Apribota Nacionalinės kredito unijos veikla, paskirtas laikinasis administratorius

Publikuota: 2012 m. gruodžio 16 d. sekmadienis

Įvertinusi Nacionalinės kredito unijos (NKU) rizikingą veiklą ir nustatytus teisės aktų pažeidimus Lietuvos banko valdyba iki 2013 m. sausio 31 d. apribojo šios įstaigos veiklą ir skyrė laikinąjį administratorių – bendrovės „Verslo konsultantai“ vadovą Alvydą Mogenį.

Veiklos apribojimo metu NKU negalės teikti finansinių paslaugų ir vykdyti kitos veiklos (įskaitant indėlių grąžinimą), nebent tai bus būtina jos veiklai moratoriumo metu užtikrinti. Iki 2012 m. gruodžio 28 d. laikinasis administratorius privalės pateikti išvadas dėl NKU finansinės būklės ir pasiūlymus, kuriuos įvertinus bus sprendžiama dėl šios unijos veiklos perspektyvų.

LR Kredito unijų įstatyme numatyta poveikio priemonė pritaikyta įvertinus NKU tikslinio inspektavimo metu aptiktų pažeidimų mastą, taip pat jų kartotinumą. Inspektavimo komisijos vertinimai rodo, kad, įvertinus papildomus apskaičiuotus specialiuosius atidėjinius, jos grynasis turtas būtų mažesnis už įsipareigojimus. Inspektavimo ataskaitos duomenimis, ši unija vykdė rizikingų ir neskaidrių projektų kreditavimą, nesilaikė saugios ir patikimos kredito įstaigų veiklos principų. NKU suteiktų paskolų kokybė buvo bloga, o jos finansinėse ataskaitose nebuvo atvaizduota reali finansinė būklė.

Itin sparčiai augant paskolų portfeliui, NKU didelę dalį paskolų suteikė iš esmės nevertindama prisiimamos rizikos: nebuvo analizuojamas kredituojamų įmonių verslo planų realumas, jų įgyvendinimo perspektyvos, netikrinta, ar būsimi skolininkai pateikė teisingus duomenis, būtinus jų rizikai įvertinti, o už paskolas įkeičiamas turtas neužtikrino įsipareigojimų įvykdymo. Priimti sprendimai dėl paskolų suteikimo dažnai buvo ekonomiškai nepagrįsti ir neskaidrūs. Įtartinus sandorius, bendradarbiaudama su Lietuvos banku, tiria Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Skiriant poveikio priemonę atsižvelgta ir į tai, kad NKU trūkumai ir padaryti teisės aktų pažeidimai nustatomi ne pirmą kartą, jai dėl to anksčiau jau buvo duoti raštiški nurodymai, buvo nustatyti papildomi reikalavimai dėl veiklos rizikos ribojimo ir taikytos poveikio priemonės.

Net ir po 2012 m. spalio 15–26 d. atlikto inspektavimo, nepaisydama nurodyto reikšmingo specialiųjų atidėjinių poreikio, NKU tęsė rizikingą kreditavimo veiklą: toliau skolino dideles sumas juridiniams asmenims, o probleminės paskolos buvo perleidžiamos trečiosioms šalims. Todėl jau nuo lapkričio 16 d. Lietuvos banko Priežiūros tarnybos sprendimu apribota teisė teikti kai kurias paslaugas: uždrausta priimti naujus terminuotuosius indėlius iš neprofesionalių rinkos dalyvių, o naujų paskolų vienam klientui suma apribota iki 30 tūkst. Lt.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„Citadele“ banko pelnas šiemet padidėjo 2,4 karto iki 3,32 mln. eurų

Lietuvoje veikiantis Latvijos kapitalo „Citadele“ bankas per devynis šių metų mėnesius uždirbo 3,323 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno – 2,4 karto daugiau nei pernai sausį-rugsėjį, kai banko grynasis pelnas buvo 1,394 mln. eurų. skaityti »

„Kapital Bank“ paskelbtas geriausiu Azerbaidžano banku

Vienas garsiausių tarptautinių finansinių leidinių „Business New Europe“ suteikė bankui „Kapital Bank“ geriausio Azerbaidžano banko vardą. Šis pripažinimas bankui suteiktas įvertinus aukštus jo finansinius rodiklius. skaityti »

Tęsiamas Lietuvos ir Baltarusijos centrinių bankų techninis bendradarbiavimas

Gruodžio 7 d. Gardine įvyksiančiame Lietuvos banko ir Baltarusijos nacionalinio banko vadovų susitikime bus aptartos galimybės tęsti techninį kaimyninių šalių centrinių bankų bendradarbiavimą keičiantis finansų rinkų priežiūros patirtimi, taip pat finansiniai ir bankininkystės ryšiai su kaimyninėmis šalimis. skaityti »

Europos prekybininkų prioritetas – mobilioji komercija

Neseniai atliktas tyrimas „Worldwide Business Research“ parodė, kad mobilioji komercija tampa vis svarbesnė Europos prekių ženklams. skaityti »

Elektroninės tatuiruotės leis susimokėti savo oda

Amerikos dizaino agentūra „Chaotic Moon“ kuria specialią elektroninių tatuiruočių technologiją „Tech Tats“, skirtą ne tik sekti žmogaus sveikatos būklę, bet ir įgyvendinti bekontakčius atsiskaitymus. skaityti »

Lietuva prisijungs prie SEPA – ką turime žinoti apie mokėjimų pokyčius

Nuo 2016 m. sausio 1 d. Lietuva įsitrauks į trisdešimt keturias valstybes apimančią elektroninių mokėjimų eurais erdvę, vadinamą SEPA. skaityti »

Latvijoje išleista dviejų eurų moneta su gandru

Nacionalinis Latvijos bankas išleido 2 eurų vertės atmintinę monetą su gandru. Monetoje vaizduojamas gandras, sukantis lizdą. skaityti »

„Swatch“ ir „Visa“ pasiūlė mokėjimus išmaniaisiais laikrodžiais

Šveicarijos laikrodžių gamintoja „Swatch“ kartu su kompanijomis „Visa Inc“ ir „Visa Europe“ įgyvendino projektą, kuris leis kortelių „Visa“ savininkams Jungtinėse Amerikos Valstijose, Šveicarijoje ir Brazilijoje atlikti mokėjimus už pirkinius laikrodžiu „Swatch Bellamy“. skaityti »

Škotijoje ant naujų banknotų pirmą kartą bus moters parašas

Pirmą kartą Škotijos istorijoje ant šalyje išspausdintų svarų sterlingų bus moters parašas. skaityti »

Londono taksi – bekontakčiai mokėjimai

Garsieji Londono taksi „Black Cab“ leis savo keleiviams atsiskaityti mokėjimo kortelėmis, įskaitant bekontakčius mokėjimus. skaityti »