Lietuvoje ketinama įtvirtinti bankų riziką ribojančius „Bazelio 3“ reikalavimus

Publikuota: 2014 m. birželio 12 d. ketvirtadienis

Į Lietuvos finansų sektorių reglamentuojančius teisės aktus ketinama perkelti Bazelio bankų priežiūros komiteto patvirtintus naujus kredito įstaigų ir investicinių įmonių riziką ribojančius reikalavimus („Bazelis 3“ paketą), kurie turėtų sustiprinti finansų sektoriaus stabilumą ir atsparumą krizėms.

Tai numatyta Finansų ministerijos parengtose Bankų įstatymo, Centrinės kredito unijos įstatymo, Finansinių priemonių rinkų įstatymo, Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo ir Finansų įstaigų įstatymo pataisoms, kuries šiuo metu yra pateiktos viešam svarstymui.

„Mūsų bankai jau dabar yra pakankamai kapitalizuoti, turi stiprius patronuojančius bankus, kurie taip pat yra pakankamai gerai kapitalizuoti, ir faktiškai šių pakeitimų įgyvendinimas nesukels sunkumų. Iš esmės, jau dabar mūsų bankai atitinka šiuos reikalavimus“, – teigė Finansų ministerijos Finansų rinkų politikos departamento direktoriaus pavaduotoja Vilma Mačerauskienė.

„Bazelio 3“ reikalavimai, kurie yra įgyvendinami Europos Sąjungoje (ES) ir tarptautiniu mastu, jau yra įtvirtinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros, taip pat Europos Parlamento ir Tarybos reglamente dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicijų įmonėms.

Pakeitimais siekiama užtikrinti saugesnę kredito įstaigų ir investicinių įmonių veiklą, riboti perteklinės rizikos prisiėmimą, padidinti nuostolių absorbavimo galimybes kredito įstaigų ir investicinių įmonių nuosavomis lėšomis, turima likvidaus turto atsarga ir sudarytais kapitalo rezervais ir tokiu būdu geriau pasirengti nepalankiems pokyčiams rinkoje.

Numatoma, kad bankai privalės turėti pakankamai likvidžiojo turto, kad jo pakaktų gaunamų pinigų srauto ir netenkamų pinigų srauto disbalansui padengti trisdešimties dienų laikotarpiu esant pačioms nepalankiausioms sąlygoms.

Reglamente nustatomi bendri ES vidaus rinkai rizikos ribojimo reikalavimai, tačiau priežiūros institucijai suteikiama teisė nustatyti didesnius veiklos riziką ribojančių reikalavimų dydžius – didesnius rizikos koeficientus nekilnojamojo turto pozicijoms, reikalauti sustiprinti nuosavų lėšų dydį, jų kokybę tokiu būdu, kad patirtus nuostolius finansų įstaigaos galėtų padengti nuosavomis lėšomis.

Pasak V. Mačerauskienės, siūlomos įstatymų pataisos turėtų įsigalioti iš karto po jų priėmimo Seime.

„Pereinamojo laikotarpiu nenumatome, faktiškai, šie reikalavimai jau turėtų galioti šiuo metu. Su reikalavimais susijęs (Europos Parlamento ir Tarybos – BNS) reglamentas, kuris yra tiesioginio taikymo teisės aktas, jau galioja nuo sausio 1 dienos, o dabar mes įstatymus ketinama pataisyti pagal ES direktyvos reikalavimus“, – sakė V. Mačerauskienė.

Bazelio bankų priežiūros komitetas naujų kredito įstaigų ir investicinių įmonių riziką ribojančių reikalavimų paketą („Bazelis 3“) patvirtino 2010-11 metais.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Išleidžiama moneta, skirta A. J. Greimo 100-osioms gimimo metinėms

Lietuvos bankas paskelbė išleidžiantis naują kolekcinę sidabro monetą, skirtą pasaulinio lygio mokslininko, semiotikos darbų autoriaus Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms. skaityti »

Mokėjimo terminalų rinkos prognozės 2020-iesiems

Per penkerius metus mokėjimo terminalų skaičius pasaulyje turėtų išaugti dvigubai. skaityti »

„Visa“ plečia atsiskaitymą QR kodais

„Visa“ pranešė, kad netrukus QR kodais bus galima atlikti finansines operacijas Egipte, Indonezijoje, Kazachstane, Nigerijoje Pakistane ir Vietname. skaityti »

Šiaulių banko grupės uždirbo rekordinį pelną

2016 metais Šiaulių banko grupė uždirbo 43,7 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno – tai 83 proc. daugiau nei 2015 metais. skaityti »

SWIFT įdiegė naują traptautinių mokėjimų sistemą be „blokchain“

Įdiegdama naują sistemą, SWIFT siekia modernizuoti tarptautinius mokėjimus, padaryti pinigų pervedimą pigesnį ir greitesnį. skaityti »

80 proc. naujų įmonių sąskaitas atidaro internetu

„Danske Bank“ duomenimis, praėjusiais metais 7 iš 10 naujų įmonių buvo įregistruotos internetu. skaityti »

Lietuvos bankas veiks ne tik kaip reiklus reguliuotojas, bet ir kaip prižiūrimų rinkos dalyvių partneris

Absoliuti dauguma Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių pripažįsta, kad centrinio banko priežiūra yra veiksminga, o respondentai aukštai vertina priežiūros darbuotojų kompetenciją ir elgesį. skaityti »

Už drabužius bus galima susimokėti per veidrodį

„eBay“ gamintojai sukūrė bekontaktį veidrodį „Oak Mirror“, per kurį galima susimokėti neišeinant iš parduotuvės matavimosi kabinos. skaityti »

„Blockchain“ ir biometrijos projektas – patogiam naudojimuisi bankinėmis paslaugomis

Kovo mėnesį Taline vyksiančioje konferencijoje „Blockchain & Bitcoin Conference Tallinn“ bus pristatytas naujas projektas „Humaniq“. skaityti »

Anglijoje galima atsiskaityti balso komandomis

Didžiosios Britanijos bankas „Santander“ pirmasis šalyje įgyvendino atsiskaitymus, patvirtinant tapatybę balso atpažinimo technologija. skaityti »