1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Atnaujinta Vartotojų ir bankų tarybos sudėtis

Atnaujinta Vartotojų ir bankų tarybos sudėtis – prie jos prisijungė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos ir Lietuvos centrinės kredito unijos atstovai. skaityti »

Šiaulių bankas antrąkart iš eilės pelnė „STP AWARD“ apdovanojimą

Šiaulių bankui jau antrus metus iš eilės už itin kokybišką tarptautinių pavedimų vykdymą įteikiamas Vokietijos banko „Commerzbank“ apdovanojimas „Straight–Through Processing Award 2012“. skaityti »

Ilgalaikė euro įvedimo nauda gerokai viršytų vienkartines sąnaudas

Įgyvendinus siekį nuo 2015 m. Lietuvoje įvesti eurą, nauda dėl prisijungimo prie euro zonos gerokai viršytų bendrosios valiutos įvedimo sąnaudas ir numatomas papildomas valstybės įmokas – rodo Lietuvos banko ekonomistų atliktas Euro įvedimo poveikio šalies ekonomikai kiekybinis vertinimas. skaityti »

CINEO sistemos įvertintos žurnalo „The Banker“ apdovanojimu už geriausią technologiją

Bankinės įrangos gamybos lyderė Vokietijos kompanija „Wincor Nixdorf“ gavo prestižinio Didžiosios Britanijos žurnalo „The Banker“ apdovanojimą „Technologinės ir bankinio operacinio aptarnavimo inovacijos 2013“ kategorijoje „Geriausia bankomato technologija“. skaityti »

Rusijos veiksmai šalies ekonomikos neparklupdys

Nors Rusijos veiksmai Lietuvos vežėjų ir maisto produktų gamintojų atžvilgiu vertinami prieštaringai, SEB banko analitikai nuo 3,2 proc. iki 3,8 proc. pagerino šalies BVP augimo 2013 metais prognozę. skaityti »

SEB bankas skelbia išplatintų obligacijų investavimo koeficientus

SEB bankas sėkmingai baigė platinti tris su finansine priemone susietų obligacijų emisijas ir skelbia jų investavimo koeficientus. skaityti »

Vokietijos makroekonominiai duomenys prognozuoja atsigavimą

Kaip ir tikėtasi, po savaitgalį vykusių Vokietijos parlamento rinkimų, parlamentinę daugumą ir vyriausybę turėtų suformuoti šiuo metu Vokietiją valdančios partijos, o kanclerės postą turėtų išsaugoti Angela Merkel. Tuo tarpu JAV investuotojų akiratyje – valstybės skolos klausimai. skaityti »

Bankroto administratoriaus komanda per metus sugrąžino 530 milijonų litų vertės „Snoro“ turto

Per pirmuosius metus po bankrutuojančio banko „Snoras“ kreditorių susirinkimo bankroto administratoriaus komanda sugrąžino banko turto už 530 mln. litų. Bendra sugrąžinto turto vertė siekia 1,66 mlrd. Iitų, šios lėšos yra skirtos išmokėti „Snoro“ kreditoriams, skelbiama metinėje banko bankroto administratoriaus Neilo Cooperio ataskaitoje už laikotarpį iki šių metų birželio 30 d. skaityti »

Prieš 18 metų Lietuvoje įrengtas pirmasis bankomatas

Pirmąjį bankomatą Lietuvoje įrengė SEB Vilniaus bankas 1995 metų rugsėjo 19 dieną. skaityti »

Baltijos šalių gyventojai banką internetu vis dažniau pasiekia iš savo mobiliojo telefono

Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai prie banko internete vis dažniau jungiasi tiesiai iš savo mobiliojo telefono, rodo SEB bankų Baltijos šalyse statistika. skaityti »