II pakopos pensijų sistema gali užtikrinti, kad pensijos ateityje nemažėtų

Publikuota: 2013 m. balandžio 2 d. antradienis

Gyventojams aktyviai dalyvaujant II pakopos pensijų sistemoje, galima tikėtis iki trečdalio didesnių senatvės pensijų. Dviejų pakopų sistema valstybei kasmet kainuos santykinai reikšmingas sumas, tačiau jau po poros dešimtmečių sistema su privačiu kaupimu atsipirktų. Tokios išvados padarytos Lietuvos banko specialistams atlikus tyrimą, kurio metu vertinta II pakopos pensijų sistemos įtaka gyventojų ir valstybės finansams.

„Tyrimo rezultatai parodė, kad patvirtintas II pakopos pensijų sitemos modelis yra gerai subalansuotas. Pasirinktas įmokų į privačius fondus dydis valstybei nebus nepakeliama našta, kartu įmokos bus pakankamai reikšmingos siekiant, kad būsima Lietuvos gyventojo senatvės pensija sudarytų kuo didesnę buvusio atlyginimo dalį“, – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Matematiniu modeliavimu pagrįstas tyrimas taip pat atskleidė, kad būsimos pensijos dydis labai priklausys nuo to, ar pats gyventojas skirs papildomų lėšų kaupimui. Tai padaręs, jis gautų valstybės paskatą ir priklausomai nuo amžiaus ir darbo stažo galėtų tikėtis 15–34 % didesnės senatvės pensijos. Tačiau aktyvus įsitraukimas į II pakopos pensijų sistemą gali būti labai rizikingas asmenims, kuriems iki pensinio amžiaus likę mažiau nei septyneri metai.

Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, jei visi dabartiniai II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręstų mokėti papildomas įmokas, valstybės įnašas į sistemą 2014 m. sudarytų apie 200 mln. Lt. Vėlesniais metais valstybės dalyvavimas padidėtų, tačiau jau 2036 m. II pakopos pensijų sistema atsipirktų, t. y. pensijų sistemos su II pakopa išlaikymas taptų pigesnis nei pensijų sistema be privataus kaupimo.

Tyrimo „II pakopos pensijų sistemos įtaka valstybės finansams ir gyventojų pajamoms ilguoju ir trumpuoju laikotarpiais“ pagrindinės išvados:

POVEIKIS GYVENTOJŲ PAJAMOMS 

  • Gyventojams mokant papildomas įmokas į II pakopos pensijų sistemą, tikėtinas senatvės pensijos dydis priklausomai nuo jų amžiaus ir darbo stažo išaugtų 15–34 %. Pažymėtina, kad II pakopa nėra vienintelis būdas siekti didesnių pajamų sentavėje, o papildomos įmokos į pensijų sistemą būtų daromos mažiau vartojant dabar.
  • Dėl investavimo rizikos mažesnes arba vidutines pajamas gaunantiems 55 metų ir vyresniems asmenims itin rizikinga pradėti dalyvauti II pakopos pensijų sistemoje.
  • 2012 m. patvirtintas II pakopos pensijų sistemos scenarijus sudaro sąlygas palaikyti esamą būsimos pensijos ir darbo užmokesčio santykį (pakeitimo normą), reikšmingai nepabloginant Valstybinio socialinio draudimo fondo (SODRA) finansinės padėties. 

POVEIKIS VIEŠIESIEMS FINANSAMS

  • Valstybės indėlis į pensijų sistemą paveiks viešuosius finansus. Darant prielaidą, kad visi II pakopos pensijų sistemos dalyviai nuspręs prisidėti prie kaupimo papildomai, valstybės paskata (įnašas) 2014–2020 m. vidutiniškai sudarytų 0,29 %, o 2020–60 m. – 0,48 % BVP per metus.
  • Valstybės lėšų poreikis esamai II pakopos sistemai finansuoti gali lemti didesnius mokesčius ar mažesnes viešųjų finansų išlaidas ir paslaugų apimtį esamai kartai arba didesnę skolą ateities kartoms.
  • Jau 2036 m. pensijų sistema su II pakopa taptų santykinai pigesnė už pensijų sistemą be privataus kaupimo, t. y. viešųjų finansų išlaidos pensijų sistemai finansuoti taptų mažesnės.

