Gitanas Nausėda: pramonės augimas kitąmet gali sulėtėti iki 2 proc.

Kai kurie ekonomistai perspėja, kad Lietuvos ūkio augimas kitais metais gali sulėtėti iki 2 proc. Blėstanti nekilnojamojo turto rinka, Rusijos sankcijos gali lemti, jog pasitvirtins pesimistinės ūkio prognozės. Anot jų, augimą turėtų palaikyti pramonė, tačiau žemyn temps prastėjantys lūkesčiai bei transporto ir logistikos verslas.

„Ateinančių metų biudžetas suplanuotas nuo išlaidų pusės, kur matome daug įsipareigojimų – pensijų didinimas, išlaidos krašto apsaugai. Problema yra ta, kad 2015 metai yra scenarijų metai. Galima sulaukti plataus scenarijų spektro, kai optimistinė prognozė sutaptų su Finansų ministerijos prognoze, bet blogasis variantas gali lemti bendrojo vidaus produkto augimą apie 2-3 kartus lėtesnį. Gali būti, kad kitų metų pabaigoje džiaugsimės, jei turėsime 2 proc. BVP augimą“, – Metų ekonomikos forume sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Finansų eksperto Rimanto Rudzkio teigimu, planuojant kitų metų biudžetą reikia geriau išanalizuoti, ar išliks šiemet šalies ūkį į priekį tempę veiksniai. „Planuojant biudžetą, deja, yra įprasta atsispirti nuo esančių skaičių. Bet reikėtų gilesnės analizės, kas tuos skaičius užtikrino, ar kitais metais ekonomikos augimas sugebės išsilaikyti. Reikia pažiūrėti, iš kokių resursų augome, ar jie išliks kitais metais. Esu linkęs tikėti, kad pramonė gerai atrodys ir kitąmet, bet dėl kitų resursų esu linkęs abejoti“, – konferencijoje kalbėjo R. Rudzkis.

Anot jo, nemažą dalį pajamų šalies ekonomikoje užtikrino prekių perpardavimas, kurio geopolitinės rizikos kol kas nepalietė. „Vis dėlto, jei geopolitinė rizika toliau aštrės, mes prarasime tą pajamų šaltinį. Kitas šaltinis buvo geri lūkesčiai ir Europos Sąjungos parama. Kitąmet ES parama nesumažės, ji pradės mažėti tik nuo 2016 metų. Geri lūkesčiai šiemet gaivino statybos sektorių, tačiau dabar nekilnojamojo turto rinka blėsta.

Kitąmet statybos suminio augimo aš nesitikiu, nes renovacijos plėtrą atsvers blogesni verslo lūkesčiai ir štilis gyvenamosios paskirties statybose“, – sakė R. Rudzkis.

Jo teigimu, kitąmet, nepaisant dalinio Rusijos rinkos praradimo, šalies pramonė turėtų išlaikyti augimą, tačiau nuosmukį patirs logistika ir transporto sektorius.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.