1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Apie nepasiturinčius klientus praneš „Facebook“

„Facebook“ užpatentavo sistemą, kuri leis įmonėms perduoti bankams informaciją apie kliento mokumą, remiantis jo draugų rekomendacijomis. skaityti »

Mobiliosios bankininkystės naudotojų skaičius per ketverius metus padvigubės

KPMG tyrimo duomenimis, per ketverius metus mobilioji bankininkystė apims daugiau nei 25 proc. pasaulio gyventojų – ja naudosis 1,8 mlrd. žmonių. skaityti »

SEB – stipriausių pasaulio bankų dvyliktuke

SEB užima 12-ą vietą žurnalo „Bloomberg Markets“ sudarytame stipriausių pasaulio bankų sąraše ir antrąją vietą tarp Europos bankų. skaityti »

Olandijos bankas pristatė balsu valdomus mobiliuosius mokėjimus

Olandijos bankas „ING Bank“ pristatė naują funkciją, leidžiančią balsu aktyvinti mobiliuosius atsiskaitymus. skaityti »

Boksininkas Maikas Taisonas pristatys bitkoinų bankomatą

Las Vegase rugpjūtį bus pristatytas bitkoinų bankomatas. Jį pristatys vienas garsiausių pasaulio boksininkų Maikas Taisonas. skaityti »

Vienas iš dviejų banko lankytojų renkasi savitarną

Bankams laikas pagalvoti apie tai, kiek efektyviai dirba jų padaliniai, mat pusė klientų dažniau renkasi savitarną. skaityti »

Nori pervesti pinigus – suglausk išmaniuosius telefonus

Honkongo mobiliojo ryšio operatorius NKT atidarė mokėjimo tarnybą „Tap & Go“, per kurią įgyvendinami atsiskaitymai per internetą, iš kortelės į kortelę (P2P) ir bekontaktės transakcijos. skaityti »

Lietuvos bankas pradeda skelbti išsamesnę finansinę informaciją, ją pateiks dažniau

Lietuvos bankas (LB) pirmą kartą skelbia balansą, kuris sudarytas pagal suderintą euro zonos centrinių bankų balanso struktūrą. skaityti »

Už kas penktą „Starbucks“ kavos puodelį sumokama išmaniuoju telefonu

JAV kavinių tinklas „Starbucks“ kas savaitę apdoroja beveik 9 mln. mobiliųjų mokėjimų. Tai sudaro apie 20 proc. visų tinklo pardavimo procesų. skaityti »

Prancūzijoje bitkoinus planuojama naudoti investiciniuose fonduose

Prancūzijos investiciniai bankai jau senokai ieškojo galimybių panaudoti virtualias valiutas ir jų technologijas kapitalo rinkose. skaityti »