Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB banko vertybinių popierių saugojimo paslaugos – geriausios Lietuvoje

SEB banko teikiamos vertybinių popierių saugojimo paslaugos antrus metus iš eilės pripažintos geriausiomis Lietuvoje. skaityti »

Didžiojoje Britanijoje populiarėja atsiskaitymas nurodant mobiliojo telefono numerį

HSBC banko paslaugomis besinaudojančios įmonės gali gauti atsiskaitymus iš savo klientų, panaudodamos tik mobiliojo telefono numerį be jokių papildomų mokėjimo rekvizitų. skaityti »

„EMEA Finance“ SEB banką pripažino geriausiu banku Lietuvoje

Tarptautinis pasaulio bankų veiklą analizuojantis žurnalas „EMEA Finance“ SEB banką už pasiektus laimėjimus ir veiklą Europos bankų sistemoje pripažino geriausiu banku Lietuvoje. Geriausio šalies banko titulą gavo ir SEB bankas Estijoje. skaityti »

Dėvimieji įrenginiai finansų rinkose

Tyrimo „BI Intelligence Wearable Market Report“ duomenimis, dėvimųjų įrenginių (akinių, apyrankių, laikrodžių ir kt.) skaičiaus augimas kasmet sieks 35 proc. – 148 mln. įrenginių per metus. Ar palaikyti ir išnaudoti tokius prietaisus finansų sektoriuje, aiškaus atsakymo kol kas nėra. skaityti »

Pietų Korėja standartizuoja biometrinius mokėjimus

Pietų Korėja planuoja sukurti biometrinio identifikavimo standartą. skaityti »

Interneto aukcionuose pirkėjai jau varžosi dėl Lietuvos banko numizmatinių vertybių

Lietuvos bankas pirmą kartą numizmatams pasiūlė vertingų monetų ir jų rinkinių įsigyti elektroniniuose aukcionuose. Jie vyks iki gegužės 18 dienos. skaityti »

Mokėjimo kortelėmis atsiskaitoma du kartus dažniau negu grynaisiais pinigais

SEB banko duomenimis, pirmą šių metų ketvirtį viena mokėjimo kortele prekybos ir paslaugų vietose vidutiniškai buvo atsiskaitoma 25 kartus. skaityti »

Afrikoje populiarėja mobilios finansinės paslaugos

2014 metų duomenimis, mobiliojo ryšio abonentų skaičius Afrikoje pasiekė 635 mln. skaityti »

SEB banko specialistai konsultuos verslą kuriančias moteris

Šią savaitę SEB banko specialistai dalyvaus VšĮ „Versli Lietuva“ organizuojamo projekto „Išmani moteris“ renginiuose. Jų metu moterims Šiauliuose, Klaipėdoje ir Kaune bus pristatyta specialiai SEB bankui Europos inovacijų akademijos sukurta metodika „iEngines“, kuri taikoma jauno verslo konsultacijų SEB banke metu. skaityti »

Bankai didina IT išlaidas

Analitinės bendrovės „Ovum“ duomenimis, daugiausia išlaidų bankai skiria mobiliųjų ir skaitmeninių kanalų plėtrai bei bankinių informacinių sistemų atnaujinimui. skaityti »