II pakopos pensijų sistema gali užtikrinti, kad pensijos ateityje nemažėtų

Publikuota: 2013 m. balandžio 2 d. antradienis

Gyventojams aktyviai dalyvaujant II pakopos pensijų sistemoje, galima tikėtis iki trečdalio didesnių senatvės pensijų. Dviejų pakopų sistema valstybei kasmet kainuos santykinai reikšmingas sumas, tačiau jau po poros dešimtmečių sistema su privačiu kaupimu atsipirktų. Tokios išvados padarytos Lietuvos banko specialistams atlikus tyrimą, kurio metu vertinta II pakopos pensijų sistemos įtaka gyventojų ir valstybės finansams.

„Tyrimo rezultatai parodė, kad patvirtintas II pakopos pensijų sitemos modelis yra gerai subalansuotas. Pasirinktas įmokų į privačius fondus dydis valstybei nebus nepakeliama našta, kartu įmokos bus pakankamai reikšmingos siekiant, kad būsima Lietuvos gyventojo senatvės pensija sudarytų kuo didesnę buvusio atlyginimo dalį“, – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Matematiniu modeliavimu pagrįstas tyrimas taip pat atskleidė, kad būsimos pensijos dydis labai priklausys nuo to, ar pats gyventojas skirs papildomų lėšų kaupimui. Tai padaręs, jis gautų valstybės paskatą ir priklausomai nuo amžiaus ir darbo stažo galėtų tikėtis 15–34 % didesnės senatvės pensijos. Tačiau aktyvus įsitraukimas į II pakopos pensijų sistemą gali būti labai rizikingas asmenims, kuriems iki pensinio amžiaus likę mažiau nei septyneri metai.

Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, jei visi dabartiniai II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręstų mokėti papildomas įmokas, valstybės įnašas į sistemą 2014 m. sudarytų apie 200 mln. Lt. Vėlesniais metais valstybės dalyvavimas padidėtų, tačiau jau 2036 m. II pakopos pensijų sistema atsipirktų, t. y. pensijų sistemos su II pakopa išlaikymas taptų pigesnis nei pensijų sistema be privataus kaupimo.

Tyrimo „II pakopos pensijų sistemos įtaka valstybės finansams ir gyventojų pajamoms ilguoju ir trumpuoju laikotarpiais“ pagrindinės išvados:

POVEIKIS GYVENTOJŲ PAJAMOMS 

  • Gyventojams mokant papildomas įmokas į II pakopos pensijų sistemą, tikėtinas senatvės pensijos dydis priklausomai nuo jų amžiaus ir darbo stažo išaugtų 15–34 %. Pažymėtina, kad II pakopa nėra vienintelis būdas siekti didesnių pajamų sentavėje, o papildomos įmokos į pensijų sistemą būtų daromos mažiau vartojant dabar.
  • Dėl investavimo rizikos mažesnes arba vidutines pajamas gaunantiems 55 metų ir vyresniems asmenims itin rizikinga pradėti dalyvauti II pakopos pensijų sistemoje.
  • 2012 m. patvirtintas II pakopos pensijų sistemos scenarijus sudaro sąlygas palaikyti esamą būsimos pensijos ir darbo užmokesčio santykį (pakeitimo normą), reikšmingai nepabloginant Valstybinio socialinio draudimo fondo (SODRA) finansinės padėties. 

POVEIKIS VIEŠIESIEMS FINANSAMS

  • Valstybės indėlis į pensijų sistemą paveiks viešuosius finansus. Darant prielaidą, kad visi II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręs prisidėti prie kaupimo papildomai, valstybės paskata (įnašas) 2014–2020 m. vidutiniškai sudarytų 0,29 %, o 2020–60 m. – 0,48 % BVP per metus.
  • Valstybės lėšų poreikis esamai II pakopos sistemai finansuoti gali lemti didesnius mokesčius ar mažesnes viešųjų finansų išlaidas ir paslaugų apimtį esamai kartai arba didesnę skolą ateities kartoms.
  • Jau 2036 m. pensijų sistema su II pakopa taptų santykinai pigesnė už pensijų sistemą be privataus kaupimo, t. y. viešųjų finansų išlaidos pensijų sistemai finansuoti taptų mažesnės.

