Gerėjantys lūkesčiai ir stiprėjanti konkurencija skatina bankus švelninti kreditavimo sąlygas

Publikuota: 2013 m. lapkričio 14 d. ketvirtadienis

Gerėjantys lūkesčiai dėl šalies ekonomikos ir stiprėjanti konkurencija skatina komercinius bankus lengviau kredituoti ne tik smulkų ir vidutinį verslą, bet ir švelninti būsto paskolų sąlygas gyventojams. Didėjant paklausai ir švelnėjant skolinimo sąlygoms, bankai kitąmet tikisi apie 3 % paskolų portfelio augimo.

„Lietuvos banko apklausoje dalyvavę bankai nurodė per pastarąjį pusmetį sušvelninę skolinimosi sąlygas ir prognozuoja, kad ateityje gauti paskolą turėtų būti dar paprasčiau. Dažniausią to priežastį bankai nurodo pagerėjusius lūkesčius dėl ekonomikos, išaugusias pačių bankų galimybes pritraukti finansavimą, taip pat padidėjusią konkurenciją“, – sako Virgilijus Rutkauskas, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas.

Bankai daugelio ekonominių veiklų įmonių ir namų ūkių finansinę būklę iš esmės vertina gerai ir tik statybos įmonių finansinę būklę daugiau bankų vis dar vertino kaip blogą. Geriausiai vertinama žemės ūkio, miškininkystės ir apdirbamosios gamybos įmonių finansinė būklė. Beveik visų sektorių ateities perspektyvas bankai įvardija kaip stabilias, skeptiškiau jie nusiteikę tik dėl transporto sektoriaus perspektyvų.

Apklaustų bankų nuomone, 2014 m. verslo paskolų paklausa toliau didės, portfelį turėtų didinti ir būsto paskolos, o vidutinis paskolų portfelio augimas sudarys apie 3 %.

Pusantrų metų griežtėjusios bendrosios paskolų būstui įsigyti sąlygos, pastarąjį pusmetį tapo švelnesnės – kai kurie bankai sušvelnino paskolos ir užstato santykio bei paties užstato reikalavimus. Skolinimą būstui įsigyti bankai vertino geriau, nes būsto rinkos perspektyvos tapo palankesnės negu prieš pusmetį. Beveik pusė apklaustų bankų pažymėjo, kad jau išaugo tokių paskolų paklausa, o dar didesnė dalis (du trečdaliai) nurodė, kad paklausa didės per ateinantį pusmetį.

Tačiau vartojimo ir kitų paskolų namų ūkiams sąlygos analizuojamu laikotarpiu tapo griežtesnės, t. y. daugiau apklaustų bankų šiek tiek sugriežtino tokioms paskoloms taikomus reikalavimus dėl prastesnio kredito gavėjų mokumo. Tai vartojimo ir kitų paskolų gavėjai pajuto iš didėjančių maržų.

Komercinių bankų ir užsienio bankų filialų apklausos dėl skolinimo sąlygų atliekamos du kartus per metus norint gauti informacijos apie finansų institucijų taikomas su palūkanomis nesusijusias paskolų sąlygas, skolinimosi sąnaudas ir rinkos lūkesčius. Bankų apklausos, atliktos 2013 m. rugsėjo–spalio mėn., atsakymai gauti iš šešių komercinių bankų ir trijų užsienio bankų filialų.

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »