Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė ES Tarybos posėdyje diskutavo apie migrantų integraciją

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos Tarybos posėdyje tema „Švietimas ir migracija. Neseniai atvykusių migrantų ir migrantų kilmės asmenų integravimo strategijos“. Švietimo, jaunimo, kultūros ir sporto tarybos posėdžio metu aptarta, kaip švietimas ir mokymas gali prisidėti prie sėkmingos migrantų integracijos, su kokiais iššūkiais šioje srityje susiduria kiekviena ES šalis, kaip juos sprendžia.

„Pastarųjų metų įvykiai rodo, kaip svarbu puoselėti ir saugoti bendrąsias vertybes. Per visą savo istoriją lietuvių tauta įsisąmonino, kad vienintelis būdas nelikti nuošalyje yra dalintis su tais, kuriems pagalbos labai reikia, todėl turime likti solidarūs Europos šalių šeimoje“, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministrė, išreiškusi gilią užuojautą Prancūzijai dėl išpuolių Paryžiuje, kurių metu žuvo 129 žmonės ir dar per 350 žmonių buvo sužeisti.

Ministrė pažymėjo, kad atsižvelgiant į vis didėjančią globalizaciją ir vykstančius demografinius pokyčius, sėkminga migrantų integracija į visuomenę galėtų tapti svarbiu veiksniu, užtikrinančiu Europos ekonomikos konkurencingumą ir socialinę sanglaudą. Pasak A. Pitrėnienės, švietimas ir mokymas atlieka svarbų vaidmenį, siekiant užtikrinti tokią integraciją, tačiau būtinas visų susitelkimas, numatant veiksmus ir sveikatos, užimtumo ir kituose sektoriuose.

Pabėgėlių integracija Lietuvoje planuojama keliais etapais – pabėgėlių priėmimo centre Rukloje bei savivaldybėse. Svarstomos ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų integracijos ikimokyklinėse ugdymo įstaigose ir mokyklose sąlygos, aukštojo mokslo įgijimo bei suaugusiųjų kvalifikacijos suteikimo ar perkvalifikavimo galimybės, įgyto išsilavinimo, kvalifikacijų ir kompetencijų vertinimo ir nustatymo nuostatos.

„Siekiant kokybiškos ir sėkmingos integracijos bus siūlomos lietuvių kalbos pamokos vaikams ir suaugusiesiems, atvykusieji bus supažindinami su Lietuvos kultūra“, – posėdžio metu sakė švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.

Planuojama sudaryti sąlygas pabėgėliams gauti asmens išsilavinimo pripažinimo ar vertinimo paslaugas, taip pat nemokamai studijuoti ir įgyti aukštąjį išsilavinimą. Tai, anot ministrės, turėtų padėti migrantams lengviau integruotis į Lietuvos darbo rinką ir pradėti savarankišką gyvenimą. „Vis dėlto sprendžiant trumpalaikius ir ilgalaikius migrantų ir pabėgėlių integracijos į visuomenę klausimus, reikėtų pasitelkti ES struktūrinius fondus ir kitas ES finansavimo galimybes“, – teigė švietimo ir mokslo ministrė.

Kitas svarbus žingsnis – suteikti reikiamą paramą ir pagalbą specialistams, dirbantiems su pabėgėliais, kad šie būtų geriau pasirengę kultūrų įvairovei mokymo aplinkoje. Todėl informacinėje platformoje renkama ir skelbiama metodinė medžiaga, rengiamos konsultacijos, tiesioginio vaizdo transliacijos tarpkultūrinio ugdymo temomis. Visuomenės informavimui ir švietimui bus skirtas seminarų ciklas pabėgėlių integracijos klausimai bei tarpkultūrinio dialogo skatinimui.