1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvos ir Ispanijos centrinių bankų vadovai aptars naujausias ekonomines tendencijas ir bendrą Europos bankų priežiūrą

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas tęsia susitikimus su euro zonos valstybių centrinių bankų vadovais ir antradienį Madride susitinka su Ispanijos banko (Banco de España) vadovu Luisu M. Linde (Luis M. Linde). skaityti »

„Narodnyj bank Kazachstana“ įsigijo antrinę HSBC įmonę

AB „Narodnyj bank Kazachstana“ pasirašė sutartį su „HSBC Bank plc“ (HSBC) dėl antrinės HSBC įmonės „HSBC Bank Kazachstan“ 100 proc. akcijų įsigijimo. skaityti »

TVF palaiko Lietuvos siekį įsivesti eurą

Šiandien Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius priėmė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos atstovus ir jos vadovą Christophą Klingeną. skaityti »

Vitas Vasiliauskas Italijos centrinio banko vadovui pristatė naujausius šalies ūkio rodiklius ir pasirengimą euro įvedimui

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas penktadienį Romoje su Italijos centrinio banko valdybos pirmininku Ignacijumi Visku (Ignazio Visco) aptarė Lietuvos ūkio padėtį ir bendras europines iniciatyvas bankininkystės reguliavimo ir priežiūros srityje. skaityti »

LBA prezidento S. Kropo sausio mėnesio bankų veiklos statistinių rodiklių komentarai

Lietuvos bankininkystės istorijoje pirmasis šių metų mėnesis veikiausiai nebus niekuo išskirtinis, jei kalbėsime tik apie bankų veiklos rezultatus. skaityti »

SEB banko šeimos finansų ekspertė: planą B kur kas dažniau turi išlaidas kontroliuojantys gyventojai

SEB banko atliktas klientų elgsenos tyrimas rodo, kad dažniausiai elektronine banko paslauga „Finansų planuotojas“, padedančia planuoti pajamas ir kontroliuoti išlaidas, naudojasi 18–39 metų asmenys. skaityti »

SEB bankas išrinktas geriausias privačiosios bankininkystės paslaugas teikiančiu banku Lietuvoje

Įtakingas tarptautinis kapitalo ir finansų rinkų leidinys „Euromoney“ šiais metais SEB banką pripažino geriausias privačiosios bankininkystės paslaugas teikiančiu banku Lietuvoje. skaityti »

SEB grupės analitikai: pasaulio ekonomika – stabilesniame kelyje

Pasaulio ekonomikos pagrindas tampa tvirtesnis, teigia SEB grupės analitikai Stokholme paskelbtoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „Nordic Outlook“. skaityti »

DNB banko 2013 metų veiklos rezultatai

AB DNB bankas preliminariais neaudituotais duomenimis 2013 metais uždirbo 57,1 mln. litų grynojo pelno (88,4 mln. litų 2012 m)., o AB DNB banko grupė – 45,6 mln. litų grynojo pelno (80,4 mln. litų. 2012 m.). skaityti »

Pavogti 27 tūkstančių „Barclays“ klientų duomenys

Iš banko „Barclays“ buvo pavogti ir sukčiams parduoti 27 tūkst. klientų duomenys. skaityti »