Lietuvos bankas sieks stabilios finansų sistemos veiklos ir tvaraus finansų sektoriaus įnašo į ūkio augimą

Publikuota: 2015 m. kovo 23 d. pirmadienis

Lietuvos banko valdyba patvirtino Makroprudencinės politikos strategiją, kurią įgyvendindamas šalies centrinis bankas prisidės prie šalies finansų sistemos stabilumo apsaugos, stiprins finansų sistemos atsparumą ir mažins sisteminių rizikų susidarymo galimybes tam, kad būtų užtikrintas tvarus finansų sektoriaus įnašas į ekonomikos augimą.

„Lietuvos bankas atidžiai stebi šalies finansų sistemą ir yra pasirengęs nedelsdamas panaudoti visą makroprudencinių priemonių arsenalą, jei atsirastų sisteminių rizikų, pavyzdžiui, netvarios kredito rinkos plėtros požymių“, – sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.

Patvirtinta Makroprudencinės politikos strategija numato pagrindines gaires ir principus, kuriais remiantis bus priimami ir įgyvendinami makroprudencinės politikos sprendimai. Įgyvendindamas šią politiką, centrinis bankas makroprudencines priemones finansų įstaigoms taikys atsižvelgdamas į ekonomikos ir finansinio ciklo raidą.

Pavyzdžiui, nuo šių metų liepos mėnesio numatoma pradėti nustatinėti anticiklinio kapitalo rezervą – tai bus atliekama kiekvieną ketvirtį. Šia priemone bus siekiama, kad bankai sukauptų papildomą kapitalo rezervą spartaus (perteklinio) kredito augimo metu, jis galėtų būti panaudojamas banko nuostoliams padengti nuosmukio laikotarpiu. Taigi, priemonės bus ne tik griežtinamos, bet ir švelninamos ar apskritai jų atsisakoma siekiant, kad šalies finansų sistema būtų stabili ir prisidėtų prie tvaraus ekonomikos augimo.

Patvirtintoje Makroprudencinės politikos strategijoje numatyta ir daugiau makroprudencinių priemonių, pavyzdžiui, sisteminės svarbos finansų įstaigų kapitalo rezervas, sisteminės rizikos rezervas, likvidumo reikalavimai. Prireikus, būtų taikomi ir kiti papildomi reikalavimai.

Kai kurias sisteminės rizikos ribojimo priemones Lietuvos bankas taiko ir šiuo metu. 2011 m. patvirtintuose Atsakingojo skolinimo nuostatuose numatytos dvi svarbios makroprudencinės politikos priemonės, skatinančios atsakingą kredito įstaigų skolinimo bei vartotojų skolinimosi praktiką, ir taip padedančios apsaugoti kredito bei nekilnojamojo turto rinkas nuo perkaitimo: maksimalus 85 proc. kredito dydžio ir įkeisto turto vertės santykis (angl. loan-to-value-ratio, LTV) bei maksimalus 40 proc. vidutinės įmokos dydžio ir pajamų santykis (angl. debt-service-to-income, DSTI).

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB banko klientų patogumui – interneto svetainės puslapis apie euro įvedimą

Norėdamas pasirengti euro įvedimo laikotarpiui ir užtikrinti, kad su euro įvedimu susijusi informacija būtų lengvai prieinama klientams, SEB bankas savo interneto svetainėje sukūrė puslapį apie įvedamą eurą. skaityti »

Laikrodis skaičiuos, kiek liko laiko iki euro įvedimo

Europos Sąjungos Tarybai priėmus galutinį sprendimą dėl euro įvedimo, Vilniuje virš Lietuvos banko durų įsižiebs specialus laikrodis, skaičiuosiantis laiką, likusį iki istorinės datos – 2015 m. sausio 1 d. skaityti »

Apie neatšaukiamą lito ir euro kursą Lietuvos gyventojai bus informuoti tiesiogiai

Liepos 23 d., Europos Sąjungos (ES) Tarybai priėmus galutinį sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje, šalies gyventojai apie nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą bus informuoti tiesiogiai – trumpąja žinute (SMS). skaityti »

Vilniuje bitkoinais atsiskaitoma už taksi

Kol Lietuvos bankas spaudžia visuomenę susilaikyti nuo virtualios valiutos bitkoinų, jais keleiviai Vilniuje kasdien atsiskaitinėja su taksi vežėjais. skaityti »

Iš SEB bankomatų nebebus galima pasiimti 20 litų nominalo banknotų

Nuo rugsėjo 1 dienos naudojantis SEB bankomatais nebebus galima pasiimti 20 litų nominalo banknotų. skaityti »

Informacija apie euro įvedimą bus teikiama ir akliesiems, ir kurtiesiems

Lietuvos bankas inicijavo susitikimus su neįgaliuosius (kurčiuosius ir akluosius) vienijančių organizacijų atstovais. skaityti »

Bankai įsipareigojo sudaryti palankias sąlygas kuo sklandžiau pasikeisti pinigus

Šalies komerciniai bankai su Lietuvos banku pasirašė Tarpusavio supratimo memorandumą dėl gerosios praktikos rengiantis euro įvedimui. skaityti »

SEB pensijų fondai į Baltijos regiono įmones investuoja 56 mln. litų

UAB „SEB investicijų valdymas“, pradėjusi bendradarbiauti su privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytoja „BaltCap“ per fondą „BaltCap Private Equity Fund II“ (BPEF II) į pažangias Baltijos regiono bendroves investuoja 19,3 mln. litų (5,6 mln. eurų) pensijų fondų lėšų. skaityti »

SEB banko grupės pelnas šiemet išaugo 52,3 proc. iki 148,5 mln. litų

Didžiausio Lietuvoje SEB banko grupė, preliminariais duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 148,5 mln. litų neaudituoto grynojo pelno. skaityti »

Kompanijos „Wincor Nixdorf“ ir „Diebold“ įsteigė kovos su sukčiavimu bankomatuose asociaciją

Aktyviai plečiantis pasaulinei bankomatų rinkai, daugėja ir nusikaltimų, susijusių su bankomatų apiplėšimais bei sukčiavimu. Tai paskatino dvi pasaulines bankomatų gamybos lyderes – „Diebold“ ir „Wincor Nixdorf“ – susivienyti ir drauge spręsti bankomatų saugumo problemas. skaityti »