1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lėtesnė eksporto plėtra – dar ne saulėlydis

Statistikos departamento duomenimis, šalies eksportas 2013 m. liepą, palyginti su atitinkamu 2012 m. mėnesiu, padidėjo 8,3 proc. Eksporto lėtėjimo tendencija, kaip ir tikėtasi metų pradžioje, pamažu įsigali. skaityti »

Pasiektas susitarimas dėl UAB „Snoras Media“ akcijų pardavimo

BAB banko SNORAS bankroto administratorius Neil Cooper šiandien patvirtina, kad pasiektas preliminarus susitarimas dėl UAB „Snoras Media" akcijų pardavimo. skaityti »

1969 m. Niujorke įrengtas pirmasis bankomatas, naudojantis magnetines korteles

1969 metų rugsėjo 2 dieną pirmą kartą bankomate panaudotos magnetinės kortelės. skaityti »

„Nordea“ – 20–asis saugiausias bankas pasaulyje

Rugpjūčio 23 d. žurnalas „Global Finance“ paskelbė 50 saugiausių pasaulio bankų sąrašą. Didžiausias Šiaurės Europos bankas „Nordea“ – 20–oje vietoje. skaityti »

Naujoji Lietuvos banko moneta bus pristatyta Telšiuose

Lietuvos bankas į apyvartą išleis 50 litų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Žemaitijos krikšto 600 metų sukakčiai. skaityti »

Vyriausybės nutarimas žada pokyčių bankininkystėje

Šią savaitę įsigaliojo Vyriausybės nutarimas, kuriame numatoma, kad finansų įstaigos gali nustatyti klientų, Lietuvos Respublikos piliečių, tapatybę jiems nedalyvaujant – nuotoliniu būdu, naudojant kvalifikuotą elektroninį parašą. skaityti »

SEB bankas pradeda platinti su Malaizijos įmonių akcijų fondu susietas obligacijas

SEB bankas nuo šių metų rugpjūčio 29 dienos pradeda platinti tris naujas obligacijų emisijas, kurių pelningumas priklausys nuo Malaizijos įmonių akcijų fondo vieneto vertės pokyčio. skaityti »

Sirijos įvykiai kelia sumaištį rinkose

Pastarosiomis savaitėmis didelis dėmesys skiriamas besivystančioms šalims. Įvykiai Egipte, Irane bei Sirijoje rodo, kad investuotojai yra sunerimę ir traukiasi iš besivystančių šalių, rinkdamiesi alternatyvias investicijas į auksą, sidabrą ar saugiosiomis valiutomis denominuotus aktyvus. skaityti »

SEB bankas skelbia išplatintų obligacijų investavimo koeficientus

SEB bankas sėkmingai baigė platinti tris su finansine priemone susietų obligacijų emisijas ir skelbia jų investavimo koeficientus. skaityti »

Antrąjį pusmetį Baltijos šalims diriguos kaimynai

„Danske Bank“ prognozės Lietuvai ir Latvijai išlieka nepakitusios, o Estijai – sumažintos iki 2,0–2,5 proc. skaityti »