1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Pagal JEREMIE programą SEB bankas jau suteikė 212 mln. litų paskolų

Pagal JEREMIE programą SEB bankas palankiomis sąlygomis labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms ar verslo subjektams jau suteikė 274 paskolas, kurių bendra vertė 212 mln. litų. skaityti »

Ch. Lagarde: būtina išsaugoti sunkiai uždirbtus konkurencingumo ir viešųjų finansų laimėjimus

Vilniuje viešinti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) valdančioji direktorė Christine Lagarde Lietuvos banke su Valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku ir Valdybos nariais aptarė ekonomikos padėtį bei finansų ir bankų sistemos stabilumo klausimus. skaityti »

J. Asmussenas: svarbu ne tik atitikti euro įvedimo kriterijus, bet ir užtikrinti jų tvarumą

Užsibrėžus tikslą įsivesti eurą nuo 2015 m. svarbiausia – nenukrypti nuo pasirinkto kurso, ypač siekiant suvaldyti viešųjų finansų biudžeto deficitą, konstatuota po liepos 17 d. Lietuvos banke įvykusio Valdybos narių ir Europos centrinio banko vykdomosios valdybos nario Jörgo Asmusseno susitikimo. skaityti »

„Barclays" už manipuliavimą elektros kainomis nubaustas 1,2 mlrd. Lt bauda

JAV energijos reguliavimo tarnyba nubaudė banką „Barclays“ ir keturis jo darbuotojus 453 mln. JAV dolerių (1,2 mlrd. Lt) bauda už manipuliavimą elektros kainomis. skaityti »

„Danske Bank“ naujų būsto paskolų portfelis augo 51 proc.

Pirmąjį šių metų pusmetį „Danske Bank“ naujų būsto paskolų portfelis augo 51 proc., lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai. skaityti »

SEB bankas skelbia išplatintų investicinių lakštų palūkanas

SEB bankas sėkmingai baigė platinti dvi investicinių lakštų emisijas ir skelbia šių investicinių lakštų garantuotas metų palūkanas. skaityti »

„Euromoney“ išrinko SEB banką geriausiu banku Lietuvoje

Įtakingas pasaulio kapitalo ir finansų rinkų leidinys „Euromoney“ išrinko SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. Tokio paties įvertinimo SEB bankas sulaukė ir pernai. skaityti »

Skelbiami SEB banko grupės 2013 m. pirmojo pusmečio veiklos rezultatai

Preliminariais duomenimis, per pirmąjį 2013 metų pusmetį AB SEB bankas uždirbo 102,3 mln. litų (29,6 mln. eurų), o AB SEB banko grupė — 97,5 mln. litų (28,2 mln. eurų) neaudituoto grynojo pelno. skaityti »

Tyrimas: vieni tėvai vaikus moko uždirbti, kiti – skaičiuoti pinigus

Tėvai, kurie vaikystėje buvo mokomi, kaip elgtis su pinigais, savo atžalas moko, kaip uždirbti pinigus, o finansiškai mažiau išprusę tėvai atžalas temoko pinigus skaičiuoti, rodo „Danske Bank“ užsakymu atliktas tyrimas. skaityti »

Lietuvos banko apyvartinių monetų rinkinyje – Dariaus ir Girėno skrydis

Lietuvos bankas išleido naują Lietuvos Respublikos apyvartinių monetų numizmatinį rinkinį su atminimo ženklu, skirtu didvyriško Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-mečiui paminėti. skaityti »