarumo tarp vartotojų, torentai išlieka vienu rizikingiausių veiklų internete. skaityti »