1990 m. kovo 1 dieną įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukariu veikusio centrinio šalies banko tradicijas

Publikuota: 2013 m. kovo 1 d. penktadienis

1990–1992 m. Lietuvai vis dar priklausant rublio zonai, Lietuvos bankas negalėjo imtis aktyvios pinigų politikos, todėl pagrindinės pastangos buvo skirtos pasirengti įvesti savus pinigus. 1992 m. įvesti laikinieji pinigai talonai ir Lietuvos bankas jau galėjo savarankiškai atlikti centrinio banko funkcijas. 1993 m. įvestas litas, nuslopinta triženklė infliacija, stabilizuotas lito kursas.

Siekiant santykinio kainų stabilumo ilgesniu laikotarpiu, 1994 m. Lito patikimumo įstatymu litas susietas su JAV doleriu fiksuotu kursu, taip pat numatyta, kad Lietuvos banko išleisti litai privalo ne mažiau kaip 100 procentų būti padengti aukso ir konvertuojamosios valiutos atsargomis, o pagrindinis litų emisijos šaltinis yra užsienio valiutos pardavimas Lietuvos bankui. Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Komercinių bankų sektorius 1995 m. patyręs pirmuosius sunkius išbandymus, priėmus sprendimus dėl bankų kapitalo bazės stiprinimo ir veiklos riziką ribojančių normatyvų griežtinimo bei priežiūros, taip pat įdiegus nustatytus tarptautinius saugios bankininkystės standartus, tapo stabilus ir vis plėtėsi. Sukurta tarpbankinių lėšų mokėjimo ir atsiskaitymų sistema, kuria naudojasi visi komerciniai bankai ir Lietuvoje veikiantys užsienio bankų skyriai.

Lietuvai vis labiau integruojantis į Vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su Europos Sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. nutarta litą perorientuoti nuo JAV dolerio prie euro, o 2001 m. priimti sprendimai dėl lito susiejimo su euru 2002 m. vasario 2 d., išlaikant fiksuotą valiutos kursą.

2001 m. priimtas naujas Lietuvos banko įstatymas suteikė centriniam bankui didesnę nepriklausomybę ir galimybę aktyviau vykdyti pinigų politiką. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS), kurią sudaro Europos centrinis bankas (ECB) ir visų ES valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai, nariu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkai:

Bronius Povilaitis (1990 m. kovo 13 d.–1990 m. liepos 28 d.)

Vilius Baldišis (1990 m. liepos 31 d.–1993 m. kovo 10 d.)

Romualdas Visokavičius (1993 m. kovo 23 d.–1993 m. spalio 21 d.)

Kazys Ratkevičius (1993 m. lapkričio 17 d.–1996 m. sausio 23 d.)

Reinoldijus Šarkinas (1996 m. vasario 15 d.–2011 m. balandžio 15 d.)

Vitas Vasiliauskas (nuo 2011 m. balandžio 16 d.).

 

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

DNB edukacinis LIFTAS vėl kels aukštyn kūrybingiausių moksleivių idėjas

Nereikia būti patyrusiu verslininku, kad galėtum įgyvendinti savo svajonių idėją. Tai drąsiai tvirtina Lietuvos moksleiviai, šiemet dalyvausiantys antrus metus vyksiančiame ir gerokai išaugusiame tiek dalyvių, tiek ir lektorių skaičiumi edukaciniame projekte LIFTAS, kurio nugalėtojų projektus padės įgyvendinti DNB bankas. skaityti »

SEB Lietuvoje jau ketvirtus metus palaikys pasaulinę akciją „Žemės valanda“

Kovo 23-iosios vakarą vienai valandai užges pagrindinių SEB grupės padalinių Lietuvoje iškabos ir fasadai – taip SEB grupė ketvirtus metus iš eilės palaikys pasaulinę akciją „Žemės valanda“. Šia iniciatyva siekiama simboliškai leisti Žemei atsikvėpti nuo žmogaus veiklos nors vieną valandą ir taip parodyti, kad kiekvienas žmogus gali daryti svarbius pokyčius. skaityti »

SEB banko analitikai: Lietuvos žmonės litą myli, tačiau ne bet kokia kaina

Valdžios ketinimai įvesti eurą šalyje 2015 m. kol kas neatspindi didžiosios visuomenės dalies nuotaikos ir lūkesčių, pastebi SEB banko analitikai naujausiame leidinio „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“ numeryje. skaityti »

Pensijų labirintas – išėjimo beieškant

Nors į Lietuvos antros pakopos pensijų fondus pervedamos įmokos yra vienos mažiausių Europoje, jų investavimo rezultatai ne prastesni nei kaimyninių šalių: per beveik devynerius veiklos metus Lietuvoje net ir didžiausios rizikos – akcijų – pensijų fondams nebuvo pelningi tik 2008-ieji ir 2011-ieji. O pernai Lietuvos II pakopos pensijų fondai uždirbo per 440 mln. litų investicinės grąžos. skaityti »

SEB banko klientai internetu atliekamas finansines operacijas turės patvirtinti papildomai

Nuo šiol SEB banko klientai, besinaudojantys elektroniniu slaptažodžių generatoriumi, internetu atliekamas finansines operacijas turės patvirtinti papildomai įvesdami naują generatoriaus pateiktą kodą. Taip bus užtikrintas dar didesnis internetu atliekamų finansinių operacijų saugumas. skaityti »

Nemalonūs euro zonos siurprizai: kaip plačiai sklis Kipro užkratas

Euro zonos finansų ministrų praėjusį savaitgalį pasiūlytas bankų mokestis Kiprui neturi precedento ir rinkose sukėlė lengvą šoką. Rinkų dalyviams kyla klausimas – kokių nemalonių siurprizų dar tikėtis iš finansinių problemų niekaip neišsivaduojančios euro zonos? skaityti »

Vyresnio amžiaus žmonėms – „Investicija solidiems“ sutartis

„SEB gyvybės draudimas“ jau penktą kartą pristato atnaujintą vyresnio amžiaus klientams skirtą programą „Investicija solidiems“. Gyventojams pristatoma galimybė investuoti į Lietuvos Respublikos Vyriausybės obligacijas eurais arba litais sudarius gyvybės draudimo sutartis. skaityti »

Kipras stabdo bankų veiklą

Kipro bankams laikinai uždrausta vykdyti bet kokius pinigų pervedimus ir mokėjimus tiek šalyje, tiek užsienyje. skaityti »

Šiaulių bankas buvusiems Ūkio banko klientams mokėjimo korteles iki gegužės mėnesio išduos nemokamai

Šiaulių bankas pratęsė pasiūlymo buvusiems Ūkio banko klientams nemokamai įsigyti mokėjimo korteles galiojimo terminą iki š. m. balandžio 30 dienos. skaityti »

SEB bankas kviečia moksleivius pasitikrinti finansines žinias internetu

Šiandien visame pasaulyje minima Vaikų finansinio švietimo diena. SEB bankas, palaikydamas Lietuvos banko iniciatyvą šiemet pirmą kartą paminėti šią dieną Lietuvoje, siūlo moksleiviams internetu atlikti testą „Kaip nepasiklysti finansų pasaulyje?“. skaityti »