Lietuvoje ketinama įtvirtinti bankų riziką ribojančius „Bazelio 3“ reikalavimus

Publikuota: 2014 m. birželio 12 d. ketvirtadienis

Į Lietuvos finansų sektorių reglamentuojančius teisės aktus ketinama perkelti Bazelio bankų priežiūros komiteto patvirtintus naujus kredito įstaigų ir investicinių įmonių riziką ribojančius reikalavimus („Bazelis 3“ paketą), kurie turėtų sustiprinti finansų sektoriaus stabilumą ir atsparumą krizėms.

Tai numatyta Finansų ministerijos parengtose Bankų įstatymo, Centrinės kredito unijos įstatymo, Finansinių priemonių rinkų įstatymo, Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo ir Finansų įstaigų įstatymo pataisoms, kuries šiuo metu yra pateiktos viešam svarstymui.

„Mūsų bankai jau dabar yra pakankamai kapitalizuoti, turi stiprius patronuojančius bankus, kurie taip pat yra pakankamai gerai kapitalizuoti, ir faktiškai šių pakeitimų įgyvendinimas nesukels sunkumų. Iš esmės, jau dabar mūsų bankai atitinka šiuos reikalavimus“, – teigė Finansų ministerijos Finansų rinkų politikos departamento direktoriaus pavaduotoja Vilma Mačerauskienė.

„Bazelio 3“ reikalavimai, kurie yra įgyvendinami Europos Sąjungoje (ES) ir tarptautiniu mastu, jau yra įtvirtinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros, taip pat Europos Parlamento ir Tarybos reglamente dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicijų įmonėms.

Pakeitimais siekiama užtikrinti saugesnę kredito įstaigų ir investicinių įmonių veiklą, riboti perteklinės rizikos prisiėmimą, padidinti nuostolių absorbavimo galimybes kredito įstaigų ir investicinių įmonių nuosavomis lėšomis, turima likvidaus turto atsarga ir sudarytais kapitalo rezervais ir tokiu būdu geriau pasirengti nepalankiems pokyčiams rinkoje.

Numatoma, kad bankai privalės turėti pakankamai likvidžiojo turto, kad jo pakaktų gaunamų pinigų srauto ir netenkamų pinigų srauto disbalansui padengti trisdešimties dienų laikotarpiu esant pačioms nepalankiausioms sąlygoms.

Reglamente nustatomi bendri ES vidaus rinkai rizikos ribojimo reikalavimai, tačiau priežiūros institucijai suteikiama teisė nustatyti didesnius veiklos riziką ribojančių reikalavimų dydžius – didesnius rizikos koeficientus nekilnojamojo turto pozicijoms, reikalauti sustiprinti nuosavų lėšų dydį, jų kokybę tokiu būdu, kad patirtus nuostolius finansų įstaigaos galėtų padengti nuosavomis lėšomis.

Pasak V. Mačerauskienės, siūlomos įstatymų pataisos turėtų įsigalioti iš karto po jų priėmimo Seime.

„Pereinamojo laikotarpiu nenumatome, faktiškai, šie reikalavimai jau turėtų galioti šiuo metu. Su reikalavimais susijęs (Europos Parlamento ir Tarybos – BNS) reglamentas, kuris yra tiesioginio taikymo teisės aktas, jau galioja nuo sausio 1 dienos, o dabar mes įstatymus ketinama pataisyti pagal ES direktyvos reikalavimus“, – sakė V. Mačerauskienė.

Bazelio bankų priežiūros komitetas naujų kredito įstaigų ir investicinių įmonių riziką ribojančių reikalavimų paketą („Bazelis 3“) patvirtino 2010-11 metais.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Mokėjimo terminalai stovi ir cerkvėse

Italijos cerkvėse stovi mokėjimo terminalai, kuriuose susimokėjus kreditine kortele, galima nusipirkti žvakutę. skaityti »

Gerk ir susimokėk už kelionę buteliu

Kelias dienas Londone už važiavimą metro buvo galima susimokėti... buteliu. skaityti »

Biometrijos technologijos daugiausiai naudojamos Azijoje

HSBC ataskaita „Trust in Technology“ parodė, kad Azija ir Artimieji Rytai lenkia Vakarų Europą biometrinės identifikacijos būdų naudojimu. skaityti »

Prekes bus galima įsigyti per virtualiosios realybės akinius

Mokėjimo procesų bendrovė „WorldPay“ sukūrė sistemą, kuria naudojantis per virtualiosios realybės įrenginį bus galima atlikti finansines operacijas. skaityti »

Rusijoje bankomatai klientus pažins iš veido

Stambiausi Rusijos bankai planuoja įdiegti į savo bankomatus sistemą, kuri pažins klientus iš veido. skaityti »

Lietuvoje populiarėja tarpusavio skolinimosi platformos

2017 m. pirmąjį ketvirtį toliau mažėjo gyventojams suteiktų naujų vartojimo kreditų skaičius, tačiau šiuos kreditus irgi teikiančios tarpusavio skolinimo platformos skolinimo apimtį sparčiai didino. skaityti »

Biometrinių atsiskaitymų patrigubės

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliųjų atsiskaitymų, kuriems atlikti naudojami biometriniai duomenys, šiemet išaugs iki 2 mlrd. dolerių. skaityti »

Šveicarijoje bus naudojama bendra bankomatų operacinė sistema

Šveicarijos bankai diegia standartizuotą operacinę sistemą, skirtą visiems šalies bankomatams. skaityti »

Išgėrei per daug – negalėsi pasinaudoti mokėjimo kortelėmis

Sukurta mobilioji programėlė „DrnkPay“, padėsianti kovoti su priklausomybe nuo alkoholio. skaityti »

Virtualiosios valiutos „Ethereum“ vertė staigiai išaugo

„Ethereum“ kaina per parą išaugo 25 proc. Dar metų pradžioje ši virtualioji valiuta kainavo vos 8 dolerius. „Ethereum“ išpopuliarino gamintojai ir verslo klientai. skaityti »