Galimybių įsigyti būstą atsirado daugiau, tačiau žmonės tuo dar neskuba naudotis

Publikuota: 2012 m. gruodžio 7 d. penktadienis

 

SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad vidutines pajamas gaunantis vilnietis galėtų nusipirkti 36,9 kv. m senos statybos būstą miegamajame rajone. Vis dėlto tai yra mažiausias galimas įpirkti būsto plotas, palyginti su kitų Baltijos šalių sostinių gyventojų galimybėmis. Vidutines pajamas gaunantys Latvijos ir Estijos sostinių gyventojai atitinkamai galėtų nusipirkti 48,4 ir 50,9 kv. m standartinius būstus senos statybos miegamuosiuose rajonuose.

Palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, visose trijose sostinėse galimybė nusipirkti būstą padidėjo. Vilniaus gyventojas šiemet galėtų nusipirkti 2,2 kv. m didesnį būstą, Talino – 2,1 kv.m, o Rygos gyventojo įperkamo būsto plotas padidėjo daugiausia - 4,2 kv. metro.

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė sako, kad būsto įperkamumo rodiklis Vilniuje yra mažiausias dėl blogiausio vidutinio darbo užmokesčio ir senos statybos butų kainų santykio. Kalbant apie naujos statybos būstus, vidutines pajamas gaunantis vilnietis ir Rygos miesto gyventojas galėtų įpirkti labai panašaus dydžio būstus – atitinkamai 24, 3 kv. m ir 24,6 kv. metro. Talino miesto gyventojo galimybės didesnės – vidutines pajamas gaunančio šio miesto gyventojo įperkamas didžiausias naujos statybos būsto plotas sudarytų 31,7 kv. metro. Vis dėlto Vilniuje nekilnojamojo turto (ir senos statybos, ir naujos statybos) kainos vis dar yra per didelės, kad vidutines pajamas gaunantis žmogus galėtų nusipirkti vidutinio dydžio (apie 60 kv. m) butą.

„Galimybės įsigyti būstą labiausiai keitėsi dėl būsto paskolų palūkanų. Kalbant apie naujas būsto paskolas, vidutinė metinė paskolos grąžinimo norma per metus Lietuvoje sumažėjo maždaug 0,9 proc. punkto“ , – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Šalių centrinių bankų duomenimis, trečią šių metų ketvirtį mažiausios būsto paskolų palūkanos buvo Estijoje – 2,94 procento. Lietuvoje jos siekė 3 proc., o Latvijoje buvo didžiausios – 3,36 procento.

„Mažos palūkanos nėra vienintelis veiksnys, lemiantis žmonių apsisprendimą skolintis ir įsigyti būstą. Vieni atideda tokį pirkinį, kadangi gaunamos pajamos yra nepakankamos norint gauti norimo dydžio paskolą. Kiti vengia prisiimti kokių nors ilgalaikių įsipareigojimų, nes vis dar nerimauja, kad pajamos ateityje gali sumažėti, o paskola apsunkintų gyvenimą. Taip pat vis dar nėra aiškumo, kaip artimiausiu metu keisis būsto kainos. Todėl, net ir esant rekordiškai mažoms būsto paskolų palūkanoms, daugiau skolintis gyventojai nepradėjo“, – sako J. Varanauskienė.

SEB būsto įperkamumo rodiklis parodo, kokio dydžio būstą galėtų nusipirkti gyventojas, gaunantis vidutines pajamas ir imdamas paskolą dabar galiojančiomis sąlygomis bankuose. Rodiklis apskaičiuojamas atsižvelgiant į gyvenamojo būsto kainas, paskolų palūkanas, gyventojų pajamas ir vartojimo prekių bei paslaugų kainas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Londono metro bankomatuose bus galima išsikeisti monetas

Londono metro bus įrengti specialūs bankomatai, kuriuose bus galima atlikti monetų keitimo operaciją. skaityti »

Indijoje – ultragarsu paremti mobilieji mokėjimai

Jau 500-uose Bangaloro miesto prekybos vietų veikia mobiliųjų mokėjimų paslauga „Ultracash“, paremta ultragarsu. skaityti »

Baltijos šalyse „Nordea“ uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno

Finansų grupė „Nordea“ per devynis mėnesius Baltijos šalyse uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno. Bendrosios trijų ketvirčių pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai didėjo 12 proc. ir siekė 144 mln. eurų , o komisinių pajamos augo 17 proc. ir sudarė 21 mln. eurų. skaityti »

LG teiks mobiliosios bankininkystės paslaugas?

LG kreipėsi į JAV Patentų ir prekių ženklų žinybą su prašymu užregistruoti prekės ženklą „GPay“. Pietų Korėjoje įmonė nusprendė įregistruoti du ženklus – „LG G Pay“ ir „GPay“. skaityti »

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ dovanoja klientams išmaniuosius telefonus

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ paskelbė akciją „Bankas kišenėje“, kurios metu klientai, atsidarę sąskaitą banke, gauna išmanųjį telefoną „Samsung“ su įdiegta mobiliosios bankininkystės programa. skaityti »

Europos Sąjungoje netrukus pasirodys nauji 20 eurų banknotai

Europos centrinis bankas paskelbė, kad lapkričio 25 d. Europos Sąjungos šalyse pasirodys nauji 20 eurų banknotai. Naujosiose kupiūrose naudojami patikimesnės apsaugos nuo padirbimo elementai. skaityti »

Per pastaruosius penkerius metus – milijonai naujų bankomatų

Neseniai tyrimų ir konsultavimo bendrovės RBR (angl. Retail Banking Research) atliktas tyrimas „Global ATM Market and Forecasts to 2020“ parodė, kad 2014 metais pasaulinis bankomatų tinklas išaugo 7 proc. ir pasiekė 3 mln. vienetų ribą. skaityti »

„Wincor Nixdorf“ pritaikė bankomatus išmaniesiems telefonams

Naujasis bankomatas „CINEO C2020“ pritaikytas tiems, kurie turi išmaniuosius telefonus su NFC funkcija. Naudojantis juo, vienu prisilietimu galima prisijungti prie savo sąskaitos, išsiimti grynųjų pinigų ar atlikti kitokią operaciją. skaityti »

Lietuvos banke įvyko bandomasis VVP pirkimo aukcionas

Š. m. spalio 13 dieną Lietuvos banke įvyko pirmasis bandomasis vidaus rinkoje išleistų Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pirkimo aukcionas. skaityti »

Australai kuria personalizuotą virtualią valiutą

Australijos pradedančioji bendrovė „Thinking Active“ planuoja išleisti tokią virtualią valiutą, kuri bus glaudžiai susijusi su konkrečiu naudotoju ir dėl to neturėtų sulaukti finansų reguliuotojų priekaištų. skaityti »