Lietuvos bankas sieks stabilios finansų sistemos veiklos ir tvaraus finansų sektoriaus įnašo į ūkio augimą

Publikuota: 2015 m. kovo 23 d. pirmadienis

Lietuvos banko valdyba patvirtino Makroprudencinės politikos strategiją, kurią įgyvendindamas šalies centrinis bankas prisidės prie šalies finansų sistemos stabilumo apsaugos, stiprins finansų sistemos atsparumą ir mažins sisteminių rizikų susidarymo galimybes tam, kad būtų užtikrintas tvarus finansų sektoriaus įnašas į ekonomikos augimą.

„Lietuvos bankas atidžiai stebi šalies finansų sistemą ir yra pasirengęs nedelsdamas panaudoti visą makroprudencinių priemonių arsenalą, jei atsirastų sisteminių rizikų, pavyzdžiui, netvarios kredito rinkos plėtros požymių“, – sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.

Patvirtinta Makroprudencinės politikos strategija numato pagrindines gaires ir principus, kuriais remiantis bus priimami ir įgyvendinami makroprudencinės politikos sprendimai. Įgyvendindamas šią politiką, centrinis bankas makroprudencines priemones finansų įstaigoms taikys atsižvelgdamas į ekonomikos ir finansinio ciklo raidą.

Pavyzdžiui, nuo šių metų liepos mėnesio numatoma pradėti nustatinėti anticiklinio kapitalo rezervą – tai bus atliekama kiekvieną ketvirtį. Šia priemone bus siekiama, kad bankai sukauptų papildomą kapitalo rezervą spartaus (perteklinio) kredito augimo metu, jis galėtų būti panaudojamas banko nuostoliams padengti nuosmukio laikotarpiu. Taigi, priemonės bus ne tik griežtinamos, bet ir švelninamos ar apskritai jų atsisakoma siekiant, kad šalies finansų sistema būtų stabili ir prisidėtų prie tvaraus ekonomikos augimo.

Patvirtintoje Makroprudencinės politikos strategijoje numatyta ir daugiau makroprudencinių priemonių, pavyzdžiui, sisteminės svarbos finansų įstaigų kapitalo rezervas, sisteminės rizikos rezervas, likvidumo reikalavimai. Prireikus, būtų taikomi ir kiti papildomi reikalavimai.

Kai kurias sisteminės rizikos ribojimo priemones Lietuvos bankas taiko ir šiuo metu. 2011 m. patvirtintuose Atsakingojo skolinimo nuostatuose numatytos dvi svarbios makroprudencinės politikos priemonės, skatinančios atsakingą kredito įstaigų skolinimo bei vartotojų skolinimosi praktiką, ir taip padedančios apsaugoti kredito bei nekilnojamojo turto rinkas nuo perkaitimo: maksimalus 85 proc. kredito dydžio ir įkeisto turto vertės santykis (angl. loan-to-value-ratio, LTV) bei maksimalus 40 proc. vidutinės įmokos dydžio ir pajamų santykis (angl. debt-service-to-income, DSTI).

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB bankas – patraukliausias darbdavys Lietuvoje

Šalies gyventojai labiausiai norėtų dirbti SEB banke. Tai paaiškėjo darbuotojų paieškos portalui cvmarket.lt atlikus kasmetį patraukliausių darbdavių tyrimą. skaityti »

Vilniečių galimybės įsigyti būstą ir toliau mažiausios

SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį galimybės įsigyti būstą Vilniuje pagerėjo, tačiau ir toliau išlieka mažiausios, palyginti su Rygos ir Talino gyventojų galimybėmis. skaityti »

SEB bankas: gyventojų lūkesčiai dėl ateities gerėja

Namų ūkių finansinė elgsena patvirtina gerėjančius gyventojų lūkesčius dėl ateities, teigiama naujausiame kas ketvirtį leidžiamo SEB banko leidinio „Namų ūkių finansinio turto barometras“ numeryje. skaityti »

Optimistinių pasikeitimų Europoje kol kas nesulauksime

Šią savaitę Europoje dėmesio centre vėl atsidurs ketvirtadienį vyksiantis ECB susirinkimas. Šį kartą bazinių palūkanų normos mažinimo rinkų dalyviai nelaukia, tačiau atidžiai bus klausomasi Mario Draghi pranešimo žiniasklaidai. skaityti »

SEB bankas pradeda platinti obligacijas, susietas su Europos sveikatos priežiūros sektoriaus akcijomis

SEB bankas nuo šių metų birželio 4 dienos pradeda platinti tris naujas obligacijų emisijas, kurių pelningumas priklausys nuo Europos sveikatos priežiūros sektoriaus įmonių akcijų fondo vieneto vertės pokyčio. skaityti »

Keičiasi investicinių fondų mokesčių struktūra

Nuo 2013 m. liepos 1 d. „Danske Invest Management Company“ (Liuksemburgas) pakeis esamą mokesčių struktūrą, numatant veiklos ir administracines išlaidas. Šis mokestis negalės būti didesnis nei 0,4 proc. grynosios turto vertės per metus. skaityti »

Lietuvos bankas dėl įtartinos finansinės piramidės kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

Lietuvos bankas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Valiutos kaupimo organizacijos“ veiklos, kuri turi vadinamosios finansinės piramidės požymių. skaityti »

Spalvota trispalvė – ant Sąjūdžio 25–mečiui skirtų monetų

Lietuvos bankas Sąjūdžio įkūrimo 25–mečiui paminėti į apyvartą šiandien pirmąkart išleido 25 litų nominalo monetą iš vadinamojo šiaurės aukso ir 50 litų sidabro monetą. Naujosios monetos pristatytos Vilniuje, prie skulptūros „Laisvės kelias“. skaityti »

Nuo šiol galima apmokėti sąskaitas jas tiesiog nufotografuojant

UAB Medicinos bankas pristato atnaujintą mobiliosios bankininkystės programėlę, kurios viena iš funkcijų unikali ne tik Lietuvoje, bet ir viena pirmųjų pasaulyje – galimybė apmokėti sąskaitą už paslaugas ją nufotografuojant. skaityti »

AB „Citadele“ bankas didina terminuotųjų indėlių palūkanas

AB „Citadele“ bankas, didindamas kreditavimo apimtis ir siekdamas sudaryti klientams patrauklias sąlygas taupyti, nuo š. m. gegužės 27 d. padidino terminuotųjų indėlių palūkanas privatiems ir verslo klientams (rezidentams ir nerezidentams). skaityti »