Lietuvos bankas sieks stabilios finansų sistemos veiklos ir tvaraus finansų sektoriaus įnašo į ūkio augimą

Publikuota: 2015 m. kovo 23 d. pirmadienis

Lietuvos banko valdyba patvirtino Makroprudencinės politikos strategiją, kurią įgyvendindamas šalies centrinis bankas prisidės prie šalies finansų sistemos stabilumo apsaugos, stiprins finansų sistemos atsparumą ir mažins sisteminių rizikų susidarymo galimybes tam, kad būtų užtikrintas tvarus finansų sektoriaus įnašas į ekonomikos augimą.

„Lietuvos bankas atidžiai stebi šalies finansų sistemą ir yra pasirengęs nedelsdamas panaudoti visą makroprudencinių priemonių arsenalą, jei atsirastų sisteminių rizikų, pavyzdžiui, netvarios kredito rinkos plėtros požymių“, – sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.

Patvirtinta Makroprudencinės politikos strategija numato pagrindines gaires ir principus, kuriais remiantis bus priimami ir įgyvendinami makroprudencinės politikos sprendimai. Įgyvendindamas šią politiką, centrinis bankas makroprudencines priemones finansų įstaigoms taikys atsižvelgdamas į ekonomikos ir finansinio ciklo raidą.

Pavyzdžiui, nuo šių metų liepos mėnesio numatoma pradėti nustatinėti anticiklinio kapitalo rezervą – tai bus atliekama kiekvieną ketvirtį. Šia priemone bus siekiama, kad bankai sukauptų papildomą kapitalo rezervą spartaus (perteklinio) kredito augimo metu, jis galėtų būti panaudojamas banko nuostoliams padengti nuosmukio laikotarpiu. Taigi, priemonės bus ne tik griežtinamos, bet ir švelninamos ar apskritai jų atsisakoma siekiant, kad šalies finansų sistema būtų stabili ir prisidėtų prie tvaraus ekonomikos augimo.

Patvirtintoje Makroprudencinės politikos strategijoje numatyta ir daugiau makroprudencinių priemonių, pavyzdžiui, sisteminės svarbos finansų įstaigų kapitalo rezervas, sisteminės rizikos rezervas, likvidumo reikalavimai. Prireikus, būtų taikomi ir kiti papildomi reikalavimai.

Kai kurias sisteminės rizikos ribojimo priemones Lietuvos bankas taiko ir šiuo metu. 2011 m. patvirtintuose Atsakingojo skolinimo nuostatuose numatytos dvi svarbios makroprudencinės politikos priemonės, skatinančios atsakingą kredito įstaigų skolinimo bei vartotojų skolinimosi praktiką, ir taip padedančios apsaugoti kredito bei nekilnojamojo turto rinkas nuo perkaitimo: maksimalus 85 proc. kredito dydžio ir įkeisto turto vertės santykis (angl. loan-to-value-ratio, LTV) bei maksimalus 40 proc. vidutinės įmokos dydžio ir pajamų santykis (angl. debt-service-to-income, DSTI).

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Londono metro bankomatuose bus galima išsikeisti monetas

Londono metro bus įrengti specialūs bankomatai, kuriuose bus galima atlikti monetų keitimo operaciją. skaityti »

Indijoje – ultragarsu paremti mobilieji mokėjimai

Jau 500-uose Bangaloro miesto prekybos vietų veikia mobiliųjų mokėjimų paslauga „Ultracash“, paremta ultragarsu. skaityti »

Baltijos šalyse „Nordea“ uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno

Finansų grupė „Nordea“ per devynis mėnesius Baltijos šalyse uždirbo 76 mln. eurų veiklos pelno. Bendrosios trijų ketvirčių pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai didėjo 12 proc. ir siekė 144 mln. eurų , o komisinių pajamos augo 17 proc. ir sudarė 21 mln. eurų. skaityti »

LG teiks mobiliosios bankininkystės paslaugas?

LG kreipėsi į JAV Patentų ir prekių ženklų žinybą su prašymu užregistruoti prekės ženklą „GPay“. Pietų Korėjoje įmonė nusprendė įregistruoti du ženklus – „LG G Pay“ ir „GPay“. skaityti »

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ dovanoja klientams išmaniuosius telefonus

Čekijos bankas „Raiffeisenbank“ paskelbė akciją „Bankas kišenėje“, kurios metu klientai, atsidarę sąskaitą banke, gauna išmanųjį telefoną „Samsung“ su įdiegta mobiliosios bankininkystės programa. skaityti »

Europos Sąjungoje netrukus pasirodys nauji 20 eurų banknotai

Europos centrinis bankas paskelbė, kad lapkričio 25 d. Europos Sąjungos šalyse pasirodys nauji 20 eurų banknotai. Naujosiose kupiūrose naudojami patikimesnės apsaugos nuo padirbimo elementai. skaityti »

Per pastaruosius penkerius metus – milijonai naujų bankomatų

Neseniai tyrimų ir konsultavimo bendrovės RBR (angl. Retail Banking Research) atliktas tyrimas „Global ATM Market and Forecasts to 2020“ parodė, kad 2014 metais pasaulinis bankomatų tinklas išaugo 7 proc. ir pasiekė 3 mln. vienetų ribą. skaityti »

„Wincor Nixdorf“ pritaikė bankomatus išmaniesiems telefonams

Naujasis bankomatas „CINEO C2020“ pritaikytas tiems, kurie turi išmaniuosius telefonus su NFC funkcija. Naudojantis juo, vienu prisilietimu galima prisijungti prie savo sąskaitos, išsiimti grynųjų pinigų ar atlikti kitokią operaciją. skaityti »

Lietuvos banke įvyko bandomasis VVP pirkimo aukcionas

Š. m. spalio 13 dieną Lietuvos banke įvyko pirmasis bandomasis vidaus rinkoje išleistų Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pirkimo aukcionas. skaityti »

Australai kuria personalizuotą virtualią valiutą

Australijos pradedančioji bendrovė „Thinking Active“ planuoja išleisti tokią virtualią valiutą, kuri bus glaudžiai susijusi su konkrečiu naudotoju ir dėl to neturėtų sulaukti finansų reguliuotojų priekaištų. skaityti »