1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Graikai iš bankų atsiėmė 400 mln. eurų

Birželio viduryje iš Graikijos bankų buvo paimta apie 400 mln. eurų. skaityti »

Prekybos tinkle „Aldi“ – bekontakčiai mokėjimai

Prekybos centrų „Aldi“ kasose artimiausiu metu atsiskaitymas vyks dar greičiau. Tai padaryti leis čia diegiama bekontakčių mokėjimų sistema su „MasterCard“ kortelėmis arba išmaniaisiais telefonais. skaityti »

Škotijos bankas pristatys polimerinius banknotus

Škotijos bankas paskelbė, kad nauji 5 ir 10 svarų sterlingų banknotai bus pagaminti iš polimero. skaityti »

Kas yra algoritminis investavimas?

Šiandien mokslas ir inovacijos keičia visas sritis, ne išimtis ir investavimas. skaityti »

Amerikietiškasis „PayPal“ konkurentas atkeliauja į Europą

Amerikietiška elektroninių mokėjimų sistema „Stripe“, kuri laikoma „PayPal“ konkurente, skelbia plečianti savo veiklą ir atkeliaujanti į Europą. skaityti »

Didžiojoje Britanijoje sparčiai populiarėja mobilusis bankas

Didžiosios Britanijos bankų asociacijos duomenimis, mobilusis bankas tapo populiariausiu finansų valdymo metodu tarp naudotojų. skaityti »

Naująja „SEB Banka“ prezidente taps Ieva Tetere

Nuo š. m. liepos 3 dienos Latvijos „SEB Banka“ prezidente ir valdybos pirmininke taps Ieva Tetere. skaityti »

Keisdamas bankomatus „Banco de Chile“ investuoja į saugumą

„Banco de Chile“ – antras pagal dydį Čilėje veikiantis bankas – savo bankomatus keičia į saugias Vokietijos koncerno „Wincor Nixdorf“ sistemas. skaityti »

Amerikiečių bankas išbando veido ir balso atpažinimo technologijas

Jungtinių Amerikos Valstijų bankas „Wells Fargo“ prisijungė prie biometrinio atpažinimo sekėjų būrio ir siekia suteikti daugiau efektyvumo mobiliajai bankininkystei bei saugumo sistemoms. skaityti »

Lietuvos bankų asociacija tapo Europos pinigų rinkos instituto nariu

Lietuvos bankų asociacijos prisijungimas prie Europos pinigų rinkos instituto (angl. European Money Markets Institute (EMMI)) pagerins su palūkanų normomis susietos informacijos prieinamumą ir gavimą. skaityti »