Apie tyrimą

Sukūrus matematinį Lietuvos pensijų sistemos modelį, atliktas kiekybinis II pakopos pensijų sistemos įtakos valstybės finansams ir šalies gyventojų pajamoms vertinimas. Pensijų sistemos rezultatai buvo vertinami ir lyginami 50 tūkst. skirtingų darbo užmokesčio, pensijų fondų grąžų, draudžiamųjų pajamų ir kitų kintamųjų scenarijų atžvilgiu. Vykdant tyrimą, atsižvelgta ir į ekonominius bei finansų rinkų pakilimus, ir į nuosmukius, taip pat ir į sisteminę gyventojų pajamų riziką. Modeliuojant ateities scenarijus, įvertinta ir visuomenės senėjimo, mažėsiančios darbo jėgos įtaka ilguoju laikotarpiu. Apibrėžus dvi alternatyvas – II pakopos pensijų sistemą ir be II pakopos, – buvo lygintos valstybės išlaidos abiem pensijų sistemoms finansuoti ir pakeitimo norma.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Galimybių įsigyti būstą atsirado daugiau, tačiau žmonės tuo dar neskuba naudotis

SEB banko apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad vidutines pajamas gaunantis vilnietis galėtų nusipirkti 36,9 kv. m senos statybos būstą miegamajame rajone. Tai yra mažiausias galimas įpirkti būsto plotas, palyginti su kitų Baltijos šalių sostinių gyventojų galimybėmis. skaityti »

Dar vienas prestižinis apdovanojimas – 1 lito monetai, skirtai krepšiniui

Lietuvos banko išleista 1 Lt kolekcinė apyvartinė moneta, skirta krepšiniui, laimėjo vieno didžiausių pasaulyje kolekcinių monetų katalogo leidėjo Krause Publications (JAV) metų apdovanojimą. Šiais metais nominuotos 99 monetos iš įvairių pasaulio šalių. skaityti »

SEB banko „Namų ūkių finansų turto barometras“: dauguma gyventojų atsikrato senų skolų ir stengiasi gyventi pagal galimybes

Pasak SEB analitikų, dauguma šalies gyventojų pamažu kaupia santaupas, grąžina skolas, o naujas paskolas ima vangiai. Ir kaupdami turtą, ir skolindamiesi namų ūkiai ir toliau yra atsargūs. skaityti »

Pirmą kartą istorijoje Lietuvos bankas išleido spalvotas monetas, jos dedikuotos kurortams

Gruodžio 4 dieną Lietuvos banko į apyvartą išleistos 2 litų kolekcinės apyvartinės monetos, kurias puošia keturių šalies kurortų – Birštono, Druskininkų, Neringos ir Palangos – spalvoti herbai. skaityti »

Ūkio banko lizingo finansuojama vartotojiško lizingo suma per 10 mėn. išaugo 30 proc.

Vartotojiško lizingo rinkoje lyderiaujanti UAB Ūkio banko lizingas per dešimt šių metų mėnesių naujų vartotojiško lizingo sutarčių prekėms ir paslaugoms finansuojama suma, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo beveik 30 proc. ir viršijo 128 mln. litų. skaityti »

„The Banker“ SEB grupės bankus išrinko geriausiais metų bankais Baltijos šalyse ir Švedijoje

Įtakingas tarptautinis pasaulio bankų veiklą analizuojantis žurnalas „The Banker“ SEB banką šiemet išrinko geriausiu metų banku Lietuvoje. Tokio paties įvertinimo SEB grupės bankai sulaukė ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje ir Estijoje, taip pat Švedijoje. skaityti »

BAB banko „Snoras“ kreditorių naudai susigrąžinta apytikriai 1,3 milijardo litų

BAB banko SNORAS bankroto administratorius Neil Cooper džiaugiasi galėdamas patvirtinti, kad 2012 m. spalio 31 d. banko kreditorių naudai yra susigrąžinta apytikriai 1,3 milijardo litų suma. skaityti »

„Danske Bank“: žaliavų rinkose situacija – nevienareikšmė

Euro zona nesugriuvo ir nepanašu, kad to galima tikėtis 2013 m., o JAV ir Kinijos ekonomikos auga, tačiau pasaulio ekonomikos ciklas nėra toks stiprus, kad apčiuopiamai padidintų žaliavų paklausą ir pakeltų jų kainas. skaityti »

Anglijos centrinio banko valdytoju taps Kanados centrinio banko vadovas

Kanadą nuo bankų krizės apsaugojęs centrinio banko valdytojas Markas Carney paskirtas į Anglijos centrinio banko vadovo postą. skaityti »

Medicinos bankas veiklos 20-mečio proga skiria paramą Vilkpėdės ligoninei

Šių metų lapkričio 24 dieną Medicinos bankas pažymi savo veiklos 20-ies metų jubiliejų. skaityti »