„Apple“ pripažinta kalta dėl elektroninių knygų kainų fiksavimo

JAV Manhatano teismas pripažino bendrovę „Apple“ kalta dėl susitarimo su leidėjais fiksuoti elektroninių knygų kainas.

Teisėja Denise Cote teigė, kad planšečių „iPad“ gamintoja „rengė sąmokslą, kad suvaržytų prekybą“. Bendrovės atstovas Tomas Neumayras sakė, kad „Apple“ kreipsis į apeliacinį teismą ir kovos prieš „neteisingus kaltinimus“. Penki leidėjai, kurie iš pradžių taip pat buvo atsakovai šioje byloje, jau susitarė su vyriausybe ir nebesibylinėja.

JAV teisingumo departamentas teigia, kad sąmokslas buvo sudarytas siekiant kovoti su bendrovės „Amazon“ dominavimu greitai augančioje elektroninių knygų rinkoje. Teisėja sakė, kad leidėjai tarpusavyje susitarė panaikinti knygų kainų konkurenciją, kad būtų galima padidinti elektroninių knygų kainas, o „Apple“ atliko pagrindinį vaidmenį tariantis ir įgyvendinant sąmokslą. Teisėja tvirtina, kad „be „Apple“ vadovavimo šis sąmokslas nebūtų toks sėkmingas“.

Paskelbus teismo sprendimą T. Neumairas tvirtino, kad „Apple“ nepadarė nieko bloga, atvirkščiai – į rinką įnešė naujovių ir konkurencijos. Anksčiau „Apple“ advokatas Orinas Snyderis teismui sakė, kad toks sprendimas sukurtų „pavojingą precedentą“.

Leidėjai „Penguin“, „Hachette“, „HarperCollins“, „Simon & Schuster“ ir „Macmillan“ nusprendė nebekovoti teismuose ir jau anksčiau susitarė su vyriausybe dėl kompensacijų. Šiemet „Apple“ vadovas Timas Cookas nesutiko tartis ir teigė, kad bendrovė nepadarė nieko blogo, todėl toliau kovos. „Penguin“ turės sumokėti 75 mln. JAV dolerių, „Hachette“, „HarperCollins“ ir „Simon & Schuster“ sukūrė 69 mln. JAV dolerių fondą klientų kompensacijoms, o „Makmillan“ susitarė dėl 26 mln. JAV dolerių išmokos.