Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Pirmąjį ketvirtį „MasterCard“ pelnas išaugo

Tarptautinės mokėjimo sistemos „MasterCard“ grynasis pelnas pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 17 proc. skaityti »

Nacionalinis Baltarusijos bankas kuria tarpbankinę sistemą klientų identifikacijai

Nacionalinis Baltarusijos bankas kuria naują identifikacijos sistemą, kuri leistų klientui apsilankius viename banke vėliau atlikti įvairias finansines operacijas bet kurioje kitoje finansinėje įstaigoje. skaityti »

Iš bankomatų vagiami pinigai bus sugadinti nenuplaunamu rašalu

„SEB banka“ Latvijoje į bankomatus įdiegė naują apsaugos priemonę – nenuplaunamas rašalo kasetes. skaityti »

SEB banko pelnas šiemet augo

Didžiausias Lietuvoje komercinis SEB bankas pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 18,4 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno – 12,2 proc. daugiau nei 2014-ųjų sausio–kovo mėnesiais, kai banko pelnas buvo 16 mln. eurų. skaityti »

Mobilioji bankininkystė išgelbės skurstančiuosius?

Pasaulyje 2,5 mlrd. žmonių neturi priėjimo prie įprasto banko, tačiau 1 mlrd. iš jų turi mobilųjį telefoną, kuriuo naudodamiesi gali atlikti finansines operacijas. skaityti »

Dešimtasis Lietuvos bankų asociacijos narys – Lietuvos centrinė kredito unija

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) nariai vienbalsiai pritarė didesnę dalį kredito unijų vienijančios Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) narystei iki šiol tik bankus jungusioje organizacijoje. LCKU tapo dešimtuoju LBA nariu. skaityti »

Baltarusijos bankai fiksuoja augimą

2014 metų duomenimis, didžiausią aktyvų augimo tempą tarp Baltarusijos komercinių bankų demonstravo „Eurotorginvestbank“. skaityti »

Bankai turės suformuoti papildomas atsargas

Lietuvos komerciniai bankai, Centrinė kredito unija ir finansų maklerio įmonės turės sudaryti papildomus kapitalo rezervus, būtinus finansų sistemai apsaugoti. Dabar jie turi vykdyti minimalaus 8 proc. kapitalo reikalavimą. skaityti »

„Metų žmogus“ Baltarusijoje – banko „Belgazprombank“ valdybos pirmininkas

Š. m. kovo 27 dieną Minske, „Dipservice Hall“ salėje, vyko Korporatyvinės socialinės atsakomybės premijų įteikimo ceremonija. skaityti »

Su apskaitos programų kūrėjais aptarti techninių sąsajų tarp įmonių ir bankų pokyčiai

Kad pereitų prie SEPA mokėjimų, reikšminga dalis Lietuvos įmonių turės pritaikyti savo apskaitos programas naujiems duomenų apsikeitimo su internetinės bankininkystės sistemomis formatams. skaityti »