II pakopos pensijų sistema gali užtikrinti, kad pensijos ateityje nemažėtų

Publikuota: 2013 m. balandžio 2 d. antradienis

Gyventojams aktyviai dalyvaujant II pakopos pensijų sistemoje, galima tikėtis iki trečdalio didesnių senatvės pensijų. Dviejų pakopų sistema valstybei kasmet kainuos santykinai reikšmingas sumas, tačiau jau po poros dešimtmečių sistema su privačiu kaupimu atsipirktų. Tokios išvados padarytos Lietuvos banko specialistams atlikus tyrimą, kurio metu vertinta II pakopos pensijų sistemos įtaka gyventojų ir valstybės finansams.

„Tyrimo rezultatai parodė, kad patvirtintas II pakopos pensijų sitemos modelis yra gerai subalansuotas. Pasirinktas įmokų į privačius fondus dydis valstybei nebus nepakeliama našta, kartu įmokos bus pakankamai reikšmingos siekiant, kad būsima Lietuvos gyventojo senatvės pensija sudarytų kuo didesnę buvusio atlyginimo dalį“, – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Matematiniu modeliavimu pagrįstas tyrimas taip pat atskleidė, kad būsimos pensijos dydis labai priklausys nuo to, ar pats gyventojas skirs papildomų lėšų kaupimui. Tai padaręs, jis gautų valstybės paskatą ir priklausomai nuo amžiaus ir darbo stažo galėtų tikėtis 15–34 % didesnės senatvės pensijos. Tačiau aktyvus įsitraukimas į II pakopos pensijų sistemą gali būti labai rizikingas asmenims, kuriems iki pensinio amžiaus likę mažiau nei septyneri metai.

Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, jei visi dabartiniai II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręstų mokėti papildomas įmokas, valstybės įnašas į sistemą 2014 m. sudarytų apie 200 mln. Lt. Vėlesniais metais valstybės dalyvavimas padidėtų, tačiau jau 2036 m. II pakopos pensijų sistema atsipirktų, t. y. pensijų sistemos su II pakopa išlaikymas taptų pigesnis nei pensijų sistema be privataus kaupimo.

Tyrimo „II pakopos pensijų sistemos įtaka valstybės finansams ir gyventojų pajamoms ilguoju ir trumpuoju laikotarpiais“ pagrindinės išvados:

POVEIKIS GYVENTOJŲ PAJAMOMS 

  • Gyventojams mokant papildomas įmokas į II pakopos pensijų sistemą, tikėtinas senatvės pensijos dydis priklausomai nuo jų amžiaus ir darbo stažo išaugtų 15–34 %. Pažymėtina, kad II pakopa nėra vienintelis būdas siekti didesnių pajamų sentavėje, o papildomos įmokos į pensijų sistemą būtų daromos mažiau vartojant dabar.
  • Dėl investavimo rizikos mažesnes arba vidutines pajamas gaunantiems 55 metų ir vyresniems asmenims itin rizikinga pradėti dalyvauti II pakopos pensijų sistemoje.
  • 2012 m. patvirtintas II pakopos pensijų sistemos scenarijus sudaro sąlygas palaikyti esamą būsimos pensijos ir darbo užmokesčio santykį (pakeitimo normą), reikšmingai nepabloginant Valstybinio socialinio draudimo fondo (SODRA) finansinės padėties. 

POVEIKIS VIEŠIESIEMS FINANSAMS

  • Valstybės indėlis į pensijų sistemą paveiks viešuosius finansus. Darant prielaidą, kad visi II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręs prisidėti prie kaupimo papildomai, valstybės paskata (įnašas) 2014–2020 m. vidutiniškai sudarytų 0,29 %, o 2020–60 m. – 0,48 % BVP per metus.
  • Valstybės lėšų poreikis esamai II pakopos sistemai finansuoti gali lemti didesnius mokesčius ar mažesnes viešųjų finansų išlaidas ir paslaugų apimtį esamai kartai arba didesnę skolą ateities kartoms.
  • Jau 2036 m. pensijų sistema su II pakopa taptų santykinai pigesnė už pensijų sistemą be privataus kaupimo, t. y. viešųjų finansų išlaidos pensijų sistemai finansuoti taptų mažesnės.

Apie tyrimą

Sukūrus matematinį Lietuvos pensijų sistemos modelį, atliktas kiekybinis II pakopos pensijų sistemos įtakos valstybės finansams ir šalies gyventojų pajamoms vertinimas. Pensijų sistemos rezultatai buvo vertinami ir lyginami 50 tūkst. skirtingų darbo užmokesčio, pensijų fondų grąžų, draudžiamųjų pajamų ir kitų kintamųjų scenarijų atžvilgiu. Vykdant tyrimą, atsižvelgta ir į ekonominius bei finansų rinkų pakilimus, ir į nuosmukius, taip pat ir į sisteminę gyventojų pajamų riziką. Modeliuojant ateities scenarijus, įvertinta ir visuomenės senėjimo, mažėsiančios darbo jėgos įtaka ilguoju laikotarpiu. Apibrėžus dvi alternatyvas – II pakopos pensijų sistemą ir be II pakopos, – buvo lygintos valstybės išlaidos abiem pensijų sistemoms finansuoti ir pakeitimo norma.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB banko „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“: gerovės valstybę įmanoma sukurti tik kryptingomis priemonėmis

Darbo rinkos liberalizavimas ir verslo reguliavimo supaprastinimas gali sumažinti pajamų atotrūkį labiau nei tiesmukas progresinės gyventojų pajamų mokesčio sistemos įvedimas, teigiama SEB banko analitikų parengtoje „Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje“. skaityti »

VMI biudžeto pajamos renkamos ir per Medicinos banką

Medicinos banke atidaryta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos (VMI) biudžeto pajamų surenkamoji sąskaita. Nuo gruodžio mėnesio mokesčių mokėtojai į šią sąskaitą gali pervesti visas VMI mokamas įmokas, mokesčius ir rinkliavas. skaityti »

Žinomam ekonomistui Vladui Terleckui įteikta prestižinė Vlado Jurgučio premija

Lietuvos mokslų akademijos visuotiniame susirinkime žinomam visuomenės veikėjui ir ekonomistui dr. Vladui Terleckui iškilmingai įteikta šių metų Vlado Jurgučio premija. Ją skiria Lietuvos bankas ir Lietuvos mokslų akademija. skaityti »

„Financial Times“ ir „Mergermarket“: „SEB Enskilda“ yra geriausias finansų patarėjas Baltijos šalyse

Verslo dienraštis „Financial Times“ ir jam priklausantis susijungimų ir įsigijimų (M&A) rinkos leidinys „Mergermarket“ pirmaujantį Šiaurės ir Baltijos šalyse investicinį banką „SEB Enskilda“ išrinko geriausiu 2012 metų finansų patarėju Baltijos šalyse. skaityti »

Apribota Nacionalinės kredito unijos veikla, paskirtas laikinasis administratorius

Įvertinusi Nacionalinės kredito unijos (NKU) rizikingą veiklą ir nustatytus teisės aktų pažeidimus Lietuvos banko valdyba iki 2013 m. sausio 31 d. apribojo šios įstaigos veiklą ir skyrė laikinąjį administratorių – bendrovės „Verslo konsultantai“ vadovą Alvydą Mogenį. skaityti »

Medicinos banke įmokos internetu – nemokamai

Medicinos bankas vienas iš pirmųjų bankų Lietuvoje, pradėjęs teikti internetinės bankininkystės paslaugą, siūlo savo klientams komunalines ir kitas įmokas atlikti internetu nemokamai. skaityti »

Smulkiųjų ir vidutinių verslininkų ginčus su finansų įstaigomis padės spręsti Vilniaus komercinio arbitražo teismas

Lietuvos banke vykusiame susitikime su verslo asociacijų atstovais aptarta, kaip smulkiojo ir vidutinio verslo ginčus su finansų įstaigomis galėtų padėti spręsti Vilniaus komercinio arbitražo teismas (VKAT). skaityti »

SEB apklausų duomenimis, 2013-aisiais Baltijos šalių mažos ir vidutinės įmonės planuoja pardavimo ir eksporto augimą

Kad pardavimai augs daugiau negu 15 proc., prognozuoja 16 proc. Lietuvos, 19 proc. Estijos ir 23 proc. Latvijos įmonių. skaityti »

Tyrimas: pirkdami finansinius produktus ar paslaugas Lietuvos gyventojai nėra linkę rinktis

Lietuvos banko inicijuotas Lietuvos gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimas atskleidė, kad tik šiek tiek daugiau nei trečdalis (37 %) respondentų, prieš pasirinkdami finansinius produktus, apsvarsto kelių skirtingų bendrovių pasiūlymus. skaityti »

„Nordea“ – Vakarų Europos metų bankas

Leidiniui „Financial Times“ priklausantis žurnalas „The Banker“ išrinko „Nordea“ vienu Europos bankų lyderių ir paskelbė 2012–ųjų metų banku. „Nordea“ – pirmasis tokiu titulu įvertintas Šiaurės šalių bankas. Nugalėtojas buvo renkamas iš didžiausių tarptautinių bankų. skaityti »