Daugiau nei pusė vartotojų pasirašė sutarčių dėl finansinių produktų jų nė neskaitę

Publikuota: 2012 m. gruodžio 31 d. pirmadienis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % apklaustųjų. Niekada sutarties neskaito arba ją skaito retai 12 % gyventojų, kartais – 16 %, dažnai tai daro 29 % tyrime dalyvavusių šalies gyventojų.

„Nepakankamai domėdamiesi pagal sutartis prisiimamais įsipareigojimais ir teisėmis vartotojai rizikuoja patirti rimtų nepatogumų. Todėl raginame sutartis dėl finansinių produktų ar paslaugų skaityti ypač įdėmiai, o sprendimus priimti apsvarsčius kelis variantus. Skubėjimas tokioje svarbioje srityje kaip asmeniniai finansai – nepateisinamas“, – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas Darius Andriukaitis.

Tyrimo duomenimis, mažiausiai sutartis skaityti linkę 18–19 m. amžiaus grupės respondentai – tik kas penktas šio amžiaus jaunuolis teigia visada perskaitantis sutartis dėl finansinių paslaugų. 40–49 m. respondentai ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai dažniau teigė, kad visada prieš pasirašydami perskaito sutartį.

„Reikėtų ne tik skaityti, bet ir įsigilinti į sutartį, dar prieš pasirašant: išsiaiškinti visus nežinomus terminus, paprašyti pateikti pavyzdžių, kaip būtų traktuojamas vienas ar kitas atvejis. Mes, kaip vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus nagrinėjanti institucija, deja, neretai turime atmesti vartotojo reikalavimą, nes paaiškėja, kad jis pats būna sutarties neskaitęs, į ją neįsigilinęs ar klaidingai supratęs“, – teigė D. Andriukaitis.  

Pavyzdžiui, įprastai turto draudimo sutartyse apibrėžiama, nuo kokios gamtinės jėgos ar kitokių veiksnių poveikio apdraudžiamas turtas, t. y. ne bet koks vėjas bus laikomas tuo vėju, dėl kurio padarytos žalos bus mokama draudimo išmoka, o tik tokio stiprumo, kuris nurodytas sutartyje. Atidžiai turėtų būti skaitomos ir sutartys dėl paskolų, nes bankų klientų, norinčių pirma laiko grąžinti paskolas, gali laukti nemaloni staigmena – pareiga sumokėti tam tikrą procentą nuo grąžinamos sumos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į sutarčių, sudaromų dėl mokėjimo paslaugų, sąskaitų, sąlygas. Jose paprastai numatoma, kokiu būdu bus nustatomi arba keičiami įvairūs komisiniai atlyginimai (mokesčiai pagal sutartį). Neretai naujieji komisiniai atlyginimai arba jų dydžiai skelbiami viešai (interneto svetainėje, įstaigos padaliniuose arba kitu būdu), kiekvienas klientas asmeniškai neinformuojamas. 

Gyventojų tyrimas, kurį Lietuvos banko užsakymu atliko Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, vyko 2012 m. liepos 20–rugpjūčio 10 d., iš viso apklausti 1 207 respondentai nuo 18 iki 79 metų amžiaus. Atliekant tyrimą taikytas daugiapakopės stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, užtikrinantis duomenų reprezentatyvumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Sparčiai didėja nekilnojamojo turto ir privataus kapitalo fondų turtas

Per 2013 m. pirmąjį ketvirtį kolektyvinio investavimo subjektų (KIS) nekilnojamojo turto ir privataus kapitalo fondų valdomas turtas padidėjo 14,7 % – iki 179,82 mln. Lt. Per trejus metus šių fondų valdomas turtas išaugo net tris kartus. skaityti »

Laikinasis AB Ūkio banko administratorius perdavė įgaliojimus bankroto administratoriui

2013 m. gegužės 2 d. Kauno apygardos teismui priėmus nutartį iškelti bankroto bylą AB Ūkio bankui, bankroto administratoriumi paskirta UAB „Valnetas“ įgaliotas asmuo Gintaras Adomonis perėmė įgaliojimus iš laikinojo administratoriaus Adomo Ąžuolo Audicko. skaityti »

SNORO kreditorių komitetas leido parduoti iš skolininkų perimtą turtą Lietuvoje

Bankrutavusio banko SNORAS kreditorių komitetas, pagal bankroto administratoriaus Neil Cooper rekomendaciją, priėmė sprendimą dėl bankui priklausančio iš skolininkų perimto turto Lietuvoje, kurio rinkos vertė yra mažesnė nei 1 mln. litų, pardavimo. skaityti »

SEB bankas finansuoja Palangos aplinkkelio statybas

SEB bankas Palangos aplinkkelio tiesimo projektui finansuoti suteikė daugiau kaip 29,3 mln. litų (8,5 mln. eurų) paskolą. skaityti »

Vartojimo kainų dinamika palanki įsivesti eurą

Balandžio mėnesio infliacija ir toliau mažino apsukas, metinis vartojimo kainų pokytis sudarė 1,2 proc., ir tai buvo tik 0,1 procentinio punkto mažiau, nei prognozavo „Danske Bank“ analitikai. skaityti »

Stiprėjant konkurencijai bankai švelnina skolinimo sąlygas verslui

Lietuvos banko atlikta apklausa rodo, kad komerciniai bankai antrą pusmetį iš eilės švelnino kreditavimo sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui, o ateityje žada jas švelninti dar labiau. skaityti »

AB „Citadele“ bankas plečia klientų aptarnavimo vietų tinklą

AB „Citadele“ bankas, plėtodamas mažmeninės bankininkystės padalinių tinklą, gegužės pradžioje atidarė naują klientų aptarnavimo skyrių Vilniaus centrinėje universalinėje parduotuvėje. skaityti »

„Danske Bank“: būsto paskolų skaičius augo 2,8 karto

Pirmąjį šių metų ketvirtį nekilnojamojo turto pardavimų skaičiui Lietuvoje išaugus 10 proc., daugėjo ir naujai išduotų būsto paskolų. „Danske Bank“ sudaryta 2,8 karto daugiau būsto paskolų sutarčių, lyginant pirmąjį 2013 m. ketvirtį su atitinkamu laikotarpiu 2012 m. skaityti »

Šiemet bankai didino paskolų portfelį, tačiau iš palūkanų uždirbo mažiau

Šiemet pirmąjį ketvirtį šalyje veikiantys bankai ir užsienio bankų filialai didino paskolų portfelį, tačiau, sumažėjus pagrindiniam pajamų šaltiniui – palūkanų pajamoms, bankų pelnas, atmetus vienkartinių veiksnių įtaką, sumažėjo. skaityti »

Komerciniai bankai nekilnojamojo turto rinkos perspektyvas vertina palankiau

Nors didžioji dalis Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių komercinių bankų nurodė nesitikį nekilnojamojo turto kainų pokyčių, reikšmingai išaugo manančiųjų, kad rinkos sąstingis baigėsi, dalis. skaityti »