II pakopos pensijų sistema gali užtikrinti, kad pensijos ateityje nemažėtų

Publikuota: 2013 m. balandžio 2 d. antradienis

Gyventojams aktyviai dalyvaujant II pakopos pensijų sistemoje, galima tikėtis iki trečdalio didesnių senatvės pensijų. Dviejų pakopų sistema valstybei kasmet kainuos santykinai reikšmingas sumas, tačiau jau po poros dešimtmečių sistema su privačiu kaupimu atsipirktų. Tokios išvados padarytos Lietuvos banko specialistams atlikus tyrimą, kurio metu vertinta II pakopos pensijų sistemos įtaka gyventojų ir valstybės finansams.

„Tyrimo rezultatai parodė, kad patvirtintas II pakopos pensijų sitemos modelis yra gerai subalansuotas. Pasirinktas įmokų į privačius fondus dydis valstybei nebus nepakeliama našta, kartu įmokos bus pakankamai reikšmingos siekiant, kad būsima Lietuvos gyventojo senatvės pensija sudarytų kuo didesnę buvusio atlyginimo dalį“, – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Matematiniu modeliavimu pagrįstas tyrimas taip pat atskleidė, kad būsimos pensijos dydis labai priklausys nuo to, ar pats gyventojas skirs papildomų lėšų kaupimui. Tai padaręs, jis gautų valstybės paskatą ir priklausomai nuo amžiaus ir darbo stažo galėtų tikėtis 15–34 % didesnės senatvės pensijos. Tačiau aktyvus įsitraukimas į II pakopos pensijų sistemą gali būti labai rizikingas asmenims, kuriems iki pensinio amžiaus likę mažiau nei septyneri metai.

Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, jei visi dabartiniai II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręstų mokėti papildomas įmokas, valstybės įnašas į sistemą 2014 m. sudarytų apie 200 mln. Lt. Vėlesniais metais valstybės dalyvavimas padidėtų, tačiau jau 2036 m. II pakopos pensijų sistema atsipirktų, t. y. pensijų sistemos su II pakopa išlaikymas taptų pigesnis nei pensijų sistema be privataus kaupimo.

Tyrimo „II pakopos pensijų sistemos įtaka valstybės finansams ir gyventojų pajamoms ilguoju ir trumpuoju laikotarpiais“ pagrindinės išvados:

POVEIKIS GYVENTOJŲ PAJAMOMS 

  • Gyventojams mokant papildomas įmokas į II pakopos pensijų sistemą, tikėtinas senatvės pensijos dydis priklausomai nuo jų amžiaus ir darbo stažo išaugtų 15–34 %. Pažymėtina, kad II pakopa nėra vienintelis būdas siekti didesnių pajamų sentavėje, o papildomos įmokos į pensijų sistemą būtų daromos mažiau vartojant dabar.
  • Dėl investavimo rizikos mažesnes arba vidutines pajamas gaunantiems 55 metų ir vyresniems asmenims itin rizikinga pradėti dalyvauti II pakopos pensijų sistemoje.
  • 2012 m. patvirtintas II pakopos pensijų sistemos scenarijus sudaro sąlygas palaikyti esamą būsimos pensijos ir darbo užmokesčio santykį (pakeitimo normą), reikšmingai nepabloginant Valstybinio socialinio draudimo fondo (SODRA) finansinės padėties. 

POVEIKIS VIEŠIESIEMS FINANSAMS

  • Valstybės indėlis į pensijų sistemą paveiks viešuosius finansus. Darant prielaidą, kad visi II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręs prisidėti prie kaupimo papildomai, valstybės paskata (įnašas) 2014–2020 m. vidutiniškai sudarytų 0,29 %, o 2020–60 m. – 0,48 % BVP per metus.
  • Valstybės lėšų poreikis esamai II pakopos sistemai finansuoti gali lemti didesnius mokesčius ar mažesnes viešųjų finansų išlaidas ir paslaugų apimtį esamai kartai arba didesnę skolą ateities kartoms.
  • Jau 2036 m. pensijų sistema su II pakopa taptų santykinai pigesnė už pensijų sistemą be privataus kaupimo, t. y. viešųjų finansų išlaidos pensijų sistemai finansuoti taptų mažesnės.

