Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Londono metro bankomatuose bus galima išsikeisti monetas

Londono metro bus įrengti specialūs bankomatai, kuriuose bus galima atlikti monetų keitimo operaciją. skaityti »

Indijoje – ultragarsu paremti mobilieji mokėjimai

Jau 500-uose Bangaloro miesto prekybos vietų veikia mobiliųjų mokėjimų paslauga „Ultracash“, paremta ultragarsu. skaityti »

Baltijos šalyse „Nordea“ uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno

Finansų grupė „Nordea“ per devynis mėnesius Baltijos šalyse uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno. Bendrosios trijų ketvirčių pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai didėjo 12 proc. ir siekė 144 mln. eurų , o komisinių pajamos augo 17 proc. ir sudarė 21 mln. eurų. skaityti »

LG teiks mobiliosios bankininkystės paslaugas?

LG kreipėsi į JAV Patentų ir prekių ženklų žinybą su prašymu užregistruoti prekės ženklą „GPay“. Pietų Korėjoje įmonė nusprendė įregistruoti du ženklus – „LG G Pay“ ir „GPay“. skaityti »

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ dovanoja klientams išmaniuosius telefonus

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ paskelbė akciją „Bankas kišenėje“, kurios metu klientai, atsidarę sąskaitą banke, gauna išmanųjį telefoną „Samsung“ su įdiegta mobiliosios bankininkystės programa. skaityti »

Europos Sąjungoje netrukus pasirodys nauji 20 eurų banknotai

Europos centrinis bankas paskelbė, kad lapkričio 25 d. Europos Sąjungos šalyse pasirodys nauji 20 eurų banknotai. Naujosiose kupiūrose naudojami patikimesnės apsaugos nuo padirbimo elementai. skaityti »

Per pastaruosius penkerius metus – milijonai naujų bankomatų

Neseniai tyrimų ir konsultavimo bendrovės RBR (angl. Retail Banking Research) atliktas tyrimas „Global ATM Market and Forecasts to 2020“ parodė, kad 2014 metais pasaulinis bankomatų tinklas išaugo 7 proc. ir pasiekė 3 mln. vienetų ribą. skaityti »

„Wincor Nixdorf“ pritaikė bankomatus išmaniesiems telefonams

Naujasis bankomatas „CINEO C2020“ pritaikytas tiems, kurie turi išmaniuosius telefonus su NFC funkcija. Naudojantis juo, vienu prisilietimu galima prisijungti prie savo sąskaitos, išsiimti grynųjų pinigų ar atlikti kitokią operaciją. skaityti »

Lietuvos banke įvyko bandomasis VVP pirkimo aukcionas

Š. m. spalio 13 dieną Lietuvos banke įvyko pirmasis bandomasis vidaus rinkoje išleistų Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pirkimo aukcionas. skaityti »

Australai kuria personalizuotą virtualią valiutą

Australijos pradedančioji bendrovė „Thinking Active“ planuoja išleisti tokią virtualią valiutą, kuri bus glaudžiai susijusi su konkrečiu naudotoju ir dėl to neturėtų sulaukti finansų reguliuotojų priekaištų. skaityti »