Žaidimai, skirti mokyti chirurgus

Šaltinis: ucc.lt 

Žaidimų naudojimas mokymo procese, ko gero jau nieko nestebina, tačiau yra sričių, kuriose sužaidybinimas kelia nuostabą.

Teksaso universiteto Medicinos fakulteto darbuotojai moko jaunus chirurgus minimalių invazinės robotų chirurgijos metodų. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad studentai ir paprasti žmonės – patyrę vaizdo žaidimų žaidėjai – atliekant tam tikrus veiksmus sugebėjo tiek pat, o kartais netgi daugiau, nei tikri studentai. Bandymo metu buvo tiriami robotizuoti veiksmai, pavyzdžiui, siūti, kelti ir perduoti adatą ar kitus medicininius instrumentus, naudojant robotizuotas rankas.

Tyrimas leido autoriui, dr. Sami Kilic, susidomėti vaizdo žaidimais kaip nauju būdu mokyti studentus, tiriant, kaip šiandien besitreniruojantys chirurgai skiriasi nuo ankstesnių kartų studentų.

„Kaip turėtume mokyti ateities chirurgus? Jie ateina su skirtingu pasiruošimu. Kokius dalykus jie daro? Dažniausiai labiausiai apjungiantis dalykas – tai kompiuteriniai žaidimai, visų žaidžiami kartu,“ – komentavo profesorius.

Rankų judesių įgūdžiai, reikalingi valdyti vaizdo žaidimą ekrane, yra panašūs į naudojamus chirurgijoje. Taip perduodama judėjimo kontrolė ekrane. „Tai naujas dalykas įprastoje mokymų programoje. Tačiau šie studentai, gerai įvaldę motorinius įgūdžius ir rankų judesių koordinavimą, gali mokytis simuliatoriaus pagalba. Jie pasirengę tam nuo pat pirmos dienos. Tai pakeis klasikinį chirurgų mokymą artimiausioje ateityje“.

Teksaso universiteto tyrime buvo vertinama dalyvių kompetencija daugiau nei 20–čia parametrų skirtingiems įgūdžiams tirti. 15–mečių amžiaus grupė pasirodė geriau, nei universiteto medicinos studentai. Svarbu paminėti, kad atskirame tyrime, kurio metu buvo šių paauglių paprašyta atlikti paprastas medicinines procedūras – jos atliktos blogai, rezultatai neatitiko studentų kompetencijos lygio. Tad vien žaidimų nepakanka, norint tapti geru chirurgu.

„Ateityje stojamųjų egzaminų metu planuojame tiesiogiai klausti, kokią žaidimų patirtį turi studentas,“ – sakė profesorius. „Manau, tai palengvins chirurgų mokymo procesą“.