Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvos įmonės skolinasi drąsiau

Lietuvos banko užsakymu atlikta įmonių apklausa parodė, kad Lietuvoje daugėja pelningai dirbančių įmonių, kurios nebijo skolintis lėšų. skaityti »

Lietuvos banko prognozės dėl euro įvedimo poveikio pildosi

Reitingų agentūroms padidinus Lietuvos kredito reitingus, sumažėjo palūkanų našta valstybei, gyventojams ir verslui, išnyko išlaidos už litų ir eurų keitimą, atpigo tarptautiniai mokėjimai eurais. skaityti »

Singapūre bus ruošiami skaitmeninės epochos bankų darbuotojai

Singapūro bankas „DBS Bank“ atidaro Mokymo centrą, kuris ruoš bankų darbuotojus, atitinkančius skaitmeninės epochos reikalavimus. skaityti »

Vilniaus centre iš monetų sukurtas paminklas įamžins Litą ir pagerbs pirmąjį Lietuvos banko valdytoją

Vilniaus centre, prie Lietuvos banko pastato, iškilmingai atidengtas paminklas pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui. skaityti »

Šveicarijos bankai paskelbė neaktyvių sąskaitų savininkus

Šveicarijos bankai specialiame interneto puslapyje paskelbė 2 600 asmenų, kurių sąskaitos nenaudojamos daugybę metų. Tai sąskaitos, kuriose yra daugiau nei 500 frankų ir kurios paskutinį kartą buvo naudojamos iki 1955 metų. skaityti »

Bankomatų rinka augs

Tyrimų kompanijos „Grand View Research, Inc.“ prognozėmis, 2020 metais pasaulinė bankomatų rinka pasieks 24,92 mlrd. JAV dolerių. Nuo 2015 iki 2022 metų rinka augs vidutiniškai 11 proc. per metus. skaityti »

JAV sprendžia, kokią moterį pavaizduoti ant 10 dol. banknoto

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) finansų ministerija pranešė, kad 2016 metais paskelbs, kokia moteris bus pavaizduota ant 10 dolerių banknoto. skaityti »

Keisis slaptažodžių kodų kortelių naudojimas: ką turi padaryti bankų ir kredito unijų klientai

Nuo 2016-ųjų balandžio 1 d. pagal Lietuvos banko valdybos nutarimą esamiems bankų ir kredito unijų klientams įsigalioja papildomi saugumo reikalavimai internetu atliekamiems mokėjimams. skaityti »

„Belgazprombank“ laimėjo geriausio darbdavio premiją

2015 m. gruodžio 9 d. konferencijoje „Premia HR brand 2015“ buvo apdovanoti geriausi metų darbdaviai. Baltarusijos bankas „Belgazprombank“ gavo pirmąją vietą „Respublikos“ nominacijoje. skaityti »

Kazachstane monetos „sveikins“ su Naujaisiais metais

Nacionalinis Kazachstano bankas išleido keturias progines monetas, kuriose vaizduojamas muflonas bata (palaiminimo apeigos), Afganų kurtai ir spalvoti šventiniai žaisliukai su užrašu „Su Naujaisiais metais“. skaityti »