KTU startuolis „Icybit“ – miestų dinamiką keičianti sistema

„Įsivaizduokite dinamišką žemėlapį, kuriame bet kuriuo paros metu matome kaip žmonių masės buriasi aplink labiausiai lankytinas miesto vietas, gyventojai, praeidami restoranus ar parduotuves, gauna išskirtinius, jų poreikius ir lūkesčius atitinkančius pasiūlymus, sparčiai tobulinama miestų infrastruktūra, mažėja eismo spūstys“, – į ateitį išmaniame mieste nukelia Kauno technologijos universiteto (KTU) „Startup Space“ įsikūrusio startuolio „Icybit“ vienas įkūrėjų Giedrius Sirevičius.

Jo kartu su komanda sukurta sistema „Wisebud“ leis vartotojams realiu laiku nustatyti miestuose esančių masių susibūrimo vietas bei jų susidarymo priežastis. „Wisebud“ yra projektuojama taip, kad būtų pajėgi apdoroti globalaus masto, t.y. didžiosios žmonių populiacijos dalies, generuojamus duomenis.

– Kokia veikla užsiima startuolis „Icybit“?, – paklausėme G. Sirevičiaus.   

– „Icybit“ yra programavimo paslaugas teikianti įmonė, kuri specializuojasi didelės apkrovos paskirstytųjų sistemų (angl. distributed computing) projektavime. Mūsų sukurtos „Wisebud“ sistemos dėka, galima realiuoju laiku nustatyti miestuose esančių žmonių susibūrimo vietas bei stebėti jų kitimą laike.

Sistema, kuri remiasi mūsų suprojektuotu geo-erdvinių duomenų klasterizavimo varikliu, gali apdoroti didžiulius duomenų srautus, atkeliaujančius iš įvairių šaltinių, tokių kaip mobiliųjų operatorių tinklai, išmanieji daiktų interneto (angl. Internet of Things, IoT) įrenginiai ar mobiliųjų aplikacijų tiekėjai bei identifikuoti susidarančias sankaupas.

Tokiu būdu siekiama nustatyti, ką, kur ir kada žmonės labiausiai mėgsta veikti, iš kur jie atkeliavo ir kur keliaus toliau, į visą tai reaguojant realiuoju laiku. Mūsų projektuojama sistema gali būti diegiama globaliu mastu, o tai leido priartėti prie vieno iš mūsų galutinių tikslų – aproksimuoti visos žmonių populiacijos dinamiką ir elgseną.

– Ar tokiu būdu nėra pažeidžiamas žmonių privatumas?

– Priešingai – vartotojų privatumas yra užtikrinamas, nes visiems duomenims yra taikomas anonimiškumas dar prieš jiems patenkant į sistemą. Dirbame ne su individualiais žmonėmis, bet  analizuojant bendras žmonių sankaupas. Tai reiškia, jog nustatyti konkretaus „abonento“ vietą tampa nebeįmanoma – šiuo atveju jis tėra bendra anonimiška sankaupos dalis.

Taip pat svarbu suprasti, jog mūsų sistemos teikiama nauda yra abipusė tiek duomenis generuojantiems abonentams, tiek verslams ir vyriausybinėms įstaigoms – atsiranda begalė naujų paslaugų, kuriama moderni aplinka visiems gyventojams.

– Kam skirtas jūsų projektas? Kas galėtų būti jūsų pagrindiniai klientai?

– Mūsų projektas skirtas įvairiems verslams, kurie nori pirmi sužinoti apie tai, kas vyksta juos dominančiose miesto dalyse ir į tai automatiškai sureaguoti. Pavyzdžiui, miesto centre esantis restoranas, sužinojęs, jog pro jį praeinančių žmonių srautas ėmė sparčiai augti, gali pritraukti klientus pateikdamas jiems specialius pasiūlymus.

Tačiau sistema kliento visiškai neriboja – mūsų tikslas nustatyti masių susibūrimo vietas bei jų susidarymo priežastis ir apie tai pranešti klientui, kuris vėliau gali imtis pačių įvairiausių veiksmų: pradedant asmeninių pasiūlymų išsiuntimu savo mobiliųjų aplikacijų vartotojams, baigiant skaitmeninių reklaminių stendų sinchronizavimu.

Svarbu pažymėti, kad sistemą gali naudoti ir vyriausybinės organizacijos, tyrėjai bei įvairios kitos suinteresuotos pusės. Tokiu būdu galima tobulinti miestų infrastruktūrą, mažinti eismo spūsčių susidarymą ir panašiai.

Žvelgiant iš vartotojo perspektyvos, siekiame, jog žmogų suptų reaktyvi aplinka, kuri leistų tiesiog einant gatve matyti, kaip aplinka keičiasi kartu su kintančiu žmonių srautu.

– Ar „Wisebud“ sistema turi analogų pasaulyje? Jei taip – kokių?

– Keletas įdomesnių pavyzdžių pasaulio mastu – programinės įrangos įmonė „Citilabs“, analizuojanti transporto srautus JAV keliuose ir pateikianti įvairias įžvalgas savo klientams. Taip pat, technologijų kompanija „Foursquare“, sukūrusi mobiliąsias programėles, kurios leidžia pažymėti save tam tikrose vietose bei patiems surasti labiausiai lankytinus objektus miestuose.

Dar vienas puikus pavyzdys – tarptautinė korporacija „Google“, realiuoju metu nustatinėjanti transporto spūstis bei statistiškai vertinanti, kiek lankytojų apsilanko įvairiose parduotuvėse bei lankytinose vietose.

Tuo tarpu mūsų sistema unikali tuo, jog duomenis analizuojame visiškai adaptyviai ir leidžiame reaguoti į miestuose vykstančius pokyčius jų vyksmo metu. Mūsų tikslas – sukurti dinamišką aplinką, kuri kiekvienam leistų pasijusti miesto dalimi, o šiam keistis kartu su gyventojais ir lankytojais.

– Kokią didžiausią naudą gaus „Wisebud“ vartotojas?

– Klientas, naudodamasis sistema, gali pasirinkti, kuri miesto dalis ir kokie veiksmai vykstantys joje jį labiausiai domina. Kintant žmonių srautui, susiburiant žmonėms iš skirtingų demografinių zonų, turintiems įvairių pomėgių ar susidarant transporto spūstims, sistema realiuoju laiku į tai reaguoja, fiksuoja įvykį (angl. trigger), tai pranešdama klientui arba automatiškai įvykdydama jo nurodytus veiksmus.

Tokių veiksmų ir atoveiksmių gali būti daug ir įvairių, todėl mes leidžiame klientui pačiam spręsti, ką ir kada daryti. Tikimės net ir mūsų pačių nenumatytų scenarijų, kuomet klientai galėtų atrasti visiškai naujų būdų sistemai panaudoti.

Naudojantis „Wisebud“, klientai galės savo vartotojams teikti asmeninius pasiūlymus pagal interesų grupes, kurti naujas paslaugas, kurios iki šiol nebuvo įmanomos, optimizuoti savo kaštus, infrastruktūrą bei reaguoti į verslo aplinkos pokyčius realiuoju laiku. Technologiškai besivystančios aplinkos dėka, žmonės sulauks įvairių naujų paslaugų ir jų patobulinimų.  

– Ar norintiems naudotis šia sistema bus taikomas mokestis?

– Kadangi sistemoje dalyvauja tiek miestų gyventojai, tiek suinteresuoti klientai, planuojame visada turėti nemokamą sistemos versiją, leidžiančią visiems norintiems pamatyti, kaip apdorojami duomenys ir kaip kinta miesto dinamika.

Norintiems pilnų „Wisebud“ galimybių, reaguojant į įvykius, analizuojant didelės apimties plotus bei naudojantis analitikos galimybėmis, turėsime ir mokamų sistemos planų.

Paliekame laisvę konfigūruoti „Wisebud“ pagal kiekvieno kliento individualius poreikius, siekdami suteikti didžiausią naudą, nes mūsų sistemą gali naudoti skirtingų poreikių klientai, atstovaujantys įvairius verslo ar vyriausybės sektorius. Šiuo metu platformą planuojama pateikti, pasitelkiant programinės įrangos licencijavimo ir pristatymo modelį (angl. Software-as-a-Service, SaaS).

– Kokios yra „Wisebud“ komercializavimo ir daugiafunkciškumo galimybės?

– Komercializuoti sistemą planuojama ją pateikiant anksčiau minėtu SaaS pavidalu, klientams siūlant jų poreikius atitinkančius naudojimo planus. Sistemos pagrindą sudarantis klasterizavimo variklis yra lengvai integruojamas su išorinėmis sistemomis per aplikacijų programavimo sąsajas (angl. Application programming interface, API), todėl neatmetame galimybės klientams suteikti pasirinkimą variklį integruoti į jų kuriamus programinius sprendimus bei sistemas, teikiant „CaaS“ (angl. Clustering-as-a-Service) paslaugas.

Turint omenyje tai, jog sistemą projektuojame taip, kad būtų galima apdoroti praktiškai bet kokio tipo ar kilmės geo-erdvinius duomenis, mūsų sprendimas gali tapti pagrindu įvairių naujų mobiliųjų ar internetinių aplikacijų atsiradimui.

– Kada planuojate rinkai pristatyti galutinį produktą?

– Šiuo metu projektuojame sistemos pamatus ir pagrindą sudarantį klasterizavimo variklį. Po šių darbų seks aplikacijų, kurias žadame pateikti savo klientams, kūrimas.

Kasdien dirbame su ypač didelio masto duomenimis ir sprendžiame sudėtingas technologines problemas, todėl artimiausiu metu tikimės savo komandą papildyti talentingais programuotojais, padėsiančiais sparčiau įgyvendinti pagrindinius etapus ir pirmąsias sistemos versijas klientams pristatyti jau ateinančiais metais.

– Kokia yra „Icybit“ ateities vizija?

– Sistemą „Wisebud“ projektuojame taip, kad ši būtų pajėgi apdoroti globalaus masto, t.y. didžiosios žmonių populiacijos dalies, generuojamus duomenis. Šiam tikslui įgyvendinti tikimės ateityje glaudžiai bendradarbiauti su mobiliųjų tinklų operatoriais bei socialinių tinklų aplikacijų kūrėjais, kurie kartu su mumis spręstų duomenų gavimo bei panaudojimo klausimus.

Kurdami „Wisebud“ sistemą tikimės, jog mums pavyks priartėti prie išmaniųjų miestų, prisitaikančių prie gyventojų poreikių, ateities vizijos.

Mūsų matomame rytojuje, šviesoforas, atsižvelgdamas į eismo intensyvumą, optimizuoja transporto srautus ir padeda išvengti spūsčių susidarymo, apsipirkinėjant mieste, atsižvelgiant į kiekvieno pomėgius, amžių ar poreikius, gauname asmeninius pasiūlymus iš šalia esančių parduotuvių, o miesto infrastruktūra keičiasi priklausomai nuo to, koks žmonių srautas keliauja jo gatvėmis.