Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvos bankas atnaujina reguliarius terminuotųjų indėlių aukcionus

Atsižvelgdamas į didėjančias bankų atsargas centriniame banke ir siekdamas sumažinti perteklinį litų likvidumą, susidariusį dėl laikino nacionalinių grynųjų pinigų kiekio apyvartoje mažėjimo prieš artėjantį euro įvedimą, Lietuvos bankas atnaujina terminuotųjų indėlių aukcionus. skaityti »

SEB bankas atnaujino savo interneto svetainės dizainą

SEB bankas atnaujino savo interneto svetainės www.seb.lt dizainą. Pakeistos interneto svetainės spalvos ir dizaino elementai, turinio išdėstymas išliko toks pat. skaityti »

Studentų mokslinių darbų konkursas: Lietuvos banke laukiama naujų ekonomikos idėjų

Lietuvos bankas, siekdamas didinti ekonomikos idėjų plėtrą ir skatinti finansinį raštingumą, tęsia aukštųjų mokyklų studentų mokslo darbų konkursą „Naujos ekonomikos idėjos“. skaityti »

Skelbiami SEB banko grupės 2014 m. pirmojo ketvirčio veiklos rezultatai

Preliminariais duomenimis, per pirmąjį 2014 metų ketvirtį AB SEB bankas uždirbo 56,7 mln. litų (16,4 mln. eurų), o AB SEB banko grupė — 55,1 mln. litų (16,0 mln. eurų) neaudituoto grynojo pelno. skaityti »

Pasirengta vertinti Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vadovus pagal naujus standartus

Lietuvos banko valdyba priėmė paskutinius nutarimų pakeitimus, susijusius su 2014 m. gegužės 1 d. įsigaliosiančiais Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vadovų ir pagrindines funkcijas atliekančių asmenų vertinimo nuostatais. skaityti »

Lietuvos bankas ir policija bendradarbiaus įvedant eurą

Lietuvos bankas ir Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos susitarė bendradarbiauti siekiant užtikrinti saugų eurų ir litų banknotų ir monetų pervežimą. skaityti »

Apie svarbiausius euro įvedimo įvykius gyventojai bus informuoti ir SMS žinutėmis

Lietuvos bankas ir didieji mobiliojo ryšio operatoriai sutarė dėl bendradarbiavimo informuojant Lietuvos visuomenę apie euro įvedimą šalyje. skaityti »

Nukaldinti lietuviškų 2015 metų eurų monetų etalonai

Lietuvos banko valdyba patvirtino 2015 metų laidos lietuviškų eurų monetų etalonus, pagal kuriuos bus gaminamos lietuviškos apyvartinės eurų monetos. skaityti »

„Snoro“ paskolų portfelį parduoda „Zolfo Cooper Capital Management“

Likviduojamas bankas „Snoras“ lietuviškų paskolų portfelio pardavimą patikėjo tarptautinei finansų konsultacijų grupės „Zolfo Cooper“ bendrovei „Zolfo Cooper Capital Management“. skaityti »

„Global Finance“ SEB banką išrinko geriausiu banku Lietuvoje

Tarptautinis verslo ir finansų žurnalas „Global Finance“ SEB banką išrinko geriausiu 2014 metų banku Lietuvoje. skaityti »