Lietuvos bankas sieks stabilios finansų sistemos veiklos ir tvaraus finansų sektoriaus įnašo į ūkio augimą

Publikuota: 2015 m. kovo 23 d. pirmadienis

Lietuvos banko valdyba patvirtino Makroprudencinės politikos strategiją, kurią įgyvendindamas šalies centrinis bankas prisidės prie šalies finansų sistemos stabilumo apsaugos, stiprins finansų sistemos atsparumą ir mažins sisteminių rizikų susidarymo galimybes tam, kad būtų užtikrintas tvarus finansų sektoriaus įnašas į ekonomikos augimą.

„Lietuvos bankas atidžiai stebi šalies finansų sistemą ir yra pasirengęs nedelsdamas panaudoti visą makroprudencinių priemonių arsenalą, jei atsirastų sisteminių rizikų, pavyzdžiui, netvarios kredito rinkos plėtros požymių“, – sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.

Patvirtinta Makroprudencinės politikos strategija numato pagrindines gaires ir principus, kuriais remiantis bus priimami ir įgyvendinami makroprudencinės politikos sprendimai. Įgyvendindamas šią politiką, centrinis bankas makroprudencines priemones finansų įstaigoms taikys atsižvelgdamas į ekonomikos ir finansinio ciklo raidą.

Pavyzdžiui, nuo šių metų liepos mėnesio numatoma pradėti nustatinėti anticiklinio kapitalo rezervą – tai bus atliekama kiekvieną ketvirtį. Šia priemone bus siekiama, kad bankai sukauptų papildomą kapitalo rezervą spartaus (perteklinio) kredito augimo metu, jis galėtų būti panaudojamas banko nuostoliams padengti nuosmukio laikotarpiu. Taigi, priemonės bus ne tik griežtinamos, bet ir švelninamos ar apskritai jų atsisakoma siekiant, kad šalies finansų sistema būtų stabili ir prisidėtų prie tvaraus ekonomikos augimo.

Patvirtintoje Makroprudencinės politikos strategijoje numatyta ir daugiau makroprudencinių priemonių, pavyzdžiui, sisteminės svarbos finansų įstaigų kapitalo rezervas, sisteminės rizikos rezervas, likvidumo reikalavimai. Prireikus, būtų taikomi ir kiti papildomi reikalavimai.

Kai kurias sisteminės rizikos ribojimo priemones Lietuvos bankas taiko ir šiuo metu. 2011 m. patvirtintuose Atsakingojo skolinimo nuostatuose numatytos dvi svarbios makroprudencinės politikos priemonės, skatinančios atsakingą kredito įstaigų skolinimo bei vartotojų skolinimosi praktiką, ir taip padedančios apsaugoti kredito bei nekilnojamojo turto rinkas nuo perkaitimo: maksimalus 85 proc. kredito dydžio ir įkeisto turto vertės santykis (angl. loan-to-value-ratio, LTV) bei maksimalus 40 proc. vidutinės įmokos dydžio ir pajamų santykis (angl. debt-service-to-income, DSTI).

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvos bankai pradėjo naudotis Eurosistemos teikiamomis skolinimosi galimybėmis

Lietuvos bankui nuo 2015 m. pradžios tapus Eurosistemos dalimi, šalies komerciniai bankai įgijo galimybę skolintis ir valdyti likvidumą naudodamiesi Eurosistemos pinigų politikos operacijomis. skaityti »

Bendrovė „Gemalto“ paskelbė apie naują mobilųjį mokėjimo sprendimą

Pasaulinė skaitmeninio saugumo lyderė kompanija „Gemalto“ pristatė naują mokėjimo sprendimą, pavadintą „Netsize“. Jį jau gali išbandyti Prancūzijos skaitmeninio žurnalo „LeKiosk“ skaitytojai. „Netsize“ palengvina mokėjimą už žurnalo turinį naudojant mobilųjį įrenginį. skaityti »

Lietuvos gyventojai suvokia bankų reikšmę šalies ekonomikai

61 proc. Lietuvos gyventojų įžvelgia, kad bankų sektorius turi didžiausią reikšmę ekonomikai ir pasitiki savo banku. Atsargiai vertindami visą bankininkystę, šalies gyventojai labai nedrąsiai priima bankų naujoves ir pasisako už griežtą bankininkystės reguliavimą. skaityti »

Mobilieji mokėjimai – ryškiausia 2015 metų tendencija

Tarptautinės audito kompanijos „Deloitte“ prognozėmis, viena iš ryškiausių technologijų, medijos ir komunikacijų sektoriaus tendencijų 2015-aisiais bus sparčiai populiarėjantis atsiskaitymas per mobiliuosius įrenginius. skaityti »

Lietuvos banke lankosi Europos bankų priežiūros vadovė Danielė Nui

Sausio 19–20 d. Lietuvos banke lankysis Europos Centrinio Banko (ECB) Priežiūros valdybos pirmininkė Danielė Nui (Danièle Nouy). skaityti »

Lietuvos bankų asociacija: euro įvedimas – sklandus, atsiskaitantys kortelėmis jo nė nejuto

Įvertinę pirmųjų dviejų savaičių po euro įvedimo laikotarpį Lietuvos bankų asociacijos (LBA) nariai konstatavo, kad euro įvedimas Lietuvoje įvykdytas be didesnių trikdžių ir efektyviai. skaityti »

Bankomatas apsaugos banknotus nuo mikrobų

Artimiausiu metu gamintojai ketina įdiegti dar vieną naujovę – mikrobų nuo banknotų pašalinimo funkciją. skaityti »

Dalis Suomijos bankų padalinių atsisako grynųjų pinigų

Pastaraisiais metais daugelyje Suomijos bankų padalinių ženkliai mažėja grynųjų pinigų naudojimas. skaityti »

Kinijoje ėmė veikti privatus internetinis bankas „WeBank“

Viena iš didžiausių Kinijos interneto kompanijų „Tencent“ įkūrė pirmą šalyje privatų internetinį banką. skaityti »

„Erste Bank“ klientus aptarnaus judriose miesto vietose

Austrijos bankas „Erste Bank“ ėmė kurti naujo formato klientų aptarnavimo padalinius geležinkelio stotyse ir kitose masinio susibūrimo vietose. skaityti »