Apie tyrimą

Sukūrus matematinį Lietuvos pensijų sistemos modelį, atliktas kiekybinis II pakopos pensijų sistemos įtakos valstybės finansams ir šalies gyventojų pajamoms vertinimas. Pensijų sistemos rezultatai buvo vertinami ir lyginami 50 tūkst. skirtingų darbo užmokesčio, pensijų fondų grąžų, draudžiamųjų pajamų ir kitų kintamųjų scenarijų atžvilgiu. Vykdant tyrimą, atsižvelgta ir į ekonominius bei finansų rinkų pakilimus, ir į nuosmukius, taip pat ir į sisteminę gyventojų pajamų riziką. Modeliuojant ateities scenarijus, įvertinta ir visuomenės senėjimo, mažėsiančios darbo jėgos įtaka ilguoju laikotarpiu. Apibrėžus dvi alternatyvas – II pakopos pensijų sistemą ir be II pakopos, – buvo lygintos valstybės išlaidos abiem pensijų sistemoms finansuoti ir pakeitimo norma.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

DNB edukacinis LIFTAS vėl kels aukštyn kūrybingiausių moksleivių idėjas

Nereikia būti patyrusiu verslininku, kad galėtum įgyvendinti savo svajonių idėją. Tai drąsiai tvirtina Lietuvos moksleiviai, šiemet dalyvausiantys antrus metus vyksiančiame ir gerokai išaugusiame tiek dalyvių, tiek ir lektorių skaičiumi edukaciniame projekte LIFTAS, kurio nugalėtojų projektus padės įgyvendinti DNB bankas. skaityti »

SEB Lietuvoje jau ketvirtus metus palaikys pasaulinę akciją „Žemės valanda“

Kovo 23-iosios vakarą vienai valandai užges pagrindinių SEB grupės padalinių Lietuvoje iškabos ir fasadai – taip SEB grupė ketvirtus metus iš eilės palaikys pasaulinę akciją „Žemės valanda“. Šia iniciatyva siekiama simboliškai leisti Žemei atsikvėpti nuo žmogaus veiklos nors vieną valandą ir taip parodyti, kad kiekvienas žmogus gali daryti svarbius pokyčius. skaityti »

SEB banko analitikai: Lietuvos žmonės litą myli, tačiau ne bet kokia kaina

Valdžios ketinimai įvesti eurą šalyje 2015 m. kol kas neatspindi didžiosios visuomenės dalies nuotaikos ir lūkesčių, pastebi SEB banko analitikai naujausiame leidinio „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“ numeryje. skaityti »

Pensijų labirintas – išėjimo beieškant

Nors į Lietuvos antros pakopos pensijų fondus pervedamos įmokos yra vienos mažiausių Europoje, jų investavimo rezultatai ne prastesni nei kaimyninių šalių: per beveik devynerius veiklos metus Lietuvoje net ir didžiausios rizikos – akcijų – pensijų fondams nebuvo pelningi tik 2008-ieji ir 2011-ieji. O pernai Lietuvos II pakopos pensijų fondai uždirbo per 440 mln. litų investicinės grąžos. skaityti »

SEB banko klientai internetu atliekamas finansines operacijas turės patvirtinti papildomai

Nuo šiol SEB banko klientai, besinaudojantys elektroniniu slaptažodžių generatoriumi, internetu atliekamas finansines operacijas turės patvirtinti papildomai įvesdami naują generatoriaus pateiktą kodą. Taip bus užtikrintas dar didesnis internetu atliekamų finansinių operacijų saugumas. skaityti »

Nemalonūs euro zonos siurprizai: kaip plačiai sklis Kipro užkratas

Euro zonos finansų ministrų praėjusį savaitgalį pasiūlytas bankų mokestis Kiprui neturi precedento ir rinkose sukėlė lengvą šoką. Rinkų dalyviams kyla klausimas – kokių nemalonių siurprizų dar tikėtis iš finansinių problemų niekaip neišsivaduojančios euro zonos? skaityti »

Vyresnio amžiaus žmonėms – „Investicija solidiems“ sutartis

„SEB gyvybės draudimas“ jau penktą kartą pristato atnaujintą vyresnio amžiaus klientams skirtą programą „Investicija solidiems“. Gyventojams pristatoma galimybė investuoti į Lietuvos Respublikos Vyriausybės obligacijas eurais arba litais sudarius gyvybės draudimo sutartis. skaityti »

Kipras stabdo bankų veiklą

Kipro bankams laikinai uždrausta vykdyti bet kokius pinigų pervedimus ir mokėjimus tiek šalyje, tiek užsienyje. skaityti »

Šiaulių bankas buvusiems Ūkio banko klientams mokėjimo korteles iki gegužės mėnesio išduos nemokamai

Šiaulių bankas pratęsė pasiūlymo buvusiems Ūkio banko klientams nemokamai įsigyti mokėjimo korteles galiojimo terminą iki š. m. balandžio 30 dienos. skaityti »

SEB bankas kviečia moksleivius pasitikrinti finansines žinias internetu

Šiandien visame pasaulyje minima Vaikų finansinio švietimo diena. SEB bankas, palaikydamas Lietuvos banko iniciatyvą šiemet pirmą kartą paminėti šią dieną Lietuvoje, siūlo moksleiviams internetu atlikti testą „Kaip nepasiklysti finansų pasaulyje?“. skaityti »