Atnaujintos Lietuvos banko prognozės atspindi dėl įtampos pasaulio finansų rinkose prastėjančius gyventojų ir įmonių lūkesčius

Publikuota: 2011 m. lapkričio 10 d. ketvirtadienis

Lietuvos bankas nekeičia šalies ekonomikos 6,2 proc. augimo prognozės šiems metams, tačiau kitąmet numato 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) padidėjimą (rugpjūtį prognozuota 4,8 proc.).

„Tvyrant nerimui pasaulio rinkose, prastėja Lietuvos namų ūkių ir įmonių lūkesčiai dėl tolesnės ekonominės raidos Lietuvoje ir dėl padėties darbo rinkoje. Manome, kad įmonės bus atsargesnės investuodamos ir samdydamos darbuotojus, todėl jau artimoje perspektyvoje numatome mažesnį nei anksčiau tikėtasi ekonomikos augimą“, – komentuoja Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Mindaugas Leika.

Kartu su prognozėmis pirmą kartą skelbiamoje Lietuvos ekonomikos apžvalgoje pažymėta, kad šiuo metu realiojo BVP augimą daugiausia didina privatus vartojimas, augantis nuo praėjusių metų pabaigos. Vartojimą iš pradžių skatino gerėję namų ūkių lūkesčiai, o pastaruoju metu jį palankiai veikia atsigaunanti darbo rinka – didėjęs dirbančiųjų skaičius ir darbo užmokestis. Privataus vartojimo atsigavimą rodo ir kylanti mažmeninė prekyba – daugiau parduodama tiek trumpalaikio, tiek ilgalaikio vartojimo prekių.

„Nesitikime, kad tokios tendencijos išliks artimiausioje ateityje: pagal prognozes, metų pabaigoje privatus vartojimas nustos spartėti, o vėlesniais ketvirčiais augs lėčiau“, – sakė M. Leika.

Numatoma, kad privatus vartojimas, šiemet paaugęs 6,3 proc., kitąmet padidės 3,5 proc. (rugpjūtį prognozuota atitinkamai 6,1 proc. ir 5,2 proc.).

Gana reikšmingai didėja investicijos. Jos daugiausia auga privačiajame sektoriuje, kur investuojama į transportą ir gamybos priemones. Tačiau numatoma mažiau palanki ūkio perspektyva darys įtaką ir investicijoms. Galimai mažėsiantį jų augimą rodo pastarąjį pusmetį sulėtėjęs investicinių prekių importas.

Šiemet didėjant užimtumui, nedarbas sumažėjo daugiau negu tikėtasi. Pagal statistiką, pastebimai mažėjo bedarbių tarp jaunimo, dažniau darbo susirasdavo ir ilgalaikiai bedarbiai. Šių grupių nedarbo lygis dėl nuosmukio buvo itin padidėjęs.

Vis dėlto netikrumas dėl ūkio raidos perspektyvų verčia manyti, kad darbo rinkos ateitis bus mažiau palanki nei tikėtasi anksčiau. Todėl nedarbo ir užimtumo prognozės 2012 metams taip pat pakoreguotos.

Mažėjant kainų spaudimui pasaulyje, o taip pat dėl kai kurių administracinių sprendimų, Lietuvoje numatoma mažesnė nei anksčiau prognozuota infliacija: šiemet 4,2 proc. kitąmet – 3,0 proc. (rugpjūtį prognozuota atitinkamai 4,4 proc. ir 4,1 proc.).

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »