Lietuvos įmonės skolinasi drąsiau

Publikuota: 2015 m. gruodžio 29 d. antradienis

Lietuvos banko užsakymu atlikta įmonių apklausa parodė, kad Lietuvoje daugėja pelningai dirbančių įmonių, kurios nebijo skolintis lėšų.

Nors vis dar didelė įmonių dalis plėtrai finansuoti naudoja tik nuosavas lėšas, tačiau drąsiau pasitelkiami ir skolinti ištekliai. Pirmą kartą per tokių apklausų istoriją išorės finansavimo šaltinius naudojančių įmonių buvo daugiau nei besiverčiančių tik savomis lėšomis. Vis dėlto beveik pusė respondentų nurodė, kad bankų skolinimas verslui buvo bent iš dalies ribotas.

„Apklausa rodo, kad daugėja pelningai dirbančių ir darbuotojų skaičių didinančių įmonių, o plėtrą planuojančioms įmonėms svarbu turėti galimybę rinktis įvairius finansavimo šaltinius. Nors dauguma į bankus besikreipiančių įmonių teigia gaunančios visą prašomą sumą, kreditavimo prieinamumas smulkiam ir vidutiniam verslui vis dar yra ribotas“, – sako Simonas Krėpšta, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius.

Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė apklausoje dalyvavusių įmonių praėjusį pusmetį pagerino savo veiklos rezultatus arba juos išsaugojo stabilius. Beveik 40 proc. įmonių nurodė, kad jų pajamos didėjo, o ketvirtadalis įmonių teigė, kad jos nepakito. Šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis respondentų teigė, kad didino darbuotojų skaičių.

Į klausimą dėl veiklos finansavimo šaltinių 47 proc. įmonių atsakė, kad naudojo tik nuosavas lėšas, o 53 proc. įmonių naudojo ir išorės finansavimo šaltinius. Per pusmetį išorės finansavimu besinaudojančių įmonių dalis padidėjo 10 procentinių punktų, ir tai pirmas kartas nuo 2010 m. (tada pradėtos rengti įmonių apklausos), kai išorės finansavimą pasitelkusių įmonių buvo daugiau nei besiverčiančių vien savomis lėšomis. Tos įmonės, kurios veiklą finansavo ne tik nuosavomis lėšomis, dažniausiai naudojosi išperkamosios nuomos paslaugomis (38 %), kredito linija ir banko paskolomis (po 31 %), prekybos kreditais (26 %).

Didžiajai daliai (70 %) įmonių, kurios kreipėsi į kredito įstaigas pasiskolinti ar pakeisti esamų įsipareigojimų sąlygų, buvo paskolinta visa prašoma suma. Pagrindinės prašymų netenkinimo ar nevisiško tenkinimo priežastys buvo per dideli įmonės turimi finansiniai įsipareigojimai ir prasta bendra ekonominė aplinka.

Nors atmestų prašymų dalis per pusmetį sumažėjo, padaugėjo įmonių, manančių, kad skolinimosi galimybės mažėjo arba jų apskritai nebuvo. Beveik pusė apklausoje dalyvavusių įmonių nurodė, kad kredito įstaigų skolinimas verslui buvo bent iš dalies ribotas, o visiškai patenkintos skolinimosi sąlygomis buvo tik 6,2 proc. apklaustų įmonių.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Bankų apklausa: paskolų portfelis toliau augs, bet lėčiau, nei anksčiau

Naujausia Lietuvoje veikiančių bankų apklausa rodo, kad jie trečiąjį ketvirtį įmonėms skolino aktyviau ir ilgesniam terminui. Būstui besiskolinantiems gyventojams sąlygų bankai per ketvirtį iš esmės nekeitė ir nenumato to daryti artimiausiu metu. skaityti »

Jau greitai finansiniais klausimais konsultuos robotai

Skaitmeniniame amžiuje daiktų internetas suteikia mums galimybę paprasčiau gauti didelius duomenų kiekius. Ateityje tai padės kontroliuoti ir prognozuoti sudėtingus procesus ir jų pasekmes. skaityti »

Lietuvos banke lankysis euro zonos bankų pertvarkymo institucijos vadovė Elkė Kionig

Lapkričio 3–4 d. Lietuvos banke lankysis probleminių bankų pertvarkymą euro zonos mastu koordinuojančios Bendros pertvarkymo valdybos (BPV) pirmininkė Elkė Kionig (Elke König). skaityti »

TVF pristatyme – apie viešųjų investicijų bei mokesčių administravimo efektyvumą

Lapkričio 2-ąją Vilniuje, Lietuvos banke, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai paskelbs naujausią Lietuvos ir kitų aplinkinių šalių ūkio raidos apžvalgą. skaityti »

Negalintiems suvaldyti noro skolintis – nemokama apsauga

Lietuvos bankas nuo lapkričio 1 d. teiks naują paslaugą „Stop vartojimo kreditams“, galinčią padėti apsisaugoti nuo besaikio ir neatsakingo skolinimosi. skaityti »

Nustatyta maksimali būtiniausių mokėjimo paslaugų krepšelio kaina

Nuo 2017 m. vasario 1 d. bankai ir kredito unijos privalės suteikti galimybę visas būtiniausias mokėjimo paslaugas gauti už ne didesnę kainą kaip 1,5 Eur, nepasiturintiems gyventojams – 0,75 Eur per mėnesį. skaityti »

Trečiąjį metų ketvirtį „Danske Bank“ Lietuvoje pelnas siekė 8,2 mln. eurų prieš pelno mokestį

Didžiausios Danijoje ir antros pagal turtą Šiaurės Europoje finansinių paslaugų grupės „Danske Bank” A/S Lietuvos filialas per devynis šių metų mėnesius iš pagrindinės veiklos uždirbo 8,2 mln. Eur prieš pelno mokestį. skaityti »

DNB banko grupės Lietuvoje 2016 m. devynių mėnesių veiklos rezultatas

Didžiausiai Norvegijos finansinių paslaugų grupei priklausanti DNB banko grupė Lietuvoje, atskaičius mokesčius, per 2016 m. pirmuosius devynis mėnesius uždirbo 20,6 mln. eurų grynojo pelno. skaityti »

UBS – geriausias privatus bankas pasaulyje

Kaip skelbia įtakingas finansų žurnalas „Global Finance“, geriausiu privačiu banku pasaulyje buvo pripažintas Šveicarijos bankas UBS. skaityti »

„Visa“ ir „Intel“ kuria saugų mokėjimo procesą daiktų internetui

Pasaulinės kompanijos „Visa“ ir „Intel“ šiuo metu kuria saugų mokėjimo procesą, kuris, pasitelkus į pagalbą šifravimą ir šiuolaikines autentifikavimo technologijas, galėtų būti vykdomas daiktų interneto platformoje. skaityti »