1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

XIV a. Aukso ordos monetų paslaptys – Pinigų muziejaus kataloge

Lietuvos banko Pinigų muziejaus kataloge „XIV a. Aukso ordos monetų kolekcija Lietuvos banko Pinigų muziejuje“ išsamiai pristatoma XIV a. Aukso ordos monetų kolekcija, kurią muziejus įsigijo prieš kelerius metus. skaityti »

Banko klientai slaptažodžių korteles turės keisti į elektroninius generatorius

Per mėnesį atliekantys elektroninės bankininkystės operacijų už daugiau nei 5000 Lt SEB banko klientai nuo birželio 26 d. slaptažodžių korteles turės keisti į elektroninius slaptažodžių generatorius. skaityti »

Bankas „Nordea“ – „Lietuvos verslo lyderių“ partneris

Jau trečius metus bankas „Nordea“ kartu su „Verslo žiniomis“ organizuoja Lietuvos verslo aukščiausio lygio vadovų renginį „Lietuvos verslo lyderiai“, kurio metu bus apdovanotas akcininkų, darbuotojų ir visuomenės pripažintas „Metų CEO“, taip pat ir kitų 5 nominacijų lyderiai. skaityti »

Šiaulių bankas keičiasi ir pristato savo naują internetinį veidą

Šiaulių bankas atnaujino savo interneto svetainę – dabar ji tapo koncentruota, dinamiška, suteikianti aiškią informaciją ir skatinanti veikti. skaityti »

Jungdamiesi prie banko gyventojai vis dar renkasi slaptažodžių korteles

SEB banko duomenimis, daugiausia privačių elektroninės bankininkystės vartotojų – daugiau kaip 80 proc. – prie banko internetu sistemos jungiasi naudodamiesi slaptažodžių kortelėmis. skaityti »

SEB grupės analitikai: pasaulio ekonomikos perspektyvos tvirtesnės

Pasaulio ekonomika vis dar auga santūriai, tačiau rodo daugiau pagyvėjimo ženklų, teigia SEB grupės analitikai šiandien Stokholme paskelbtoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „Nordic Outlook“. skaityti »

SEB rekomenduoja apsilankyti muzikos festivaliuose

Atsinaujinusi interneto svetainė www.begalinisrokenrolas.lt šiemet ir vėl kviečia susipažinti su daugiau negu 30 didžiausių muzikos festivalių Europoje ir Lietuvoje. skaityti »

Ūkio banko indėlininkams naujas mokestis

Nuo 2013 m. liepos 15 d. įsigalioja metinis indėlio administravimo mokestis, siekiant užtikrinti Ūkio banko klientams teiktų bankinių paslaugų tęstinumą ir tinkamą iš Ūkio banko perimtų minėtų indėlių administravimo kokybę. skaityti »

Pasiektas susitarimas dėl UAB „SNORO lizingas” akcijų pardavimo LHV ir RAZFin

BAB banko „SNORAS” bankroto administratorius Neil Cooper patvirtina, kad bankas pasiekė susitarimą su vienu didžiausių Estijos banku LHV ir jo partneriu RAZFin, Rakauskų šeimos bei Žabolis Partners kontroliuojama investicine bendrove, dėl UAB „SNORO lizingas” akcijų pardavimo. Sandorį užbaigti tikimasi per keletą mėnesių, gavus Konkurencijos tarybos pritarimą ir įvykdžius kitas sandorio sąlygas. skaityti »

Ekonomikai šylant įmonės drąsiau skolinasi apyvartinėms lėšoms

SEB banko duomenimis, Lietuvos įmonės ima drąsiau žvelgti į verslo ateitį ir daugiau naudojasi trumpalaikio kreditavimo ir lėšų valdymo paslaugomis, padedančiomis padidinti apyvartą. skaityti »