1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB banko makrokomentaras: Infliacijos štilio euro įvedimui gali nepakakti

Statistikos departamento duomenimis, vartotojų kainų lygis liepą buvo 0,5 proc. didesnis nei prieš metus ir 0,7 proc. mažesnis, palyginti su ankstesniu mėnesiu. skaityti »

„Snoro lizingą“ įsigijo estai

Šiandien patvirtintas sandoris, kuriuo išperkamosios nuomos ir vartojimo kreditų bendrovę „Snoro lizingas“ įsigijo Estijos bankas LHV ir jo partnerė investicinė bendrovė RAZFin. skaityti »

„Danske Bank“ Lietuvoje pirmąjį pusmetį uždirbo 49 mln. litų pelno

„Danske Bank A/S” Lietuvos filialas pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 49 mln. litų pelno prieš pelno mokestį. skaityti »

Daugėja vartotojų ginčų dėl bankų teikiamų paslaugų

Vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjantis Lietuvos bankas šių metų pirmąjį pusmetį gavo 343 vartotojo prašymus išspręsti ginčą su finansinių paslaugų teikėju – tai maždaug dešimtadaliu daugiau nei pernai per tokį laikotarpį (306). skaityti »

SEB banko makrokomentaras: „Ekonomikos plėtra išlaiko pagreitį“

Statistikos departamento duomenimis, antrąjį 2013 m. ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2012 m. laikotarpiu, šalies BVP padidėjo 4,1 proc. (pašalinus sezono ir darbo dienų įtaką). skaityti »

Gyventojams – daugiau galimybių nemokamai pasitikrinti savo kredito istoriją

Nuo šiol Lietuvos gyventojai gali daug paprasčiau pasitikrinti informaciją apie savo finansinius įsipareigojimus kredito įstaigoms ir sužinoti savo kredito istoriją – tereikia per elektroninės bankininkystės sistemą prisijungti prie Lietuvos banko valdomos Paskolų rizikos duomenų bazės. skaityti »

SEB bankas apdovanojo geriausius šalies abiturientus

Šiemet savo įsteigtus prizus SEB bankas įteikė 54-iems Lietuvos abiturientams, kurie aukščiausiais balais išlaikė bent keturis valstybinius brandos egzaminus. skaityti »

„Citadele“ bankas per 2013 m. pirmąjį pusmetį uždirbo 9,9 mln. litų pelno

AB „Citadele“ bankas pirmąjį š. m. pusmetį uždirbo 9,9 mln. litų neaudituoto grynojo pelno – 19,6 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. skaityti »

Per pirmąjį pusmetį bankas „Nordea“ uždirbo 26 mln. Litų

Didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių finansų grupės „Nordea“ padalinys Lietuvoje „Nordea Bank Lietuva“ per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 26 mln. litų neaudituoto grynojo pelno – 33,8 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai. Banko turtas per šių metų pirmąjį ketvirtį, palyginus su atitinkamu laikotarpiu pernai, didėjo 3,6 proc. ir ketvirčio pabaigoje sudarė 9,3 mlrd. litų. skaityti »

Beveik penktadalis lietuvių dar nežino, kaip atrodo eurai

Kol kas tik trečdalis lietuvių žino, kiek šalių jau yra euro zonoje. Penktadalis lietuvių dar nėra matę euro monetų bei 14 proc. nežino, kaip atrodo euro banknotai. Tai parodė rinkos ir žiniasklaidos tyrimų bendrovės TNS LT atliktas „Flash Eurobarometro“ tyrimas apie euro įvedimą neseniai į ES įstojusiose valstybėse. skaityti »