1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB bankas – patraukliausias darbdavys Lietuvoje

Šalies gyventojai labiausiai norėtų dirbti SEB banke. Tai paaiškėjo darbuotojų paieškos portalui cvmarket.lt atlikus kasmetį patraukliausių darbdavių tyrimą. skaityti »

Vilniečių galimybės įsigyti būstą ir toliau mažiausios

SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį galimybės įsigyti būstą Vilniuje pagerėjo, tačiau ir toliau išlieka mažiausios, palyginti su Rygos ir Talino gyventojų galimybėmis. skaityti »

SEB bankas: gyventojų lūkesčiai dėl ateities gerėja

Namų ūkių finansinė elgsena patvirtina gerėjančius gyventojų lūkesčius dėl ateities, teigiama naujausiame kas ketvirtį leidžiamo SEB banko leidinio „Namų ūkių finansinio turto barometras“ numeryje. skaityti »

Optimistinių pasikeitimų Europoje kol kas nesulauksime

Šią savaitę Europoje dėmesio centre vėl atsidurs ketvirtadienį vyksiantis ECB susirinkimas. Šį kartą bazinių palūkanų normos mažinimo rinkų dalyviai nelaukia, tačiau atidžiai bus klausomasi Mario Draghi pranešimo žiniasklaidai. skaityti »

SEB bankas pradeda platinti obligacijas, susietas su Europos sveikatos priežiūros sektoriaus akcijomis

SEB bankas nuo šių metų birželio 4 dienos pradeda platinti tris naujas obligacijų emisijas, kurių pelningumas priklausys nuo Europos sveikatos priežiūros sektoriaus įmonių akcijų fondo vieneto vertės pokyčio. skaityti »

Keičiasi investicinių fondų mokesčių struktūra

Nuo 2013 m. liepos 1 d. „Danske Invest Management Company“ (Liuksemburgas) pakeis esamą mokesčių struktūrą, numatant veiklos ir administracines išlaidas. Šis mokestis negalės būti didesnis nei 0,4 proc. grynosios turto vertės per metus. skaityti »

Lietuvos bankas dėl įtartinos finansinės piramidės kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

Lietuvos bankas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Valiutos kaupimo organizacijos“ veiklos, kuri turi vadinamosios finansinės piramidės požymių. skaityti »

Spalvota trispalvė – ant Sąjūdžio 25–mečiui skirtų monetų

Lietuvos bankas Sąjūdžio įkūrimo 25–mečiui paminėti į apyvartą šiandien pirmąkart išleido 25 litų nominalo monetą iš vadinamojo šiaurės aukso ir 50 litų sidabro monetą. Naujosios monetos pristatytos Vilniuje, prie skulptūros „Laisvės kelias“. skaityti »

Nuo šiol galima apmokėti sąskaitas jas tiesiog nufotografuojant

UAB Medicinos bankas pristato atnaujintą mobiliosios bankininkystės programėlę, kurios viena iš funkcijų unikali ne tik Lietuvoje, bet ir viena pirmųjų pasaulyje – galimybė apmokėti sąskaitą už paslaugas ją nufotografuojant. skaityti »

AB „Citadele“ bankas didina terminuotųjų indėlių palūkanas

AB „Citadele“ bankas, didindamas kreditavimo apimtis ir siekdamas sudaryti klientams patrauklias sąlygas taupyti, nuo š. m. gegužės 27 d. padidino terminuotųjų indėlių palūkanas privatiems ir verslo klientams (rezidentams ir nerezidentams). skaityti »