Apie tyrimą

Sukūrus matematinį Lietuvos pensijų sistemos modelį, atliktas kiekybinis II pakopos pensijų sistemos įtakos valstybės finansams ir šalies gyventojų pajamoms vertinimas. Pensijų sistemos rezultatai buvo vertinami ir lyginami 50 tūkst. skirtingų darbo užmokesčio, pensijų fondų grąžų, draudžiamųjų pajamų ir kitų kintamųjų scenarijų atžvilgiu. Vykdant tyrimą, atsižvelgta ir į ekonominius bei finansų rinkų pakilimus, ir į nuosmukius, taip pat ir į sisteminę gyventojų pajamų riziką. Modeliuojant ateities scenarijus, įvertinta ir visuomenės senėjimo, mažėsiančios darbo jėgos įtaka ilguoju laikotarpiu. Apibrėžus dvi alternatyvas – II pakopos pensijų sistemą ir be II pakopos, – buvo lygintos valstybės išlaidos abiem pensijų sistemoms finansuoti ir pakeitimo norma.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Londono metro bankomatuose bus galima išsikeisti monetas

Londono metro bus įrengti specialūs bankomatai, kuriuose bus galima atlikti monetų keitimo operaciją. skaityti »

Indijoje – ultragarsu paremti mobilieji mokėjimai

Jau 500-uose Bangaloro miesto prekybos vietų veikia mobiliųjų mokėjimų paslauga „Ultracash“, paremta ultragarsu. skaityti »

Baltijos šalyse „Nordea“ uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno

Finansų grupė „Nordea“ per devynis mėnesius Baltijos šalyse uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno. Bendrosios trijų ketvirčių pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai didėjo 12 proc. ir siekė 144 mln. eurų , o komisinių pajamos augo 17 proc. ir sudarė 21 mln. eurų. skaityti »

LG teiks mobiliosios bankininkystės paslaugas?

LG kreipėsi į JAV Patentų ir prekių ženklų žinybą su prašymu užregistruoti prekės ženklą „GPay“. Pietų Korėjoje įmonė nusprendė įregistruoti du ženklus – „LG G Pay“ ir „GPay“. skaityti »

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ dovanoja klientams išmaniuosius telefonus

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ paskelbė akciją „Bankas kišenėje“, kurios metu klientai, atsidarę sąskaitą banke, gauna išmanųjį telefoną „Samsung“ su įdiegta mobiliosios bankininkystės programa. skaityti »

Europos Sąjungoje netrukus pasirodys nauji 20 eurų banknotai

Europos centrinis bankas paskelbė, kad lapkričio 25 d. Europos Sąjungos šalyse pasirodys nauji 20 eurų banknotai. Naujosiose kupiūrose naudojami patikimesnės apsaugos nuo padirbimo elementai. skaityti »

Per pastaruosius penkerius metus – milijonai naujų bankomatų

Neseniai tyrimų ir konsultavimo bendrovės RBR (angl. Retail Banking Research) atliktas tyrimas „Global ATM Market and Forecasts to 2020“ parodė, kad 2014 metais pasaulinis bankomatų tinklas išaugo 7 proc. ir pasiekė 3 mln. vienetų ribą. skaityti »

„Wincor Nixdorf“ pritaikė bankomatus išmaniesiems telefonams

Naujasis bankomatas „CINEO C2020“ pritaikytas tiems, kurie turi išmaniuosius telefonus su NFC funkcija. Naudojantis juo, vienu prisilietimu galima prisijungti prie savo sąskaitos, išsiimti grynųjų pinigų ar atlikti kitokią operaciją. skaityti »

Lietuvos banke įvyko bandomasis VVP pirkimo aukcionas

Š. m. spalio 13 dieną Lietuvos banke įvyko pirmasis bandomasis vidaus rinkoje išleistų Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pirkimo aukcionas. skaityti »

Australai kuria personalizuotą virtualią valiutą

Australijos pradedančioji bendrovė „Thinking Active“ planuoja išleisti tokią virtualią valiutą, kuri bus glaudžiai susijusi su konkrečiu naudotoju ir dėl to neturėtų sulaukti finansų reguliuotojų priekaištų. skaityti »