Galimybių įsigyti būstą atsirado daugiau, tačiau žmonės tuo dar neskuba naudotis

Publikuota: 2012 m. gruodžio 7 d. penktadienis

 

SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad vidutines pajamas gaunantis vilnietis galėtų nusipirkti 36,9 kv. m senos statybos būstą miegamajame rajone. Vis dėlto tai yra mažiausias galimas įpirkti būsto plotas, palyginti su kitų Baltijos šalių sostinių gyventojų galimybėmis. Vidutines pajamas gaunantys Latvijos ir Estijos sostinių gyventojai atitinkamai galėtų nusipirkti 48,4 ir 50,9 kv. m standartinius būstus senos statybos miegamuosiuose rajonuose.

Palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, visose trijose sostinėse galimybė nusipirkti būstą padidėjo. Vilniaus gyventojas šiemet galėtų nusipirkti 2,2 kv. m didesnį būstą, Talino – 2,1 kv.m, o Rygos gyventojo įperkamo būsto plotas padidėjo daugiausia - 4,2 kv. metro.

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė sako, kad būsto įperkamumo rodiklis Vilniuje yra mažiausias dėl blogiausio vidutinio darbo užmokesčio ir senos statybos butų kainų santykio. Kalbant apie naujos statybos būstus, vidutines pajamas gaunantis vilnietis ir Rygos miesto gyventojas galėtų įpirkti labai panašaus dydžio būstus – atitinkamai 24, 3 kv. m ir 24,6 kv. metro. Talino miesto gyventojo galimybės didesnės – vidutines pajamas gaunančio šio miesto gyventojo įperkamas didžiausias naujos statybos būsto plotas sudarytų 31,7 kv. metro. Vis dėlto Vilniuje nekilnojamojo turto (ir senos statybos, ir naujos statybos) kainos vis dar yra per didelės, kad vidutines pajamas gaunantis žmogus galėtų nusipirkti vidutinio dydžio (apie 60 kv. m) butą.

„Galimybės įsigyti būstą labiausiai keitėsi dėl būsto paskolų palūkanų. Kalbant apie naujas būsto paskolas, vidutinė metinė paskolos grąžinimo norma per metus Lietuvoje sumažėjo maždaug 0,9 proc. punkto“ , – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Šalių centrinių bankų duomenimis, trečią šių metų ketvirtį mažiausios būsto paskolų palūkanos buvo Estijoje – 2,94 procento. Lietuvoje jos siekė 3 proc., o Latvijoje buvo didžiausios – 3,36 procento.

„Mažos palūkanos nėra vienintelis veiksnys, lemiantis žmonių apsisprendimą skolintis ir įsigyti būstą. Vieni atideda tokį pirkinį, kadangi gaunamos pajamos yra nepakankamos norint gauti norimo dydžio paskolą. Kiti vengia prisiimti kokių nors ilgalaikių įsipareigojimų, nes vis dar nerimauja, kad pajamos ateityje gali sumažėti, o paskola apsunkintų gyvenimą. Taip pat vis dar nėra aiškumo, kaip artimiausiu metu keisis būsto kainos. Todėl, net ir esant rekordiškai mažoms būsto paskolų palūkanoms, daugiau skolintis gyventojai nepradėjo“, – sako J. Varanauskienė.

SEB būsto įperkamumo rodiklis parodo, kokio dydžio būstą galėtų nusipirkti gyventojas, gaunantis vidutines pajamas ir imdamas paskolą dabar galiojančiomis sąlygomis bankuose. Rodiklis apskaičiuojamas atsižvelgiant į gyvenamojo būsto kainas, paskolų palūkanas, gyventojų pajamas ir vartojimo prekių bei paslaugų kainas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB bankas – patraukliausias darbdavys Lietuvoje

Šalies gyventojai labiausiai norėtų dirbti SEB banke. Tai paaiškėjo darbuotojų paieškos portalui cvmarket.lt atlikus kasmetį patraukliausių darbdavių tyrimą. skaityti »

Vilniečių galimybės įsigyti būstą ir toliau mažiausios

SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį galimybės įsigyti būstą Vilniuje pagerėjo, tačiau ir toliau išlieka mažiausios, palyginti su Rygos ir Talino gyventojų galimybėmis. skaityti »

SEB bankas: gyventojų lūkesčiai dėl ateities gerėja

Namų ūkių finansinė elgsena patvirtina gerėjančius gyventojų lūkesčius dėl ateities, teigiama naujausiame kas ketvirtį leidžiamo SEB banko leidinio „Namų ūkių finansinio turto barometras“ numeryje. skaityti »

Optimistinių pasikeitimų Europoje kol kas nesulauksime

Šią savaitę Europoje dėmesio centre vėl atsidurs ketvirtadienį vyksiantis ECB susirinkimas. Šį kartą bazinių palūkanų normos mažinimo rinkų dalyviai nelaukia, tačiau atidžiai bus klausomasi Mario Draghi pranešimo žiniasklaidai. skaityti »

SEB bankas pradeda platinti obligacijas, susietas su Europos sveikatos priežiūros sektoriaus akcijomis

SEB bankas nuo šių metų birželio 4 dienos pradeda platinti tris naujas obligacijų emisijas, kurių pelningumas priklausys nuo Europos sveikatos priežiūros sektoriaus įmonių akcijų fondo vieneto vertės pokyčio. skaityti »

Keičiasi investicinių fondų mokesčių struktūra

Nuo 2013 m. liepos 1 d. „Danske Invest Management Company“ (Liuksemburgas) pakeis esamą mokesčių struktūrą, numatant veiklos ir administracines išlaidas. Šis mokestis negalės būti didesnis nei 0,4 proc. grynosios turto vertės per metus. skaityti »

Lietuvos bankas dėl įtartinos finansinės piramidės kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

Lietuvos bankas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Valiutos kaupimo organizacijos“ veiklos, kuri turi vadinamosios finansinės piramidės požymių. skaityti »

Spalvota trispalvė – ant Sąjūdžio 25–mečiui skirtų monetų

Lietuvos bankas Sąjūdžio įkūrimo 25–mečiui paminėti į apyvartą šiandien pirmąkart išleido 25 litų nominalo monetą iš vadinamojo šiaurės aukso ir 50 litų sidabro monetą. Naujosios monetos pristatytos Vilniuje, prie skulptūros „Laisvės kelias“. skaityti »

Nuo šiol galima apmokėti sąskaitas jas tiesiog nufotografuojant

UAB Medicinos bankas pristato atnaujintą mobiliosios bankininkystės programėlę, kurios viena iš funkcijų unikali ne tik Lietuvoje, bet ir viena pirmųjų pasaulyje – galimybė apmokėti sąskaitą už paslaugas ją nufotografuojant. skaityti »

AB „Citadele“ bankas didina terminuotųjų indėlių palūkanas

AB „Citadele“ bankas, didindamas kreditavimo apimtis ir siekdamas sudaryti klientams patrauklias sąlygas taupyti, nuo š. m. gegužės 27 d. padidino terminuotųjų indėlių palūkanas privatiems ir verslo klientams (rezidentams ir nerezidentams). skaityti »