Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mobilioji bankininkystė populiariausia Afrikoje

Pasaulinio banko duomenimis, daugiausia mobiliąja bankininkyste naudojamasi Afrikos šalyse. Paskelbtame dešimtuke aukščiausias vietas užima net šešios Afrikos šalys. skaityti »

SEB Baltijos šalių vadovu paskirtas Riho Untas

Švedijos SEB grupės, Lietuvoje valdančios didžiausią komercinį šalies SEB banką, Baltijos šalių vadovu paskirtas banko Baltijos šalių tarnybos verslo bankininkystės vadovas Riho Untas. skaityti »

„MasterCard“ kurs sukneles su atsiskaitymo priemonėmis

„MasterCard“ kuria drabužius su piniginėmis – įsiūtomis mikroschemomis. skaityti »

Apklausa: bankai numato didinti skolinimą verslui ir gyventojams

Komercinių bankų vertinimu, gyventojų ir daugumos ekonominių veiklų įmonių finansinė būklė gerėja – bankai numato nuosaikiai didinti paskolų portfelius, rodo Lietuvos banko inicijuota bankų apklausa. skaityti »

„Bitcoin“ vertė auga, bet valiuta neturi ateities?

Virtualiosios valiutos „Bitcoin“ kursas lapkričio 4 d. pasiekė aukščiausią vertę šiais metais – jis pasiekė 490 dolerių. skaityti »

Patarimai įmonėms: kaip įmokėti į sąskaitą grynuosius pinigus arba juos išgryninti

Tarp laiko ir pinigų tikrai galime dėti lygybės ženklą – tą pasakys kiekvienas įmonės vadovas. Pateikiame trumpą atmintinę, kuri padės apsispręsti, kaip pigiausia ir greičiausia įmokėti grynuosius pinigus į įmonės sąskaitą arba pasiimti grynųjų pinigų. skaityti »

Bankams – daugiau laiko įgyvendinti saugesnius mokėjimus internete

Lietuvos bankai iki 2016 metų balandžio 1 dienos turės papildyti šiuo metu internetinėje bankininkystėje naudojamas slaptažodžių kodų korteles saugesnėmis elektroninės atpažinties priemonėmis arba jas pakeisti. skaityti »

„Visa“ ketina pirkti „Visa Europe“ už 22 mlrd. dol.

Amerikiečių kompanija „Visa Inc.“ aktyviai tariasi dėl mokėjimo sistemos „Visa Europe“ įsigijimo už 22 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

„MasterCard“ suteiks daiktams mokėjimo funkciją

Kompanija „MasterCard“ pradeda įgyvendinti programą, kurios tikslas – kartu su partneriais mokėjimo funkciją įdiegti į kuo daugiau skirtingų daiktų – pradedant rankinėmis, baigiant papuošalais. skaityti »

Pasaulio banko reitinge Lietuva pakilo viena pozicija

Naujausiame Pasaulio banko reitinge „Doing Business 2016“ Lietuva šiemet atiteko 20 vieta iš 189 šalių - viena pozicija aukščiau nei praėjusių metų reitinge. skaityti »