1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB bankas įmonių grupei „Eika“ suteikė 18 mln. litų paskolą

SEB bankas įmonių grupei „Eika“ suteikė 18 mln. litų paskolą. Paskola bus skirta „Santariškių namų“ gyvenvietės Vilniuje plėtrai, taip pat – daugiabučių statybai sostinės Pilaitės rajone. skaityti »

Šiaulių bankui įteikta nominacija „Verslo krosnis“

Vilniuje vykusiame šalies bendrovių ir institucijų renginyje „Verslo gurnamai 2013“ Šiaulių bankui už kokybiškos vietinės bankininkystės tradicijų puoselėjimą įteikta nominacija „Verslo krosnis“. skaityti »

Liepos mėnesį pradedami Snoro turto varžytinių aukcionai

Š. m. liepos mėnesį bankas Snoras metu pradeda įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto pardavimą viešuose aukcionuose. skaityti »

Į Lietuvos banko valdybą siūloma Ingrida Šimonytė

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pateikė Prezidentei Daliai Grybauskaitei buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės kandidatūrą tapti centrinio banko Valdybos nare. skaityti »

SEB banko analitikai: „Sėkminga mokesčių pertvarka pagyvintų vidaus rinką“

SEB banko analitikai, pristatydami naujausią leidinio „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“ numerį, atkreipė dėmesį į tai, kad neapibrėžtumas dėl būsimos mokesčių politikos krypties jau gerą pusmetį stabdė ne tik įmonių investicijas, bet ir namų ūkių vartojimo sprendimus. skaityti »

Tikimasi euro zonos gamintojų pagyvėjimo

Europoje šią savaitę pasirodys pirmieji birželio mėnesio verslo pasitikėjimo indeksai. „Danske Bank“ analitikai tikisi gamintojų nuotaikų pagyvėjimo. skaityti »

2011 metais JAV emituota 3,5 mln. lustinių kortelių

„Visa“ pranešė, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kasdien emituojama daugiau nei 500 naujų lustinių „Visa“ kortelių. skaityti »

Šalies finansų sistema atlaikytų galimas grėsmes, tačiau iššūkių nemažėja

Šalies finansų sistema yra pakankamai atspari stipriems ir netikėtiems sukrėtimams, tačiau kredito įstaigos ir toliau privalo stiprinti pasirengimą galimoms rizikoms atremti, teigiama Finansinio stabilumo apžvalgoje. skaityti »

Neigiamų palūkanų euro zonoje dar nelaukiama

Praėjus ECB posėdžiui dėl bazinių palūkanų normų mažinimo, rinkose vyrauja lūkesčiai, jog ECB dar ilgai nekels bazinių palūkanų normų, tačiau neigiamų palūkanų euro zonoje taip pat neturėtume išvysti. O ilgalaikės eurų palūkanų normos kopia aukštyn. skaityti »

„Citadele“ bankas išrinktas populiariausiu Latvijos prekių ženklu Lietuvoje 2012 metais

Latvijos įmonių rūmuose vykusiame „Nameja Balva 2013“ („Nameisio žiedas 2013“) konkurso apdovanojimų renginio metu „Citadele“ prekės ženklas paskelbtas populiariausiu Latvijos prekės ženklu Lietuvoje 2012 metais. skaityti »