Lietuvos bankas sieks stabilios finansų sistemos veiklos ir tvaraus finansų sektoriaus įnašo į ūkio augimą

Publikuota: 2015 m. kovo 23 d. pirmadienis

Lietuvos banko valdyba patvirtino Makroprudencinės politikos strategiją, kurią įgyvendindamas šalies centrinis bankas prisidės prie šalies finansų sistemos stabilumo apsaugos, stiprins finansų sistemos atsparumą ir mažins sisteminių rizikų susidarymo galimybes tam, kad būtų užtikrintas tvarus finansų sektoriaus įnašas į ekonomikos augimą.

„Lietuvos bankas atidžiai stebi šalies finansų sistemą ir yra pasirengęs nedelsdamas panaudoti visą makroprudencinių priemonių arsenalą, jei atsirastų sisteminių rizikų, pavyzdžiui, netvarios kredito rinkos plėtros požymių“, – sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.

Patvirtinta Makroprudencinės politikos strategija numato pagrindines gaires ir principus, kuriais remiantis bus priimami ir įgyvendinami makroprudencinės politikos sprendimai. Įgyvendindamas šią politiką, centrinis bankas makroprudencines priemones finansų įstaigoms taikys atsižvelgdamas į ekonomikos ir finansinio ciklo raidą.

Pavyzdžiui, nuo šių metų liepos mėnesio numatoma pradėti nustatinėti anticiklinio kapitalo rezervą – tai bus atliekama kiekvieną ketvirtį. Šia priemone bus siekiama, kad bankai sukauptų papildomą kapitalo rezervą spartaus (perteklinio) kredito augimo metu, jis galėtų būti panaudojamas banko nuostoliams padengti nuosmukio laikotarpiu. Taigi, priemonės bus ne tik griežtinamos, bet ir švelninamos ar apskritai jų atsisakoma siekiant, kad šalies finansų sistema būtų stabili ir prisidėtų prie tvaraus ekonomikos augimo.

Patvirtintoje Makroprudencinės politikos strategijoje numatyta ir daugiau makroprudencinių priemonių, pavyzdžiui, sisteminės svarbos finansų įstaigų kapitalo rezervas, sisteminės rizikos rezervas, likvidumo reikalavimai. Prireikus, būtų taikomi ir kiti papildomi reikalavimai.

Kai kurias sisteminės rizikos ribojimo priemones Lietuvos bankas taiko ir šiuo metu. 2011 m. patvirtintuose Atsakingojo skolinimo nuostatuose numatytos dvi svarbios makroprudencinės politikos priemonės, skatinančios atsakingą kredito įstaigų skolinimo bei vartotojų skolinimosi praktiką, ir taip padedančios apsaugoti kredito bei nekilnojamojo turto rinkas nuo perkaitimo: maksimalus 85 proc. kredito dydžio ir įkeisto turto vertės santykis (angl. loan-to-value-ratio, LTV) bei maksimalus 40 proc. vidutinės įmokos dydžio ir pajamų santykis (angl. debt-service-to-income, DSTI).

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB banko vertybinių popierių saugojimo paslaugos – geriausios Lietuvoje

SEB banko teikiamos vertybinių popierių saugojimo paslaugos antrus metus iš eilės pripažintos geriausiomis Lietuvoje. skaityti »

Didžiojoje Britanijoje populiarėja atsiskaitymas nurodant mobiliojo telefono numerį

HSBC banko paslaugomis besinaudojančios įmonės gali gauti atsiskaitymus iš savo klientų, panaudodamos tik mobiliojo telefono numerį be jokių papildomų mokėjimo rekvizitų. skaityti »

„EMEA Finance“ SEB banką pripažino geriausiu banku Lietuvoje

Tarptautinis pasaulio bankų veiklą analizuojantis žurnalas „EMEA Finance“ SEB banką už pasiektus laimėjimus ir veiklą Europos bankų sistemoje pripažino geriausiu banku Lietuvoje. Geriausio šalies banko titulą gavo ir SEB bankas Estijoje. skaityti »

Dėvimieji įrenginiai finansų rinkose

Tyrimo „BI Intelligence Wearable Market Report“ duomenimis, dėvimųjų įrenginių (akinių, apyrankių, laikrodžių ir kt.) skaičiaus augimas kasmet sieks 35 proc. – 148 mln. įrenginių per metus. Ar palaikyti ir išnaudoti tokius prietaisus finansų sektoriuje, aiškaus atsakymo kol kas nėra. skaityti »

Pietų Korėja standartizuoja biometrinius mokėjimus

Pietų Korėja planuoja sukurti biometrinio identifikavimo standartą. skaityti »

Interneto aukcionuose pirkėjai jau varžosi dėl Lietuvos banko numizmatinių vertybių

Lietuvos bankas pirmą kartą numizmatams pasiūlė vertingų monetų ir jų rinkinių įsigyti elektroniniuose aukcionuose. Jie vyks iki gegužės 18 dienos. skaityti »

Mokėjimo kortelėmis atsiskaitoma du kartus dažniau negu grynaisiais pinigais

SEB banko duomenimis, pirmą šių metų ketvirtį viena mokėjimo kortele prekybos ir paslaugų vietose vidutiniškai buvo atsiskaitoma 25 kartus. skaityti »

Afrikoje populiarėja mobilios finansinės paslaugos

2014 metų duomenimis, mobiliojo ryšio abonentų skaičius Afrikoje pasiekė 635 mln. skaityti »

SEB banko specialistai konsultuos verslą kuriančias moteris

Šią savaitę SEB banko specialistai dalyvaus VšĮ „Versli Lietuva“ organizuojamo projekto „Išmani moteris“ renginiuose. Jų metu moterims Šiauliuose, Klaipėdoje ir Kaune bus pristatyta specialiai SEB bankui Europos inovacijų akademijos sukurta metodika „iEngines“, kuri taikoma jauno verslo konsultacijų SEB banke metu. skaityti »

Bankai didina IT išlaidas

Analitinės bendrovės „Ovum“ duomenimis, daugiausia išlaidų bankai skiria mobiliųjų ir skaitmeninių kanalų plėtrai bei bankinių informacinių sistemų atnaujinimui. skaityti »