Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Per metus padidėjo visų Lietuvoje veikiančių pensijų fondų turtas

Nepaisant rinkos svyravimų, per pastaruosius dvylika mėnesių padidėjo visų rinkoje veikiančių pensijų fondų vienetų vertės: II pakopos – vidutiniškai 4,1 %, III pakopos – 5,1 %. skaityti »

SEB grupėje Lietuvoje lizingo paslaugas nuo šiol teiks SEB bankas

SEB bankas tapo pirmuoju banku Lietuvoje, visiškai integravusiu lizingo paslaugas į banko veiklą: nuo šiol lizingo paslaugas teikia ir visą turtą administruoja nebe antrinė bendrovė „SEB lizingas“, o bankas. skaityti »

SEB banko grupės prezidentė Annika Falkengren išrinkta Europos metų bankininke

Tarptautinės SEB grupės prezidentei Annikai Falkengren įteiktas prestižinis Europos 2012 metų bankininko (European Banker of the Year 2012) apdovanojimas. Tai pirmas kartas, kai toks apdovanojimas įteikiamas Skandinavijos šalių atstovui. skaityti »

Daniele Nouy paskirta bankų priežiūros vadove

Europos centrinis bankas (ECB) paskyrė prancūzę Daniele Nouy naujosios bendros bankų priežiūros institucijos vadove. skaityti »

Programėlėje – atnaujinta žaidimo „Pinigėnai“ versija

Tyrimai rodo, kad apie pinigus savo atžaloms šiandien pasakoja keturi iš penkių ikimokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų. Vis dažniau finansiniam raštingumui ugdyti pasitelkiamos ir naujausios technologijos. skaityti »

Jaunimui skirtoje virtualioje pamokoje – pinigų valdymo gudrybės

Lietuvos bankas pagal finansinio švietimo iniciatyvą „Pinigų bitė“ pristato virtualią finansinio raštingumo pamoką – tris animuotus filmukus apie pagrindinius asmeninių finansų valdymo principus. Pamoka skirta studentams ir 9–12 klasių moksleiviams. skaityti »

Gerėjantys lūkesčiai ir stiprėjanti konkurencija skatina bankus švelninti kreditavimo sąlygas

Gerėjantys lūkesčiai dėl šalies ekonomikos ir stiprėjanti konkurencija skatina komercinius bankus lengviau kredituoti ne tik smulkų ir vidutinį verslą, bet ir švelninti būsto paskolų sąlygas gyventojams. Didėjant paklausai ir švelnėjant skolinimo sąlygoms, bankai kitąmet tikisi apie 3 % paskolų portfelio augimo. skaityti »

SEB bankas siūlo naują sąskaitos kreditavimo galimybę

Neplanuotai prireikus daugiau pinigų ar vėluojant darbo užmokesčiui, SEB banko privatūs klientai gali pasinaudoti nauja sąskaitos kreditavimo paslauga. skaityti »

Bankai ir gyventojai palankiau vertina nekilnojamojo turto rinkos perspektyvas

Nors didžiausia dalis bankų ir namų ūkių vis dar nesitiki reikšmingų nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčių, daugėja manančiųjų, kad rinkos sąstingis baigėsi ir kainos ilgainiui nuosaikiai kils, rodo Lietuvos banko užsakymu atliktos apklausos. skaityti »

Kinai iškėlė virtualios valiutos „Bitcoin“ paklausą iki rekordinių aukštumų

Virtualios valiutos „Bitcoin“ vertė viršijo 280 dol. Šis skaičius nuo metų pradžios išaugo 20 kartų. Analitikų teigimu, tokio spartaus „Bitcoin“ populiarumo augimo variklis – auganti valiutos paklausa Kinijoje. skaityti »