Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Draudimo rinka – spartėjančio augimo vėžėse

Šiemet trečiąjį ketvirtį draudimo rinkos augimas dar paspartėjo, o gyvybės draudimas išsiskyrė didžiausia per šešerius metus įmokų apimtimi. skaityti »

SEB bankas platins obligacijas, susietas su IT ir telekomunikacijų bendrovių akcijų fondo vienetu

SEB bankas nuo šių metų lapkričio 7 dienos pradeda platinti tris naujas obligacijų emisijas, kurių pelningumas priklausys nuo JAV informacinių technologijų ir telekomunikacijų bendrovių akcijų fondo „Technology Select Sector SPDR“ vieneto vertės pokyčio. skaityti »

Išmaniesiems „Windows Phone“ telefonams – SEB banko programėlė

Išmaniųjų telefonų su „Windows Phone“ operacine sistema turėtojai nuo šiol gali parsisiųsti SEB banko paslaugų internete programėlę. skaityti »

Bankai didino paskolų ir indėlių portfelius, bet iš palūkanų uždirbo mažiau

2013 m. per devynis mėnesius bankai padidino tiek paskolų, tiek indėlių portfelius, tačiau grynosios palūkanų pajamos šiemet yra mažesnės nei pernai. skaityti »

SEB bankas skelbia išplatintų obligacijų investavimo koeficientus

SEB bankas sėkmingai baigė platinti tris su finansine priemone susietų obligacijų emisijas ir skelbia jų investavimo koeficientus. skaityti »

N. Cooperis: vedame pirmines derybos su keletu potencialių „Finastos“ bankinės grupės pirkėjų

„Snoro“ bankroto administratorius aktyviai tęsia derybas dėl konkrečių įsigijimo sąlygų su Estijos finansų grupe „LHV Group“, kuriai spalio 29 d. Lietuvos bankas suteikė leidimą įsigyti banką „Finasta“ ir tai pačiai grupei priklausančią turto valdymo įmonę „Finasta Asset Management“ bei finansų maklerio įmonę „Finasta“. skaityti »

Vieno didžiausių pasaulio bankų prognozė Lietuvai

Lietuva turėtų atitikti Mastrichto kriterijus ir 2015 metų pradžioje įsivesti eurą, prognozuoja vieno didžiausių pasaulio bankų HSBC analitikai. skaityti »

Prezidentė paskyrė naują Lietuvos Banko valdybos narį

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė vadovaudamasi LR Konstitucija, Lietuvos Banko įstatymu ir atsižvelgdama į Lietuvos Banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko teikimą pasirašė dekretą, kuriuo Lietuvos Banko valdybos nariu paskyrė ekonomistą Tomą Garbaravičių. skaityti »

„Danske Bank“ Lietuvoje šiemet uždirbo 74 mln. litų pelno prieš pelno mokestį

Didžiausios Danijoje ir antros pagal turtą Šiaurės Europoje finansinių paslaugų grupės „Danske Bank A/S“ Lietuvos filialas per 9 šių metų mėnesius uždirbo 74 mln. litų pelno prieš pelno mokestį. Šių metų 9 mėnesių pelnas prieš atidėjinius buvo 31 mln. litų, o atidėjinių blogoms paskoloms sumažėjimas sudarė 43 mln. litų. skaityti »

SEB banko makrokomentaras: BVP didėja lėčiau

Statistikos departamento duomenimis, realus šalies BVP trečiąjį 2013 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2012 m. laikotarpiu, padidėjo 2,2 proc. BVP augimo kreivė nulinko žemyn po tvirtos plėtros laikotarpio — užregistruotas kukliausias ekonomikos ūgtelėjimas per pastaruosius trejus metus. skaityti »