1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB bankas skelbia išplatintų obligacijų investavimo koeficientus

SEB bankas sėkmingai baigė platinti tris su finansine priemone susietų obligacijų emisijas ir skelbia jų investavimo koeficientus. skaityti »

Lietuvos bankas siūlo įstatymu griežtinti reikalavimus vartojimo kredito davėjams

Atsižvelgdamas į tendencijas vartojimo kredito rinkoje, Lietuvos bankas Seimo Biudžeto ir finansų komitetui pateiks pasiūlymus įstatymu sugriežtinti vartojimo kredito davėjų veiklą. skaityti »

„AirPlus“ ir „Deutsche Telekom“ imasi bandomojo NFC mokėjimų projekto

Verslo kelionių mokėjimų paslaugos kūrėjai „AirPlus International“ drauge su tinklo operatoriumi „Deutsche Telekom“ Vokietijoje ėmėsi įgyvendinti bandomąjį NFC projektą. skaityti »

Į Lietuvą atvyksta TVF vadovė Ch. Lagarde

Liepos mėnesį Lietuvos banke lankysis Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde. Tai pirmas tokio rango TVF pareigūno vizitas Lietuvoje per pastaruosius šešiolika metų. skaityti »

Lietuvos finansų institucijoms gali atsiverti kelias į Kinijos vertybinių popierių rinką

Lietuvos banko atstovai šią savaitę Pekine susitiko su Kinijos centrinio banko valdytojo pavaduotoju Yi Gang ir kitų šios šalies finansų rinkų priežiūros institucijų vadovais bei aptarė galimybes bendradarbiauti užsienio investuotojams atsiveriančioje Kinijos kapitalo rinkoje. skaityti »

Bankai bus gelbėjami ne mokesčių mokėtojų pinigais

Europos finansų ministrai susitarė dėl naujų taisyklių, kurios ateityje perkels finansinės pagalbos bankams naštą nuo mokesčių mokėtojų pečių į finansų sektorių. skaityti »

SEB atnaujino savo interneto svetainę Lietuvoje

SEB grupė Lietuvoje, atsižvelgdama į klientų poreikius ir naujas technologines galimybes, atnaujino savo interneto svetainę www.seb.lt. skaityti »

Pirmasis pasaulyje bankomatas buvo įrengtas lygiai pries 46 metus

Pirmasis įrenginys „Automated Teller Machine“, be operatoriaus dalyvavimo išduodantis grynuosius pinigus, buvo įrengtas 1967 metų birželio 27 dieną Enfildo rajone Londono šiaurėje. skaityti »

SEB su klientais bendraus programoje „Skype“

SEB grupė, atnaujinusi savo interneto svetainę Lietuvoje, klientams nuo šiol siūlo galimybę skambinti SEB bankui bendravimo internetu programa „Skype“ ir tokiu būdu naudotis banko paslaugomis telefonu. skaityti »

Naujoji Lietuvos banko moneta simbolizuoja Lietuvos indėlį stiprinant ES

Birželio 25 dieną į apyvartą išleistos Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai skirtos 50 litų sidabro monetos reverso centre pavaizduotas Europos Sąjungos žemėlapis, kurį lanku juosia užrašas: „Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai". skaityti »